Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 września 2011 r.
15:47
Edytuj ten wpis

1920 Bitwa Warszawska: Jak się pracuje z Idziakiem?

0 0 A A
Dorota Nowakowska
Dorota Nowakowska

Rozmowa z Dorotą Nowakowską, operatorem filmowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jaka była pani rola przy powstaniu filmu Bitwa 1920?

– Jerzy Hoffman powiedział w jednym z wywiadów: poza obsadą głównych kamer, Sławomir Idziak stworzył specjalne ekipy, które uzbrojone w lekkie kamery Panasonic i przebrane w mundury obu armii weszły między statystów. Operatorzy w trakcie bitew improwizowali własne etiudy. To dlatego te starcia są takie mięsiste i tak okrutne. Wchodzą w samo sedno, w los pojedynczego żołnierza. Mam w tym swój skromny udział.

• Jak wyglądała praca na planie i ile czasu to trwało?

– Pierwszy klaps na planie filmu Bitwa Warszawska 1920 padł 29 czerwca 2010 na terenie twierdzy Modlin. Okres zdjęciowy trwał 93 dni. Ja dołączyłam do ekipy 6 lipca, kiedy zdjęcia były realizowane na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Tego dnia były kręcone sceny m.in. z Bogusławem Lindą, który grał pułkownika Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego i Andrzejem Strzeleckim występującym w roli Wincentego Witosa. Andrzej Kotkowski, drugi reżyser zaprosił mnie do namiotu gdzie był zainstalowany podgląd obrazów 3 D z dwóch rigów (zestawów kamerowych). To były ostatnie chwile przed nagraniem ujęcia przyjazdu pułkownika do Witosa. Pan Sławek Idziak udzielał ostatnich wskazówek operatorom, stereograf Andrzej Waluk korygował nieco ustawienia kamer (punkt konwergencji), a Jerzy Hoffman oddał mi swoje okulary, żebym mogła zobaczyć nagrywaną scenę w 3D.

• Jak wyglądał pani dzień na planie?

– Każdy zaczynał się bardzo wcześnie rano i trwał kilkanaście godzin. Ekipa techniczna musiała być w gotowości od wczesnych godzin porannych. Pan Sławek ustalał pozycje kamer i świateł do konkretnej sceny i decydował, kto będzie realizował sceny z punktu widzenia żołnierza, jeźdźca czy zwykłego cywila. Byłam w siódmym niebie, gdy trzeciego dnia padło na mnie! Choć było 38 stopni ciepła, a ja w wełnianym mundurze, koszuli, butach wojskowych z plecakiem i z kamerą. Potem był m.in. Komarów gdzie kręcone były sceny batalistyczne z udziałem prawie 300 koni i jeźdźców i Zamość.

• Jak to się stało, że trafiła pani do tego projektu?

– To było konsekwencją mojej fascynacji filmem w ogóle i technologią 3D. Na początku zeszłego roku byłam na międzynarodowych warsztatach 3D w Poczdamie, w szkole filmowej. Zgłębiałam teorię, realizowałam sceny w studio w Babelsbergu... a potem okazało się, że mogę zdobywać doświadczenie przy Bitwie Warszawskiej u boku tak wspaniałych i życzliwych mi ludzi jak operator Sławomir Idziak, Jerzy Hoffman i mój profesor – a przy tej produkcji drugi reżyser – Andrzej Kotkowski, czy mój nauczyciel z Niemiec, stereografer Michael Laakmann.

• Czy w czasie seansu może pani powiedzieć "o, to moje!”?

– Nie widziałam jeszcze filmu, ale już nie mogę się doczekać tej projekcji. Czy moje ujęcia będą w filmie, tego nie wiem. Tak czy inaczej wiem, że pierwszy raz będę patrzyła zupełnie inaczej niż zwykły widz. Dlatego już planuję obejrzeć go kilka razy. Od kolegów wiem, że powstał bardzo dobry obraz.

• Jakie gwiazdy i celebrytów poznała pani dzięki tej produkcji?

– Na planie było wielu znanych aktorów: Bogusław Linda, Natasza Urbańska, Borys Szyc, Aleksander Domagarow, Jerzy Bończak… Dla mnie bardzo ważne było to, że mogłam lepiej poznać mojego profesora Andrzeja Kotkowskiego – to siła spokoju i opanowania w każdych nawet najtrudniejszych warunkach.

• Czy praca przy produkcji tego filmu była ważna dla pani osobiście czy w życiu zawodowym?

– Każda spędzona chwila na planie była dla mnie ogromnym przeżyciem. W końcu to pierwszy film o tematyce wojennej na świecie realizowany w technice 3D.

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium