W Chicago powstaje polskojęzyczne słuchowisko radiowe „Na polskim Trójkącie”, którego bohaterami są polscy emigranci. Radiową sagę tworzą osoby związane z Lublinem. Efektów ich pracy można bezpłatnie słuchać w sieci
Bohaterami słuchowiska są polscy emigranci: małżeństwo Jackowskich i ich przyjaciele pozostający w nieformalnym związku. Na orbicie tej czwórki i jej losów pojawiają się inne postaci. O czym jest słuchowisko? O pozostawionych w Polsce rodzinach, o dylematach powrotów, o problemach małżeńskich i wychowawczych, o osiągnięciach i uzależnieniach dzieci, o radościach i smutkach.
Z Lublina do sagi
Scenarzystkami i producentkami tej polonijnej sagi radiowej są dwie dziennikarki, gdańszczanka Ewa Uszpolewicz-Figurski i lublinianka Małgorzata Błaszczuk. Ale w produkcji z Chicago jest więcej lubelskich motywów. Jedna z występujących w słuchowisku aktorek - Renata Romanek także pochodzi z naszego miasta. Co ciekawe obie panie są absolwentkami III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
W postaci słuchowiska wcielają aktorzy-amatorzy. Ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu słuchowisko nabrało autentyczności i kolorytu. Niektórzy bohaterowie mówią terytorialną gwarą, wszyscy posługują się ponglishem, czyli językiem właściwym polskim emigrantom.
W dotychczas wyemitowanych odcinkach zagrało już blisko trzydzieści osób.
Doświadczenia emigracji
Jak podkreślają i scenarzystki i aktorzy, słuchowisko adresowane jest do Polaków na całym świecie, bowiem emigracja definiuje nasze czasy. Każdy z nas zna kogoś kto był lub jest na emigracji. A „Na polskim Trójkącie” opowiada nie tylko o licznej chicagowskiej i amerykańskiej Polonii, ale także o Polakach, którzy doświadczyli emigracji, ale wrócili do kraju oraz o rodzinach tych, których bliscy są za wielką wodą.
Akcja słuchowiska osadzona jest nie tylko w Chicago; niektóre z odcinków rozgrywają się na Florydzie, w Nowym Jorku, w Kolorado, w Lublinie, Tarnowie, Gdyni, Białymstoku, na Podhalu i na Śląsku.
Tytuł słuchowiska, które jest także dostępnym w internecie podcastem, nawiązuje do Polish Triangle - historycznej nazwy dawnej polskiej dzielnicy Chicago, gdzie na początku XIX w. osiedlali się polscy emigranci. Dziś już ich tam nie ma, ale dowodem obecności Polaków w tej części miasta jest kościół pw. Trójcy Świętej, a jego okolica nazywana jest Trójcowem lub Polskim Trójkątem od zbiegu ulic Milwaukee, Ashland i Division. Został więc Polski Trójkąt, który ma w słuchowisku także swoje obyczajowe znaczenie…
Co sobotę
Premiera słuchowiska odbyła się na falach Polskiego Radia 1030 Chicago (które obok Wydawnictwa Evergreen jest współproducentem słuchowiska). Ale polonijnej sagi można słuchać także za darmo na YouTubie, na FB, na stronie internetowej radia (www.polskieradio.com) oraz na wszystkich dostępnych platformach podcastowych. Premierowe odcinki pojawiają się w każdą sobotę.