Dziś trudno uwierzyć, że przez plac Zamkowy biegła Ulica Szeroka. Handlowano tu na żydowskich kramach, pod nr 28 nauczał cadyk-uzdrowiciel Widzący z Lublina, a w synagodze śpiewał kantor.
Na jednej z fotografii, które wejdą do albumu widać uczennice i nauczycieli szkoły powszechnej przy Lubartowskiej 20. - Może ktoś z Czytelników Dziennika rozpozna na nim kogoś ze swojej rodziny? - mówi Leszek Dulik z wydawnictwa Ad Rem.
W albumie znajdzie się wiele zdjęć i obrazków przedwojennego Lublina, który znaczeniem dorównywał Amsterdamowi, Pradze czy Wiedniowi. Za sprawą Lubelskiej Szkoły Mędrców, założonej w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku Lublin szybko zyskał miano Jerozolimy Królestwa Polskiego.
- Stąd też tytuł albumu, opowiadającego o wielokulturowym Lublinie. Znajdą się w nim stare zdjęcia, grafiki, mapy, reklamy, ulotki, afisze oraz współczesne fotografie pamiątek po lubelskich Żydach- mówi Dulik.
Unikatowe materiały pochodzą ze zbiorów YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku, polskich muzeów i instytucji kulturalnych oraz kolekcji prywatnych w Polsce i Izraelu. Znajdą się tam zdjęcia wybitnych fotografików, takich jak Jan Bułhak, Stefan Hartwig, Stefan Kiełsznia, Stanisław Magierski.
Tekst opracuje Konrad Zieliński z Zakładu Badań Etnicznych Wydziału Politologii UMCS.
Album zostanie wydany w wersji polsko-angielskiej, w objętości 128 stron, twardej oprawie i na specjalnym papierze.