Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

8 września 2021 r.
9:27

Co łączy latawiec z Afganistanem? "Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Ewa Kozdraj
Ewa Kozdraj (fot. Archiwum prywatne )

– Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki – Rozmowa z Ewą Kozdraj z Bratnika w powiecie lubartowskim, prezeską Stowarzyszenia Dla Ziemi, nominowaną przez Fundację im. Stefana Batorego do Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin za działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak pani przyjęła wiadomość o nominacji?

– Cieszę się, bo to uznanie dla całego zespołu osób, z którymi pracuję. To tym bardziej ważne, że dostrzeżono nas, stowarzyszenie spoza wielkiego ośrodka miejskiego. W miastach chyba takie organizacje bardziej widać. A my na Lubelszczyźnie już od 13 lat pracujemy na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

  • Czym dokładnie zajmuje się pani stowarzyszenie?

– Działamy na rzecz osób starających się o nadanie statusu uchodźcy, które trafiają do ośrodków na Lubelszczyźnie. Kiedyś było takich miejsc więcej. W 2016 roku, mierząc siły na zamiary, skierowałyśmy aktywność głównie na Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie, w którym najdłużej jesteśmy obecne. Jesteśmy małą organizacją, nie mamy sztabu ludzi, ani wielkich zasobów finansowych, dlatego w dużej mierze to praca wolontariacka. Ale jesteśmy konsekwentne. 

  • Jaki cel wam przyświeca w tym działaniu?

– Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie, to nasz główny cel. A robimy to na przykład poprzez prowadzenie pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Mamy też sklep internetowy z produktami zrobionymi w tej pracowni. Poza tym, panie cudzoziemki prowadzą w różnych miejscach warsztaty rzemieślnicze. W sklepie są też T-shirty z grafikami podarowanymi nam przez znane artystki i artystów, m.in. Martę Frej i Janka Kozę. Do tego jeszcze ubrania z drugiej ręki. A cały dochód ze sprzedaży przeznaczamy na działania związane z naszą misją. Zależy nam, aby uchodźcy czuli się u nas bezpiecznie. Aby dzieci miały zajęcia dodatkowe. To nie jest ich wina, że z powodu sytuacji geopolitycznej musieli opuścić swoje domy i znaleźli się w Polsce, w województwie lubelskim.

  • Ktoś wam w tym wszystkim pomaga?

– Zgłaszają się do nas różne instytucje. Na przykład, przez ostatni rok akademicki ponad 60 studentek Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczyło dzieci cudzoziemskie z Łukowa języka polskiego w formie online, w ramach praktyk studenckich. To były lekcje „jeden na jeden”. Promocja u nas kuleje, bo ciągle pracujemy i mamy mało czasu, by się tym profesjonalnie zająć. Ale staramy się działać kreatywnie, bo większość osób w stowarzyszeniu to artyści i artystki. Pracujemy z osobami w procedurze uchodźczej często właśnie poprzez kulturę i sztukę. Na przykład języka polskiego uczymy również poprzez przygotowania do spektakli teatralnych. W 2019 roku wystąpiłyśmy podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

  • Teraz pomagacie cudzoziemcom z Afganistanu?

– Obecnie cały dochód ze sprzedaży rzeczy ze sklepu internetowego przeznaczamy na pomoc cudzoziemcom docierającym z Afganistanu. Tutaj liczy się czas, bo często te osoby przybywają do nas w letniej odzieży, bez żadnego dobytku. Rano w Kabulu było ponad 20 stopni, a u nas tylko 5. Dlatego uruchomiłyśmy zbiórkę internetową. Za zebrane środki chcemy zakupić artykuły higieniczne, bieliznę oraz naczynia.

  • A co ma do tego wszystkiego latawiec?

– Symbolem naszej zbiórki jest latawiec. Organizowaliśmy wiele warsztatów robienia latawców dla dzieci cudzoziemskich. Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki. A my właśnie również poprzez muzykę staramy się pracować z cudzoziemcami, na przykład nagrywając piosenki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium