81 LAT TEMU
Walka z bandytami
Policja lubelska oczyściła z plagi bandytów powiaty: chełmski, janowski, krasnystawski, zamojski i hrubieszowski. Ludność tych powiatów była tak przez szajki bandytów gwałcona, że bała się ich i milczała. Bali się bardzo wydawać łotrzyków, choć nieraz wiedzieli gdzie są i co robią. Gontarz, Dudek, Popik, Pędrak, Gnoś – to nazwiska owych łotrzyków, którzy w postrachu trzymali całe wsie i gminy. Bandyci ci plądrowali bezkarnie. Ostatnimi czasy zabili 8 policjantów. Aż się policja domyśliła, co zrobić i rzeczywiście zrobiła i za to uznanie należy się jej. Zorganizowała wielką obławę. Pierścień trzech powiatów zwężał się coraz bardziej w stronę, gdzie, jak mniemano, znajduje się Gontarz, herszt jednej z band i jego pomocnik Dudek i Popik. Właśnie bandyci operowali we wsi Podwysokie w gm. Skierbieszów w pow. zamojskim. Napadli tu na kilku gospodarzy, a nie znalazłszy pieniędzy, pod groźbą rewolwerów samym gospodarzom kazali oblać naftą zabudowania i spalili tak 7 gospodarstw. A potem przyczaili się w rowie pod wsią i gdy ludzie na krzyk gore! biegli na ratunek, to Gontarz strzelił do biegnących do pożaru i zranił siedmiu ludzi…
Gdy obława policji zbliżała się do miejsca pobytu Gontarza i Dudka, to bandyci zaczęli strzelać. W walce tej Gontarz, zarówno jak Dudek zostali zabici, bo żywcem wziąć się nie dali. W kilka dni potem schwytano Popika. Bandyta Bezkonny, widząc, że nie uciecze, zaraz się oddał w ręce policji.
Wyzwolenie z 13 sierpnia 1922 r.
79 LAT TEMU
Generał ogrodnik
Generał Denikin, głośny dowódca rosyjskich wojsk kontrrewolucyjnych osiadł obecnie na stałe na Węgrzech i założył sobie gospodarstwo ogrodnicze. Ziemię uprawia wespół z córkami oraz z pewnym generałem i pułkownikiem rosyjskim (...). W wolnych chwilach pisze on pamiętniki i pracuje nad historją rosyjskiej kontrrewolucyi.
Plaga pszczół
Pszczoły stały się plagą dla znanego belgijskiego miasta nadmorskiego Antwerpji. Nawiedziły one w tysięcznych rojach to miasto i tysiące robotników zajętych jest oczyszczaniem miasta od pszczół, które je mylnie uważają za jeden wielki ul.
„Wyzwolenie” z 17 sierpnia 1924 r.
77 LAT TEMU
Ś. P. Jan Kasprowicz zmarł w Poroninie pod Zakopanem dnia 1 sierpnia r. b.
Jeden za drugim, jak żołnierze odwoływani przez Boga z pola walki, na którem swą powinność spełnili, odchodzą z Ziemi Polskiej wielcy Jej synowie.
Jeszcze świeża mogiła Edwarda Słońskiego nie zdążył pokryć się runią zieloną, a już na wieczny spoczynek odszedł największy z dzisiejszych polskich poetów, niezmordowany siewca skarbów poetyckiego natchnienia – Jan Kasprowicz.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 15 sierpnia 1926 r.
5 LAT TEMU
„Eda” już padła
Upadłość poniatowskiej Edy ogłosił wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie (...). Eda ma 23 mln długu.
„Dziennik Wschodni” z 14 sierpnia 1998 r.
3 LATA TEMU
Dziennik, Staszica 20
Nowa epoka Dziennika Wschodniego. W trzecie tysiąclecie wkraczamy jako najnowocześniejsza pod względem technologicznym redakcja prasowa w Lublinie. Łatwiej będzie do nas trafić i zatelefonować, czy zajrzeć na naszą stronę internetową. Od przyszłego tygodnia szukajcie nas w nowym budynku przy Staszica 20.
„Dziennik Wschodni” z 18 sierpnia 2000 r.
Pisownia oryginalna