Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2015 r.
14:09
Edytuj ten wpis

Żurawie 2015. Lista nominowanych do nagrody

Autor: Zdjęcie autora opr. pab
19 0 A A

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody "Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej "Beetle” wyłoniła dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: "Słowo", "Dźwięk", "Obraz", "Animator kultury".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czterech laureatów wybierze jury w składzie: Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury w Lublinie), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura ( SoulSerivce).

Każdy laureat otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. złotych i statuetkę. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 maja w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin.

Żurawie 2015 - lista nominowanych

SŁOWO:

ARKADIUSZ GROCHOT
Absolwent polonistyki UMCS, pochodzi z Milanowa. Autor sztuk teatralnych, filmów krótkometrażowych, spektakli dla dzieci, scenariuszy teledysków, reklam radiowych i telewizyjnych, krótkich animacji oraz dialogów do gier komputerowych. Jego sztuka Eszelon. Życie na bocznicy znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 r. i została opublikowana w miesięczniku "Dialog” (styczeń 2015, 1). W 2013 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek odbyło się czytanie performatywne jego scenariusza dla dzieci pt.: Baśń o Słońcu i Księżycu.

RAFAŁ RUTKOWSKI
Poeta. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w: "Odrze”, "Zeszytach Poetyckich”, "Akcencie”, "Helikopterze”, "Elewatorze” i innych pismach literackich. Laureat projektu Połów 2013, finalista OKP "O granitową strzałę” 2014. Jeden ze zwycięzców konkursu "Autoportret Jesieni” w Krotoszynie. Zwycięzca wielu konkursów jednego wiersza oraz slamów. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich "Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów.

JAN TUŹNIK
Aktor, radiowiec, pedagog teatru, wolny strzelec. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 3 lata współpracował z Teatrem Wierszalin z Supraśla. Obecnie działa w Czytelni Dramatu Centrum Kultury oraz w Pracowni Sztuczka. Wydawca wydarzeń w Akademickim Radiu Centrum. Wieloletni instruktor teatralny, który pracuje z wszystkimi grupami wiekowymi.

OBRAZ:

ELIASZ GOLA
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Od prawie trzech lat prowadzi własne studio projektowe. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, rzeźbą i rysunkiem. Fascynuje się streetartem i sztuką komiksu. Za 3 miesiące zostanie szczęśliwym Tatą Tosi.

PAWEŁ KAŁABUN
Z wykształcenia architekt i historyk sztuki. Na co dzień prowadzi autorską pracownię w której wraz ze swoim zespołem tworzy kompleksowe projekty wnętrz ogrodów i architektury. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na zrealizowanie prawie 150 obiektów i przestrzeni w całej Polsce. Są wśród nich prywatne mieszkania oraz apartamenty, siedziby firm, restauracje, kluby oraz domy. Od czasów studenckich aktywnie bierze udział w przedsięwzięciach mających na celu propagowanie sztuki wśród młodych ludzi, prowadząc między innymi spotkania, kursy z rysunku, historii sztuki i architektury.

JOANNA STRĘKOWSKA
Grafik projektant, ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS. Brała czynny udział w projektach miasta np. Noc Kultury, czy Miasto Poezji. Założycielka Koła Naukowego KołoMyja. Laureatka II miejsca w konkursie Plakaton - Najlepszy plakat kulturalny Lublina 2014. Obecnie właścicielka studia graficznego, gdzie projektuje materiały dla kultury, sztuki i biznesu. Autorka plakatów, okładek książek, logotypów. www.strekowska.pl

DŹWIĘK:

KAROLINA BALMAS
Świeżo upieczona absolwentka Grafiki. Instrumentalistka i wokalistka w zespołach czerpiących z muzyki tradycyjnej i demonologii słowiańskiej – Kipikasza i Dziadowski Projekt. Wraz z Kacprem Pęczułą realizuje projekt muzyczno-filmowy Miejscovnik.pl, który został nagrodzony Trójzębem Neptuna za najlepszy projekt artystyczny Festiwalu Fama w Świnoujściu w 2013 roku. Współrealizatorka projektu muzyczno-filmowego Pieśni Odnalezione finansowanego ze stypendium MKiDN. Współcześnie pracuje nad projektem audiowizualnym z wykorzystaniem autorskich instrumentów wykonanych z przyrządów kuchennych i muzyki, projekcji mapping - Re:Pieśni, który miał swoją premierę w Browarze Lubicz w Krakowie w grudniu 2014 roku.

