Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2006 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Co się czai w ustępie

0 0 A A

Prawnik to ma klawe życie. Zdawałoby się, że wkuwanie artykułów i paragrafów i, za przeproszeniem, ustępów to wybitnie nudna czynność. A nieprawda, bo studiując OBOWIĄZUJĄCE przepisy można się ubawić lepiej, niż na kabaretonie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie masz traktora? Bierz od sąsiada

Dekret Rady Państwa z 1947 roku o pomocy sąsiedzkiej, podpisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta, na co zamożniejszych gospodarzy nakłada obowiązek "oddawania do użytku sprzężaju i maszyn rolniczych wraz z obsługą oraz uprzęży, wozów i narzędzi rolniczych”. Tym, którzy sprzętu nie użyczą, grożą wysokie grzywny, a nawet... 6 miesięcy aresztu. Pomoc sąsiedzka jest płatna, a wysokość stawek określają lokalne władze.
DzU z 1947 r., nr 59, poz. 320 z późniejszymi zmianami.

Radio Wolna Maryja

Stan wojenny w Polsce? Tego wykluczyć nigdy nie można. A to, jak i kiedy można go wprowadzić, określa specjalna ustawa. Są w niej także przepisy, mówiące, w jaki sposób władzom wolno ograniczać swobody obywatelskie w trakcie stanu wojennego. A to oznacza m.in. cenzurę. Zgodnie z ustawą, zanim coś trafi do druku, czy też zostanie nadane w radiu lub telewizji, przejdzie przez sito cenzora. Ma on sprawdzić, czy w tekście lub audycji nie ma czegoś, co zagrażałoby państwu. Ale od niektórych mediów cenzorowi wara! "Cenzura prewencyjna nie obejmuje należących do kościołów i innych związków wyznaniowych środków społecznego przekazu stanowiących źródła informacji na temat religii i służących wypełnianiu funkcji religijnych”.
Radio Maryja powie, co zechce. Inni dziennikarze będą trwać w niepewności.
Art. 21, ust. 7 "Ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej” z dn. 29 sierpnia 2002 r.

Dalej walczymy o socjalizm

Wśród przepisów można znaleźć i takie "kwiatki”: "Uchwalając wieloletnie plany społeczno-gospodarczego rozwoju, gminna rada narodowa zmierza do (...) rozwoju gminy, jako spójnego, socjalistycznego organizmu”.
Art. 65f ust 1. ustawy "o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych” z 29 listopada 1972 r

Zestawy ubiorcze

Ochroniarze prezydenta i premiera mają pracować tak, by zanadto nie rzucać się w oczy i najwyższe władze chronić dyskretnie. Nie jest to łatwe, bo wystarczy uważnie się przyjrzeć, by rozpoznać pracownika Biura Ochrony Rządu.
"Funkcjonariusze noszą ubiory zgodnie z zestawami ubiorczymi (...) z uwzględnieniem pory letniej trwającej od dnia 1 maja do 30 września i zimowej, trwającej od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia. Marzec, kwiecień, październik i listopad stanowią okres przejściowy”.
I dalej: "płaszcz sukienny dopasowany tak, aby odległość od podstawy do dolnej krawędzi płaszcza wynosiła, w zależności od wzrostu, 420-520 mm; rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, jednak nie powinny być dłuższe niż do nasady kciuka przy opuszczonej ręce”.

Rozmiar ma znaczenie

Przepisy precyzują też wielkość urzędowej pieczęć. Rząd i premier mają prawo do 62 mm średnicy. Inne urzędy centralne, m.in. "wojewódzkie rady narodowe”, "wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw” mogą używać pieczęci o średnicy 46 mm, urzędy dyplomatyczne 39 mm, a "wszystkie inne jednostki organizacyjne” mają prawo do skromnych 36 mm. W tzw. międzyczasie mieliśmy reformę administracyjną, kiedy z 49 województw zrobiło się 16 i zniknęły zatem "miasta wyłączone z województw”. No to co?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

Panie komendancie, jestem w WC!

