Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2019 r.
20:58

Zmiany w stypendiach prezydenta Lublina. Tej grupie będzie trudniej

(fot. Archiwum)

Odebrano nam szansę na miejskie pieniądze – skarżą się doktoranci, którzy liczyli na samorządowe stypendia od władz Lublina. Ich zdaniem nowe zasady przyznawania stypendiów są krzywdzące dla osób robiących doktoraty na kierunkach humanistycznych. Zasady mają być poprawione… dopiero za rok

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejskie stypendia dla studentów i doktorantów są przyznawane od kilku lat, ale w tym roku po raz pierwszy będą rozdzielane na nowych zasadach. Dotychczas od doktorantów wymagano otwartego przewodu i średniej ocen 4,9. Teraz wymagane jest zaliczenie drugiego roku studiów III stopnia oraz uzyskanie minimum 150 punktów za publikacje naukowe z ostatnich dwóch lat.

To właśnie punkty okazały się problemem dla humanistów. – Ten próg jest realny do uzyskania w świecie nauk ścisłych. W przypadku kierunków humanistycznych i społecznych jest to skrajnie trudne, a wręcz niemożliwe – mówi jedna z doktorantek.

Nasze artykuły bywają nisko punktowane np. jedna publikacja może mieć 4 punkty – dodaje nasza rozmówczyni i podkreśla, że miasto pozwala dołączyć tylko 8 artykułów naukowych. – Jednym z rozwiązań jest napisanie pełnej monografii, bo za nią można otrzymać 80 punktów. Oznacza to, że należałoby napisać dwie. A to skrajnie trudne.

Nowe wymogi dla zainteresowanych stypendiami uchwaliła Rada Miasta na wrześniowym posiedzeniu. Już wtedy było słychać obawy, że poprzeczka dla doktorantów została zawieszona za wysoko.

– 150 punktów do zdobycia przez dwa lata to jest bardzo dużo – zwracał uwagę radny Piotr Popiel z klubu PiS. Jego klubowy kolega podkreślał, że szczególnie trudno będzie spełnić ten warunek humaniście prowadzącemu badania dotyczące miasta i regionu.

Czasopisma międzynarodowe nie wydrukują mu artykułów na tematy ściśle związane z Lubelszczyzną. Jeśli się będzie zajmował stosunkami polsko-angielskimi, to będzie mu zdecydowanie łatwiej taki artykuł opublikować – zauważał Robert Derewenda.

Nie tylko radni opozycji zgłaszali takie obawy. – Po głębszej analizie dochodzę do wniosku, że faktycznie ta punktacja jest zbyt wysoka – przyznał na wrześniowym posiedzeniu radny Marcin Nowak z klubu prezydenta Żuka.

– Ta uchwała jest wprowadzona trochę na próbę – przyznał Mariusz Banach, zastępca prezydenta. Tłumaczył, że ustalenie nowych zasad było trudne, bo nie do końca było pewne, jak zmieni się polski system studiów doktoranckich. – Nikt dzisiaj nie wie, jak to będzie wyglądało – przyznał Banach i apelował, żeby radni zatwierdzili nowe zasady przyznawania stypendiów, a w razie potrzeby zostaną one zmienione za rok. Rada Miasta jednogłośnie je poparła.

– W tym roku już nic nie możemy zrobić – przyznaje zawiedziona doktorantka. – Złożyliśmy pismo do Urzędu Miasta, w którym zaalarmowaliśmy o problemie i czekamy na rozwiązanie.

Ratusz potwierdza, że pracuje nad nowymi zasadami, chociaż będą one obowiązywać dopiero w przyszłorocznym naborze chętnych na stypendia.

– Próbujemy dostosować uchwałę do zmieniającego się prawa dotyczącego reformy szkół wyższych. Chcemy też odpowiedzieć na oczekiwania prorektorów kilku lubelskich uczelni, którzy wskazują na potrzebę stworzenia bardziej sprawiedliwego modelu poprzez wprowadzenie kryterium punktowego – przyznaje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

– Zależy nam na takiej zmianie uchwały, by pozwalała ona wspierać studentów, których działalność może przyczynić się do rozwoju Lublina i wnieść wkład w rozwój nauki. W szczególności wtedy, gdy uzyskane efekty mogą być wdrożone lub wykorzystane w praktyce przez miasto. Dlatego w uchwale znalazły się odniesienia do Strategii Rozwoju Lublina. Jesteśmy świadomi, że kryteria przyznawania stypendiów zawarte w uchwale powinny być stale aktualizowane.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty