80 LAT TEMU
Rady dla matek: gotujcie owoce!
Ze wszystkich pór roku najniebezpieczniejszą dla zdrowia dzieci, a zwłaszcza niemowląt jest lato. Dla starszych dzieci niebezpiecznem jest zjadanie różnych surowizn i owoców, najczęściej niedojrzałych. W tej bowiem porze różne choroby żołądka i kiszek zjawiają się epidemicznie; a to: choleryna, czerwonka, cholera dziecinna. Najlepiej więc, by ustrzec dzieci przed temi chorobami, obgotowywać owoce i w stanie gotowanym dawać dzieciom.
„Przewodnik Gospodyń” z 26 sierpnia 1923 r.
77 LAT TEMU
Rady dla matek: nie gotujcie owoców!
Doświadczenia prowadzone na zwierzętach, wykazały, że choroby (...) zawsze występują, jeśli dawać będziemy jedynie pokarmy wygotowane lub chemicznie oczyszczone, mimo, że dawane były w ilościach dostatecznych i pozornie powinny były posiadać pełną pożywność np. mąka pszenna z buljonem czyli ekstraktem mięsnym. Stąd już wyprowadzamy wniosek, że nie wystarcza w pokarmie jego „pożywność”, ale że jeszcze zawierać on musi jakiś składnik, w braku którego występują choroby, często kończące się śmiercią. Składniki te odkrywca – uczony polski dr Kazimierz Funk – nazwał witaminami. Nauka obecnie pracuje nad ich wyodrębnieniem. W tej chwili jednak znamy jedynie ich wpływ na człowieka i możemy określić, które pokarmy są w nie najbardziej zasobne. Najważniejszą zaś cechą owych witamin jest ich nietrwałość: giną one przy silnem ogrzaniu i pokarmy gotowane witamin prawie nie posiadają, zatem dostarczać ich mogą jedynie surowizny.
Jasno teraz zrozumiemy ten odruchowy popęd dzieci do surowizn, szczególnie dzieci, wychowywanych z obawy przed bakterjami jedynie na pożywieniu gotowanem.
„Poradnik Dla Gospodyń Wiejskich” z 5 września 1926 r.
73 LATA TEMU
Zakaz krycia dachów słomą w Polsce
Klęska pożarów na wsi, w tym roku szczególnie dotkliwa, zwróciła uwagę Ministerstwa Robót Publicznych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na konieczność przedsięwzięcia środków zaradczych. Między innemi wysuwany ma być projekt wprowadzenia zakazu używania słomy i innych łatwopalnych materjałów do krycia dachów, które to pokrycia ułatwiają znacznie rozszerzenie się płomieni.
„Przewodnik Gospodarski” z 7-14 września 1930 r.
51 LAT TEMU
Parada tytułów jedynie słusznych
Janina Kuśmierz wiele może powiedzieć o korzyściach wynikających z hodowli tuczników
Opór kułacki w powiecie kraśnickim musi być przełamany
Aby pomyślnie wykonać zadania 3-go roku Planu 6-letniego należy wzmocnić walkę o nowe metody pracy
Do akcji siewnej wykorzystamy wszystkie siewniki
„Sztandar Ludu” z 9 września 1952 r.
30 LAT TEMU
Kazimierz Andrzej Jaworski nie żyje
Dnia 6 września 1973 roku zmarł wybitny twórca literatury Lubelszczyzny, zasłużony organizator życia literackiego, Kazimierz Andrzej Jaworski.
Urodził się dnia 28 listopada 1897 r. w Siedliszczu (pow. Chełm). (...). W roku 1933 wespół z plastykiem Zenonem Waśniewskim rozpoczął redagowanie i wydawanie miesięcznika literackiego „Kamena”
Kazimierz Andrzej Jaworski jako poeta jest autorem szeregu zbiorów wierszy takich jak „Czerwonej i białej kochance”, „Księżycowy mustang”, „Wiecierze”, „Na granitowym maszcie”, „W połowie drogi” i „Stopy czasu”, a jako tłumacz poezji posiada liczny dorobek translatorski szczególnie w dziedzinie poezji rosyjskiej i radzieckiej, czeskiej, słowackiej, białoruskiej i ukraińskiej. Jest również tłumaczem prozy.
Jedynym z elementów ostatniej woli Zmarłego jest, by nad Jego grobem nie było przemówień, a koszt wieńców obrócono na cel społeczny.
„Sztandar Ludu” z 7 września 1973 r.
Pisownia oryginalna