Dlaczego zwolniono prezesa i wicepresa Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce? Ministerstwo Skarbu Państwa wyjaśnia: z powodu utraty zaufania i braku współpracy
Brak zaufania do prezesa i wiceprezesa Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce było powodem ich odwołania. „Nienależyta” miała być też współpraca zarządu z radą nadzorczą – piszą w komunikacie do mediów przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, większościowego udziałowca spółki. Były już prezes Ryszard Nowak zarzutów pod swoim adresem nie chce komentować.
We wtorek napisaliśmy o sobotniej decyzji Rady Nadzorczej spółki, która podjęła uchwałę w sprawie odwołania ze stanowiska prezesa Ryszarda Nowaka i wiceprezesa Piotra Janczarka.
„W ostatnich miesiącach zarząd LRH nie przestrzegając reguł korporacyjnych obowiązujących w spółce, bez wymaganych uprzednich zgód rady nadzorczej, ogłosił szereg przetargów związanych z inwestycjami odtworzeniowymi – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Kolejne zarzuty są związane z zamknięciem z końcem 2014 r. z powodu rosyjskiego embarga działalności Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji. Od tego czasu – jak punktuje resort – nie została jednak podjęta próba znalezienia innych rynków zbytu. LRH ponosił zaś koszty związane z organizacją pracy Centrum.
„W planie rzeczowo-finansowym spółki na rok 2015 zarząd przewidział wznowienie działalności ww. Centrum, do dnia dzisiejszego nie zostało to jednak zrealizowane, co spowodowało konieczność dokonania korekty ww. planu” – czytamy w komunikacie.
Kolejny zarzut dotyczy zaległego urlopu prezesa Nowaka, którego nowa kadencja rozpoczęła się w czerwcu br. Nie doszło do zawarcia porozumienia między stronami w tej sprawie. „(Ryszard Nowak - red. ) złożył oświadczenie, na podstawie którego bez wiedzy rady nadzorczej został mu wypłacony wysoki ekwiwalent pieniężny” – podają przedstawiciele resortu.
O jaką kwotę chodzi? Tego ministerstwo nie podaje.
W przypadku byłego już wiceprezesa Piotra Janczarka mowa jest o bezskutecznych działaniach dotyczących organizacji Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji. „Przez pierwsze trzy miesiące pełnienia funkcji członka zarządu odpowiedzialnego wyłącznie za działalność CHZiP bezskutecznie prowadził rekrutację pracowników” – piszą przedstawiciele MSP.
Janczarek miał też samowolnie udać się na urlop wypoczynkowy.
Więcej: Idą wybory. Polityczna czystka na giełdzie w Elizówce. To kara za bliskie kontakty z PiS?
Pełna treść komunikatu Ministerstwa Skarbu
Rada Nadzorcza Lubelskiego Rynku Hurtowego z siedzibą w Elizówce w dniu 17 października br. podjęła uchwały w sprawie odwołania Ryszarda Nowaka ze stanowiska Prezesa Zarządu oraz Piotra Janczarka ze stanowiska Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu.
Powodem odwołania ww. osób była utrata zaufania Rady Nadzorczej oraz brak należytej współpracy pomiędzy Członkami Zarządu LRH. W ostatnich miesiącach Zarząd LRH nie przestrzegając reguł korporacyjnych obowiązujących w Spółce, bez wymaganych uprzednich zgód Rady Nadzorczej, ogłosił szereg przetargów związanych z inwestycjami odtworzeniowymi - o sanowanie tych czynności Zarząd wystąpił do Rady Nadzorczej mając już podpisane umowy warunkowe z wykonawcami lub dostawcami. Ponadto od momentu powołania Zarządu LRH na kolejną kadencję w czerwcu 2015 r. nie było należytej współpracy pomiędzy jego Członkami, co wpływało negatywnie na działalność Spółki.
Utrata zaufania do Ryszarda Nowaka spowodowana była m.in. następującymi okolicznościami:
- z końcem 2014 roku z inicjatywy Prezesa Zarządu zamknięto działalność Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji powołując się na embargo rosyjskie, bez próby znalezienia innych rynków zbytu; Centrum to realizowało działalność misyjną Spółki polegającą na eksporcie nadwyżek płodów rolnych z terenów Lubelszczyzny, nie wspominając, że organizacja miejsc pracy w CHZiP wiązała się z poniesieniem przez Spółkę znacznych kosztów finansowych; w planie rzeczowo-finansowym Spółki na rok 2015 Zarząd przewidział wznowienie działalności ww. Centrum, do dnia dzisiejszego nie zostało to jednak zrealizowane, co spowodowało konieczność dokonania korekty ww. planu;
- po zakończeniu umowy o pracę zawartej na czas określony (do czasu powołania Zarządu kolejnej kadencji, która rozpoczęła się w czerwcu 2015r.), Ryszard Nowak nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia z Radą Nadzorczą jako pracodawcą w zakresie sposobu wykorzystania zaległego urlopu, co przewidują przepisy prawa pracy, lecz złożył oświadczenie, na podstawie, którego bez wiedzy Rady Nadzorczej został mu wypłacony wysoki ekwiwalent pieniężny.
Natomiast w stosunku do Piotra Janczarka zaufanie Rady Nadzorczej już w pierwszych miesiącach sprawowania przez niego funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu zostało podważone poprzez:
- bezskuteczne działania dotyczące organizacji Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji (przez pierwsze trzy miesiące pełnienia funkcji Członka Zarządu odpowiedzialnego wyłącznie za działalność CHZiP bezskutecznie prowadził rekrutację pracowników);
- dopuszczenie się naruszeń obowiązków pracowniczych, np. poprzez samowolne udanie się na urlop wypoczynkowy (niedopełnienie obowiązku uzyskania zgody upoważnionego Członka Rady Nadzorczej), czy też nieprzestrzeganie ustalonej dyscypliny pracy;
Utrata zaufania do Zarządu znajduje zatem oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej oraz nie jest wynikiem arbitralnych ocen Rady Nadzorczej.
Jednocześnie Rada Nadzorcza Lubelskiego Rynku Hurtowego - z upoważnienia Ministerstwa Skarbu Państwa - informuje, że wobec Spółki nie są prowadzone, ani też planowane działania prywatyzacyjne, wobec powyższego wszelkie spekulacje w tej sprawie nie znajdują uzasadnienia oraz nie są prawdziwe.