Na terenie nadleśnictwa Łuków powstało wyjątkowe Centrum Promocji Drewna. Obiekt został właśnie nominowany do nagrody Property Design Awards 2020 w kategorii Obiekty Publiczne.
Jest to budynek administracyjny na terenie wiaty edukacyjnej „Ostoja” w Żdżarach. Jego konstrukcja składa się w 100 proc. z drewna. Znajduje się w nim pokój biurowy oraz sala wielofunkcyjna. To pierwszy taki budynek, który powstał w ramach krajowego programu Centrum Promocji Drewna. Będzie w nim można uzyskać kompleksową wiedzę, jak wybudować dom z drewna oraz dowiedzieć się o dostępnych instrumentach wsparcia finansowego dla wszystkich stawiających drewniane budynki energooszczędne.
Za projekt odpowiada MMA Pracownia Architektury z Lublina. "Centrum Promocji Drewna to budynek, który powstał m.in. po to, aby promować energooszczędne, prefabrykowane budownictwo drewniane oraz propagować stosowanie odnawialnych źródeł energii"- czytamy na stronie organizatora konkursu.
Obiekt został usytuowany tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Z jednej strony wyróżnia się szklaną fasadą na pełną wysokość pomieszczenia oraz dużymi oknami w pokoju biurowym. Jest tu też system paneli fotowoltaicznych na połaciach dachu.
W projekcie wykorzystano elementy drewniane i drewnopochodne. - Budynek został wymyślony i konsekwentnie procedowany jako świątynia drewna. Podstawowym celem podczas projektowania było dążenie do uzyskania 100 proc. zawartości drewna w budynku - podkreślają projektanci z MMA Pracownia Architektury.
Za budowę, która rozpoczęła się w grudniu 2018 roku i trwała do października 2019, odpowiadała firma Domy i Dachy Roberta Borkowskiego. Centrum Promocji Drewna wpisuje się w założenia programu Lasów Państwowych “Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. To jedno z podjętych działań, które mają promować drewno w budownictwie jako sposób walki ze zmianami klimatycznymi.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lutym podczas 4. Design Days w Katowicach.
Co wyróżnia Centrum Promocji Drewna
- Konstrukcja budynku (poza żelbetową płyta fundamentową) składa się w 100 proc. z drewna
- Elewacja i dach budynku pokryte są gontem osikowym
- W budynku zamontowany jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Budynek ogrzewany jest ciepłem wygenerowanym przez pompę ciepła z gruntownym wymiennikiem ciepła
- Prąd zasilający budynek generowany jest przez panele fotowoltaiczne, zamontowane na południowej połaci dachu.