Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 czerwca 2011 r.
14:46
Edytuj ten wpis

Amerykańscy komandosi prosto z... Lublina

2nd Ranger Battalion w miniony weekend  zaprezentowali się w Lublinie na placu Litewskim (Wojciech N
2nd Ranger Battalion w miniony weekend zaprezentowali się w Lublinie na placu Litewskim (Wojciech N

Ich zainteresowania idą szlakiem 2 Batalionu Rangersów, którzy przez rok walczyli w Europie podczas II wojny światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grupa rekonstrukcyjna 2nd Ranger Battalion wiernie odtworzyła wyposażenie i umundurowanie jednostki specjalnej wojsk amerykańskich, których losy można było zobaczyć w filmie "Szeregowiec Ryan”.

– To była jednostka specjalna, która zawsze była wysyłana na szpicy, lądowali pierwsi w trakcie inwazji i mieli do wykonania jedne z najtrudniejszych zadań – opowiada Łukasz Kaczmarzewski, jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej 2nd Ranger Battalion.

2nd Ranger Battalion to sześciu miłośników historii II wojny światowej, którzy postanowili wiernie odtworzyć oddział amerykańskich komandosów, walczących podczas inwazji w Normandii. – Można powiedzieć, że jesteśmy 100 razy mniejszą kopią batalionu, bo w jego szeregach walczyło 600 żołnierzy – dodaje Kaczmarzewski.

Jednym z największych wyczynów jednostki było zdobycie i unieszkodliwienie stanowiska artylerii przeciwlotniczej w Normandii podczas alianckiej inwazji w 1944 roku. – Te działa usytuowane na klifie skały, w miejscu bardzo trudnym do zdobycia zagrażały lotnictwu, dlatego ich zniszczenie było tak ważne, 2 Batalion Rangersów poniósł w trakcie tej akcji ogromne straty, jednak wykonali zadanie – opowiada Łukasz Kaczmarzewski.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej dokładnie prześledzili losy oddziału, którego mundury prezentują. – To ten oddział występuje w filmie "Szeregowiec Ryan”, jednak historia tam przedstawiona jest fikcyjna.

Oryginalny hełm to rarytas

Grupa istnieje od 4 lat. W tym okresie udało im się zebrać wszystkie typy mundurów, z jakich korzystał oryginalny oddział rangersów.

– To mundury letnie, zimowe i galowe, częściowo mamy je oryginalne, jednak prezentujemy się najczęściej w kopiach. Powód jest prosty: bardzo trudno znaleźć dobry rozmiar na siebie, kilkadziesiąt lat temu ludzie byli zwyczajnie mniejsi, jak ktoś miał metr osiemdziesiąt wzrostu, to był już bardzo wysoki, ludzie inaczej się odżywiali, inaczej żyli i przeciętne warunki fizyczne były słabsze – tłumaczy Piotr Godzina, założyciel grupy.

– Zdarza się, że oporządzenie i wyposażenie jest niemal w ogóle niezniszczone, bo pochodzi z magazynów.
Najtrudniej skompletować hełm dla żołnierza.

– Hełmy różnią się od siebie niewielkimi szczegółami, jak na przykład zawieszeniem na uszy, co charakteryzuje wyposażenie z określonego okresu – mówi Kaczmarzewski. – Sprzęt zdobywamy najczęściej na zachodzie Europy, tam działa bardzo dużo grup rekonstrukcyjnych, są organizowane giełdy z wyposażeniem jednostek z II wojny światowej.

Istnieją firmy, które produkują wszystkie elementy wyposażenia jednostek z różnych epok.

Musimy dużo czytać
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej nie tylko zbierają wyposażenie, ale też ćwiczą elementy musztry z bronią, ucząc się przy tym oryginalnych amerykańskich komend. Skąd tak dokładna wiedza?

– Studiujemy literaturę, która coraz dokładniej przybliża wojsko z czasów II wojny światowej. Część materiałów pochodzi z archiwów amerykańskich czy bibliotek. Zdobywam je w formie elektronicznej – mówi Piotr Godzina. – Dzięki temu można prześledzić dokładne losy jednostki i szlak ich walk.

Pasjonaci 2 Batalionu Rangersów odwiedzili już Ardeny, gdzie ich jednostka walczyła. Planują także wycieczkę do Normandii, by zobaczyć miejsca, gdzie oddział zrzucono i gdzie musiał wykonać pierwsze trudne zadanie zdobycia stanowisk artylerii.

Szukamy wozów bojowych

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej po uzbieraniu pełnego umundurowania chcą teraz zdobyć pojazd z czasów II wojny. – Myślimy o transporterze Dodge albo jeepie Willis, to jednak bardzo drogi sprzęt, można powiedzieć, że jest kultowy – wspomina Piotr Godzina.

W miniony weekend "żołnierze” prezentowali się w Lublinie na placu Litewskim. Pozowali obok autentycznych wozów z czasów II wojny światowej i czołgu. Sprzęt został wypożyczony od prywatnych kolekcjonerów. – Mój czołg Sherman powstał w 1943 roku i został zakupiony w RPA, tamtejsza armia korzystała z nich po zakończeniu wojny z hitlerowcami – wyjaśnia Stanisław Kęszycki, właściciel czołgu.

W Lublinie grupę będzie można najprawdopodobniej zobaczyć w październiku.

Pozostałe informacje

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium