81 LAT TEMU
Głód w Rosji
...wzrasta stale. Sytuacja pogarsza się z powodu katastrofalnego stanu kolei i odmowy w dostawie ze strony gubernji urodzajnych. W kołach sowieckich przypuszczają, że do nowych zbiorów połowa ludności dotknięta głodem wymrze. Obok głodu ludność niszczy tyfus i inne epidemje. Śmiertelność dzieci wynosi 90%. Ilość koni zmniejszyła się o 30%, rogacizny o 45%.
A rząd polski nie daje pieniędzy na powrót naszych uchodźców do Kraju.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 5 marca 1922 r.
77 LAT TEMU
Ilość inwalidów po wojnie światowej
Dokonane ostatecznie przez Międzynarodowe Biuro Pracy w Genewie obliczenia liczby inwalidów pozostałych po wojnie światowej określają ich cyfrę na 6.539 tysięcy osób. Najwięcej inwalidów posiadają Niemcy, bowiem liczba ich sięga tam cyfry 1.537 tysięcy. We Francji jest 1.500 tysięcy, Anglja znajduje się na trzeciem miejscu, posiadając 900 tysięcy inwalidów. Dalej idą Włochy – 800 tysięcy, Rosja – 775. w Polsce mamy tylko 320 tysięcy poszkodowanych fizycznie przez wojnę. Najmniejsze straty z pośród wielkich państw poniosły Stany Zjednoczone, ponieważ liczba inwalidów nie przekracza tam 157 tysięcy.
Podział ludności według zawodów
Na ogólną liczbę ludności w Polsce 27.186 tys. (1921r.) rolnictwem i leśnictwem zajmuje się 17.481 tys., czyli 64,3%, górnictwem i przemysłem – 4058 tys., czyli 14,9%; inne zawody obejmują 20,8%.
„Poradnik gospodarstw wiejskich” z 7 marca 1926r.
50 LAT TEMU
Komunikat rządu ZSRR o chorobie Przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR i Sekretarza Komitetu Centralnego KPZR towarzysza Józefa Stalina
Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i Rada Ministrów ZSRR donoszą o nieszczęściu, jakie spotkało naszą partię i nasz lud – o ciężkiej chorobie towarzysza J. W. Stalina.
W nocy na 2 marca nastąpił u towarzysza Stalina, gdy znajdował się w Moskwie w swym mieszkaniu, wylew krwi do mózgu, który objął ważne dla życia części mózgu. Towarzysz Stalin stracił przytomność. Rozwinęło się porażenie prawej ręki i nogi. Nastąpiła utrata mowy. Pojawiły się ciężkie zaburzenia działalności serca i oddechu.
Do leczenia towarzysza Stalina wezwane zostały najlepsze siły lekarskie (...).
„Sztandar ludu” 5 marca 1953
Do Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Zawiązku Radzieckiego, do Rady Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
W imieniu narodu polskiego, wstrząśniętego od głębi wiadomością o ciężkiej chorobie towarzysza Stalina, z całego serca życzymy poprawy w stanie Jego zdrowia.
Ciężką chorobę kochanego gorąco wodza i nauczyciela wszystkich ludzi pracy odczuwają jako nieszczęście postępowi ludzie na całym świecie.
Nasza partia i naród polski w tych trudnych dniach całym sercem podziela uczucia ludzi radzieckich i jeszcze silniej łączy się wraz z nimi w miłości i oddaniu dla wszelkiego naszego przyjaciela – towarzysza Stalina.
W imieniu Komitetu Centralnego
Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
i Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
Bolesław Bierut
„Sztandar ludu” z 5 marca 1953r.
PRZESTAŁO BIĆ SERCE WODZA LUDZKOŚCI – WIELKIEGO STALINA
Od Komitetu Centralnego
Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego
Rady Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
i Prezydium Rady Najwyższej ZSRR
Do wszystkich członków partii
do wszystkich ludzi pracy
Związku Radzieckiego
Drodzy towarzysze i przyjaciele!
Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Rada Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Prezydium Rady Najwyższej ZSRR uczuciem głębokiego bólu powiadamiają partię i wszystkich ludzi pracy Związku Radzieckiego, że 5 marca o godzinie dziewiątej minut pięćdziesiąt wieczorem, po ciężkiej chorobie zakończył życie Przewodniczący Rady Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Józef Wissarionowicz Stalin.
Przestało bić serce współbojownika i genialnego kontynuatora dzieła Lenina, mądrego wodza i nauczyciela Partii Komunistycznej i narodu radzieckiego – Józefa Wissarionowicza Stalina.
„Sztandar Ludu” z 6 marca 1953 r.
4 LATA TEMU
Kozłówka do nagrody
Za wysiłek włożony w utrzymanie w idealnym stanie obiektu oraz promocję placówki, kierownictwo Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostało nominowane do prestiżowej nagrody Muzeum Roku 1999. Nominacja do tej cenionej wśród muzealników nagrody to drugie w ostatnim czasie wyróżnienie. Przypomnijmy, że w styczniu ubiegłego roku Kozłówka została uhonorowana medalem Europa Nostra
„Dziennik Wschodni” z 6 marca 1999 r.
2 LATA TEMU
Gasimy papierosa
W niedzielę w Werbkowicach odbędzie się wielka akcja wymiany papierosów na owoce, gumę do żucia i rower górski. Zebrane papierosy zostaną zniszczone. Do ustanawiania rekordu w tej dziedzinie przystąpiła także gmina Zwierzyniec.
Organizatorzy tej akcji antynikotynowej to kabaret Szara Eminencja, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury Lokalnej, GOK i Urząd Gminy w Werbkowicach. Chcą propagować zdrowy tryb życia i modę na niepalenie, zwłaszcza wśród młodzieży.
„Dziennik Wschodni” z 9 marca 2001 r.