Uchodźca tak czy inaczej stanie po naszej stronie granicy – mówił w Lublinie biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Temat pomocy migrantom i uchodźcom był poruszany podczas zakończonego w sobotę 377. zebrania plenarnego KEP w Lublinie.
Biskup Zadarko zauważył, że patrząc na obecny kryzys migracyjny w Europie z jednej strony widoczne jest „gigantyczne bardzo nieroztropne otwarcie się, wręcz nawet przyciąganie dużych grup ludnościowych bez wnikania w szczegóły – co ci ludzie ze sobą przynoszą”. Z drugiej – jak podkreślał biskup Zadarko – jest budowanie murów, które również nie są żadnym rozwiązaniem.
– Jeżeli człowiek jest zdeterminowany, żeby uciec przed śmiercią, to obejdzie te mury. Nawet gdyby miał iść kilka tysięcy kilometrów – zaznaczał przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Temat związany z migrantami i uchodźcami był poruszany na zebraniu plenarnym KEP w Lublinie m.in. z powodu nowych programów pomocowych, które proponuje Watykan. Jeden z nich zainaugurowany przez papieża Franciszka pod koniec września br. nosi nazwę „Share the Journey” (Dzielić podróż”). – Program ma promować kulturę spotkania z migrantem i uchodźcą przybywającym z różnych kultur i religii – wyjaśniał biskup Zadarko.
Drugi program został przygotowany przez ONZ. To globalny pakt na rzecz migracji i globalny pakt na rzecz uchodźców, w realizację którego Stolica Apostolska się włącza. – I prosi Episkopaty abyśmy adoptowali te rozwiązania. Przynajmniej z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej, podejścia ewangelicznego do zjawiska migracji, uchodźców, a dokładnie do konkretnych osób – zaznaczył biskup Zadarko.
Jeszcze nie wiadomo jak realizacja obu tych programów będzie wyglądać w Polsce.
Kościół katolicki w Polsce angażuje się w pomoc uchodźcom. W ostatnim czasie Caritas Polska realizowała m.in. program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu pomoc trafiła do ponad 7 tysięcy rodzin syryjskich. Program ten ma być kontynuowany.
377. zebranie plenarne KEP
Odbyło się po raz pierwszy w Lublinie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. To, że hierarchowie po raz pierwszy obradowali w mieście było związane z jubileuszem 100-lecia działalności KUL. – Jestem bardzo usatysfakcjonowany i mogę w imieniu wielu biskupów powiedzieć, że byli zafascynowali naszym miastem – mówił podczas konferencji prasowej arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Że wielu z biskupów chętnie wróciło jak w podróży sentymentalnej do uniwersytetu, w którym kiedyś studiowali, wykładali. Wielu też poznało nasz uniwersytet po raz pierwszy. Wszyscy podjęli prace Konferencji Episkopatu Polski. Jest szereg zagadnień, którymi się zajmowaliśmy, duszpasterstwa w Polsce.
Podczas wizyty w Lublinie arcybiskupi i biskupi zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej na zamku.
W programie na dziś była zaś wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej i w Centrum Spotkania Kultur. Jutro biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego KUL.