Kolejny dowód, że mundurowi nie mają lekko. Wyjazd na urlop? Wydawałoby się, że to prosta sprawa: złożyć wniosek urlopowy, poczekać na zgodę szefa, spakować walizki i jechać, gdzie oczy poniosą. A już najlepiej zaszyć się gdzieś w ciepłych krajach i wyłączyć komórkę. Bo co to szefa obchodzi, czy opalamy się nad Bałtykiem, czy w Egipcie? Niestety, obchodzi: "Policjant obowiązany jest powiadomić swego bezpośredniego przełożonego o planowanym wyjeździe zagranicznym na więcej niż 3 dni.”
Art. 64 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji

Tasiemiec w butelce

Gdyby ktoś miał wątpliwości, że prawo jest jasne i zrozumiałe: "butelka miarowa - pojemnik oznaczony znakiem "3”, zamykany lub przystosowany do zamykania, przeznaczony do zamykania, przeznaczony do przechowywania, transportu lub dostarczania cieczy, o pojemności nominalnej od 50 ml do 5 l włącznie, posiadający charakterystykę konstrukcyjną i jednolitość wytwarzania zapewniającą odpowiednią dokładność pomiaru zawartej w nim cieczy przez napełnienie do określonego poziomu lub w określonym procencie jego pojemności całkowitej, bez konieczności wykonywania niezależnego pomiaru ilości nalewanej do niego cieczy, wykonany ze szkła lub innego materiału posiadającego taką sztywność i stabilność, która zapewnia pojemnikowi zachowanie takich samych właściwości metrologicznych, jakie zapewnia szkło” Nic dodać, nic ująć. Dla ciekawskich: definicja butelki miarowej, to tylko skromna część długiego zdania, liczącego dokładnie 534 wyrazy!
Art. 2 p. 5 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych.

Czek śródziemnomorski

I jeszcze coś dla finansistów i innych podróżników. „Czek, wystawiony i płatny w innym kraju, niż ten, w którym jest płatny, powinien być przedstawiony w ciągu bądź to dwudziestu, bądź to siedemdziesięciu dni, zależnie od tego, czy miejsce wystawienia i miejsce płatności znajdują się w tej samej, czy w różnych częściach świata. W tym względzie czeki, wystawione w jednym z krajów europejskich, a płatne w kraju położonym nad Morzem Śródziemnym, i na odwrót, uważa się za wystawione i płatne w tej samej części świata.”

Art. 29 Ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo czekowe

Pozostałe informacje

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Motor wygrał ważny mecz w Rzeszowie z Resovią i zbliżył się do gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Co po piątkowym spotkaniu powiedzieli trenerzy obu ekip?

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Trzy ostatnie mecze Wisła Grupa Azoty Puławy rozegrała na wyjazdach i dopisała sobie po nich pięć punktów. W piątek podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zremisowali w gościach z GKS 1962 Jastrzębie i na kolejkę przed końcem sezonu wciąż są ponad strefą spadkową

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]
film

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]

Piłkarze Motoru zrobili swoje. W piątkowy wieczór pokonali w Rzeszowie Resovię 3:1 i na razie wskoczyli do strefy barażowej. Porażkę poniosła Wisła Płock, więc drużyna Mateusza Stolarskiego w tabeli na pewno wyprzedzi jednego rywala. Czy kogoś jeszcze? Pozostaje czekać na wyniki pozostałych spotkań.

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]
galeria

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]

Kolejny mecz Orlen Oil Motoru Lublin i kolejna deklasacja rywala. Tym razem lubelskie Koziołki pokonały na własnym torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra. Mecz był bardzo jednostronny, ale miał bardzo ciekawy wątek - powrót do Lublina Jarosława Hampela. Sprawdźcie jaka atmosfera panowała w piątkowy wieczór na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich

Zderzenie karetki na sygnale

Zderzenie karetki na sygnale

Karetka na sygnale zderzyła się z pojazdem osobowym. 8 osób poszkodowanych w wypadku na ulicy Kunickiego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!