BORYS KUNKIEWICZ
Współtwórca i producent wielu lubelskich projektów muzycznych w tym Flemings, OBRS, Mel Tripson i Stonkatank. Organizator cyklu imprez OBRS EVENTS, promujących nową, polską muzykę lubelskiej publiczności. Laureat ubiegłorocznego Festiwalu Młodych Talentów Szczecinie wybrany przez m. in. przez Kasię Nosowską oraz Piotra Metza. Jego najnowszy singiel z zespołem Stonkatank wydawany jest przez Kayax - wytwórnię do której należą m. in. Brodka, Kayah, Skubas, Krzysztof Zalewski, Smolik czy Artur Rojek.

SOULPETE
(Piotr Gędek) to lubelski producent muzyczny współpracujący z polskimi i zagranicznymi raperami oraz wokalistami. Cechą charakterystyczną jego brzmienia jest zgrabne połączenie soulowych sampli z brudną elektroniką okraszone specyficznym miejskim rytmem rodem z muzycznej sceny Detroit. Znany szerszej publiczności zarówno w kraju jak i poza nim z głośnego projektu o nazwie SoulRaw – płyty producenckiej Soulpete'a w ramach której na jego produkcjach udzielili się gościnnie tacy legendarni artyści jak Odisee, Smif N Wessun czy Guilty Simpson.
Soulpete współtworzył grupę Rap Addix, współpracuje również ze szczecińskim raperem Bonsonem tworząc duet rapowo-producencki o nazwie BonSoul, a także pracuje nad projektem z legendą polskiej sceny hip hopowej – O.S.T.R.'ym. Piotrek dwukrotnie został laureatem Red Bull Szkoła Dźwięku. Obecnie ukończył pracę nad EPką producencką o nazwie "Raw”, która tym razem skupia śmietankę polskich raperów kładących zwrotki na bitach lubelskiego producenta.

ANIMATOR KULTURY:

TOMASZ ‘MAPED' PIZOŃ
Scenograf, szablonista, rzeźbiarz, grafik oraz ilustrator... innymi słowy "plastyk". Założyciel Warsztatów Szablonu, jednej z niezależnych inicjatyw artystycznych propagujących łączenie wiedzy społecznej z ideami urbanistycznymi i artystycznymi z zakresu sztuki ulicy. Inicjator Laboratorium Kultury i Edukacji Frutti di Mare będącego ośrodkiem kultury tworzonej siłą wolontariuszy, gdzie sam także jest wolontariuszem. Frutti di Mare organizuje obecnie między innymi regularne warsztaty z zakresu śpiewu, rysunku, improwizacji teatralnej a także niezliczone ilości koncertów czy wystaw. Wszystkie te działania w duchu Laboratorium FDM, czyli tworzone na podstawie frywolnych scenariuszy budowanych indywidualnie dla każdego studenta przez grupę trenerów.

KATARZYNA SOBCZYK
Animatorka kultury zaangażowana w działania o charakterze społecznym i pedagogicznym. Zrealizowała wiele projektów edukacyjno – artystycznych, kierowanych do dzieci, m.in. “Projekt – Buch! Dzieci – w Ruch!”, “Chatka małolatka”, “Akademia Sztuk Dziecięcych”. Prowadzi także warsztaty artytyczno – literackie dla dzieci i młodzieży. Zrealizowała i dalej realizuje projekty kierowane do osób niepełnosprawnych, zagrożonych społecznym wykluczeniem, m.in. “Teatr Wyobraźni – bajki, których nie widać”, “Chodź, namaluj swój świat”, “Inny Lublin – naprawianie świata”, “Inny Lublin”. Od 2010 roku związana z Grupą Fotografów Lubelskich(członkini zarządu w latach 2011 – 2013), gdzie realizwała projekty kierowane do studentów, m.in. “VI Lubelskie Dni Fotografii”, “Twarze Kozienaliów – Przymierz się!”. Pracuje w Domu Słów, Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN. Członkini zarządu Fundacji 5 Medium. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej 2015.

ANETA WINIARSKA
Studentka Tekstów Kultury i Animacji Sieci, działaczka kulturalno-społeczna w grupie związanej z ACS Cicha 4 i bezgotówkową Kawiarnią Miłość, wiceprezes fundacji Słoneczny Pokój, słuchaczka w Lubelskiej Szkole Fotografii. Współpracuje z organizacjami i instytucjami przy realizacjach wydarzeń oraz projektów kulturalnych i społecznych w mieście. Koordynuje i prowadzi autorskie warsztaty. Prowadzi portale internetowe promujące lubelskie wydarzenia i inicjatywy. Zwolenniczka innowacyjnych rozwiązań oraz tego, by działania kulturalne dążyły ku zmianie społecznej i mentalnej. Pracuje nad autorskimi projektami artystyczno-społecznymi.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty