500 nowych drzew zasadzonych na lubelskim LSM-ie i sztuka, która działa w służbie ekologii. W taki sposób odbył się w Lublinie finał akcji Stowarzyszenia Program Czysta Polska.
W samym centrum Lublina, na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Alei Racławickich w sobotę (28 października) odsłonięto wyjątkowy mural. Wyjątkowy, bo oprócz waloru estetycznego, ma pełnić walory ekologiczne – specjalna farba z której został wykonany, pochłania cząsteczki smogu.
– Często mówimy o zmianach klimatu, ekologii, chcemy żeby ten element edukacyjny pojawiał się w mediach. Bez tej edukacji nie pójdziemy do przodu – mówił Artur Szymczyk, z-ca prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju.
To nie jedyne działania miasta związane z zielenią. Lublin jako pierwsze miasto wprowadził tzw. Zielony Budżet, czyli tworzenie na terenie miasta enklaw zieleni, które mają na celu gromadzenie wody i dawania wytchnienia mieszkańcom. W miastach pojawiają się nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz prowadzone są działania związane z retencją. Stowarzyszenie Program Czysta Polska zorganizował piknik rodzinny podczas którego nie tylko sadzono drzewa, ale także można było dowiedzieć się wiecej o ekologii czy segregacji śmieci.
– Lublin jest 62 miastem na trasie akcji „Czyste zielone miasta”. Dzisiaj mamy finał drugiej edycji programu i znajdujemy się pod muralem antysmogowym, który neutralizuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu – mówi Agata Grabowska, koordynatorka projektu „Czyste zielone miasta”.
W ramach akcji w całej Polsce posadzono ponad 9400 drzew i krzewów, przekazano mieszkańcom ponad 7 tys. sadzonek drzew oraz posprzątano ponad 28,5 ton śmieci.
Lublin wzbogacił się o blisko 500 sztuk nowych drzew. W rejonie Parku Rury na lubelskim LSM-ie mieszkańcy Lublina oraz organizatorzy akcji sadzili drzewa – głównie klony i lipy, które z biegiem lat będą także przyczyniać się do większej produkcji tlenu i oczyszczania powietrza.