81 LAT TEMU
Wileńszczyzna połączona z Polską
W piątek w tygodniu ubiegłym, dnia 22 marca, nastąpił w Sejmie naszym w Warszawie akt wielkiej wagi, akt złączenia Ziemi Wileńskiej z Rzeczypospolitą Polską.
Z powodu tego dziejowej wagi wydarzenia prawdziwie powiedziećby można: co ma być złączone, złączone być musi.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 2 kwietnia 1922 r.
74 LATA TEMU
Biopaliwo naszą szansą
Inż. Jezierski dokonał wynalazku, który wytworzy przewrót w posługiwaniu się samochodami i będzie miał również bardzo duże znaczenie w rolnictwie. Postęp w wytwórczości rolniczej jest zależny w dużym stopniu od możności rozszerzenia uprawy okopowych ziemniaków i buraków cukrowych. Pierwsze dają spirytus, który jednak nie mógł być wytwarzanyh w nieograniczonych ilościach, bo nie było na niego zbytu. Zastosowanie spirytusu do celów przemysłowych było nieznaczne.
Otóż inż. Jezierski wynalazł sposób zamiany spirytusu na mieszaninę, która będzie służyła jako paliwo do samochodów, zamiast używanej dotąd, drogiej benzyny. Próby, które trwały przez pół roku, z nową mieszanką spirytusową na samochodach ciężarowych i osobowych, przekonały, że mieszanka, tańsza od benzyny, daje oszczędność paliwa około 50%, łatwiejszy niż na benzynie rozruch, spala się bez swędu i dymu, nie wymaga przebudowy silnika, pracuje przy zwykłych smarach, nie pozostawia żadnych zmian w cylindrach i zaworach.
Wynalazek inż. Jezierskiego odkrywa Polsce jeszcze jeden bardzo ważny, bo potrzebny całemu światu w coraz większych ilościach, produkt wywozu – mieszankę spirytusową do samochodów. Nasze strefy wojskowe również są bardzo zainteresowane tym wynalazkiem. Mieszankę będzie mogła produkować każda gorzelnia. Niewątpliwie rolnictwo nasze kolosalnie na tem zyska.
Kupno sprzętu radjowego za okazaniem pozwolenia
Obowiązujące przepisy radjowe zabraniają firmom handlującym radjosprzętem sprzedaży radjoaparatów lub też części radjowych bez okazania przez nabywcę upoważnienia na prawo posiadania radjoodbiornika. Ponieważ niejednokrotnie zdarzały się wypadki nieprzestrzegania tych przepisów przez kupców handlujących radjosprzętem, kontrolne władze radjowe zaczęły stosować represje.
Obecnie dyrekcja Polskiego Radja zwraca uwagę wszystkich radjoabonentów, że aparaty względnie części poszczególne można nabywać wyłącznie tylko po wylegitymowaniu się z posiadania upoważnienia na radjoodbiornik.
Ponieważ na tym tle wynikają niejednokrotnie scysje między sprzedawcami a kupującymi, należy zawsze mieć przy sobie upoważnienie, bez którego nie można nabyć obecnie nawet najdrobniejszej części składowej radjosprzętu.
„Gazeta Gospodarska” z 7 kwietnia 1929 r.
50 LAT TEMU
Meble dostarczą nam do domów
Jak już informowaliśmy, przed kilkoma dniami odbyła się w Lublinie konferencja zorganizowana przez Biuro Wojewódzkie Centrali Handlowej Przemysłu Drzewnego z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług Zw. Zaw. Transportowców oraz Wydziału Handlu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Tematem obrad była sprawa dostawy mebli do domów klientów.
Dotychczas kupujący meble musieli korzystać z usług posiadaczy furmanek lub dorożek, za co niejednokrotnie pobierano nadmierne opłaty. Konferencja postanowiła, że Wojewódzkie Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług opracuje cennik za przewóz mebli, który po zatwierdzeniu przez Komisję Cennikową będzie obowiązywał członków tego Zrzeszenia. Poza tym ustalone zostanie miejsce specjalnego postoju dla woźniców Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług, którzy przewozić będą meble.
„Sztandar Ludu” z 5 kwietnia 1953 r.
40 LAT TEMU
Rekord w ciągnieniu siewnika
Dwaj bracia Stanisław i Józef Z. posiadający 5 ha gospodarstwo w Osowie w pow. bychawskim zakupili siewnik w lubelskim PZGS. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziarscy gospodarze, żałując konia i rezygnując z innych środków lokomocji, przebyli 30-kilometrową odległość z Lublina do Osowa ciągnąc siewnik o wadze 250 kg w ciągu 5 godzin. Ten rekord długo chyba nie będzie pobity.
„Sztandar Ludu” z 3 kwietnia 1963 r.
Pisownia oryginalna