Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2006 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Co się czai w ustępie

0 0 A A

Prawnik to ma klawe życie. Zdawałoby się, że wkuwanie artykułów i paragrafów i, za przeproszeniem, ustępów to wybitnie nudna czynność. A nieprawda, bo studiując OBOWIĄZUJĄCE przepisy można się ubawić lepiej, niż na kabaretonie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie masz traktora? Bierz od sąsiada

Dekret Rady Państwa z 1947 roku o pomocy sąsiedzkiej, podpisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta, na co zamożniejszych gospodarzy nakłada obowiązek "oddawania do użytku sprzężaju i maszyn rolniczych wraz z obsługą oraz uprzęży, wozów i narzędzi rolniczych”. Tym, którzy sprzętu nie użyczą, grożą wysokie grzywny, a nawet... 6 miesięcy aresztu. Pomoc sąsiedzka jest płatna, a wysokość stawek określają lokalne władze.
DzU z 1947 r., nr 59, poz. 320 z późniejszymi zmianami.

Radio Wolna Maryja

Stan wojenny w Polsce? Tego wykluczyć nigdy nie można. A to, jak i kiedy można go wprowadzić, określa specjalna ustawa. Są w niej także przepisy, mówiące, w jaki sposób władzom wolno ograniczać swobody obywatelskie w trakcie stanu wojennego. A to oznacza m.in. cenzurę. Zgodnie z ustawą, zanim coś trafi do druku, czy też zostanie nadane w radiu lub telewizji, przejdzie przez sito cenzora. Ma on sprawdzić, czy w tekście lub audycji nie ma czegoś, co zagrażałoby państwu. Ale od niektórych mediów cenzorowi wara! "Cenzura prewencyjna nie obejmuje należących do kościołów i innych związków wyznaniowych środków społecznego przekazu stanowiących źródła informacji na temat religii i służących wypełnianiu funkcji religijnych”.
Radio Maryja powie, co zechce. Inni dziennikarze będą trwać w niepewności.
Art. 21, ust. 7 "Ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej” z dn. 29 sierpnia 2002 r.

Dalej walczymy o socjalizm

Wśród przepisów można znaleźć i takie "kwiatki”: "Uchwalając wieloletnie plany społeczno-gospodarczego rozwoju, gminna rada narodowa zmierza do (...) rozwoju gminy, jako spójnego, socjalistycznego organizmu”.
Art. 65f ust 1. ustawy "o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych” z 29 listopada 1972 r

Zestawy ubiorcze

Ochroniarze prezydenta i premiera mają pracować tak, by zanadto nie rzucać się w oczy i najwyższe władze chronić dyskretnie. Nie jest to łatwe, bo wystarczy uważnie się przyjrzeć, by rozpoznać pracownika Biura Ochrony Rządu.
"Funkcjonariusze noszą ubiory zgodnie z zestawami ubiorczymi (...) z uwzględnieniem pory letniej trwającej od dnia 1 maja do 30 września i zimowej, trwającej od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia. Marzec, kwiecień, październik i listopad stanowią okres przejściowy”.
I dalej: "płaszcz sukienny dopasowany tak, aby odległość od podstawy do dolnej krawędzi płaszcza wynosiła, w zależności od wzrostu, 420-520 mm; rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, jednak nie powinny być dłuższe niż do nasady kciuka przy opuszczonej ręce”.

Rozmiar ma znaczenie

Przepisy precyzują też wielkość urzędowej pieczęć. Rząd i premier mają prawo do 62 mm średnicy. Inne urzędy centralne, m.in. "wojewódzkie rady narodowe”, "wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw” mogą używać pieczęci o średnicy 46 mm, urzędy dyplomatyczne 39 mm, a "wszystkie inne jednostki organizacyjne” mają prawo do skromnych 36 mm. W tzw. międzyczasie mieliśmy reformę administracyjną, kiedy z 49 województw zrobiło się 16 i zniknęły zatem "miasta wyłączone z województw”. No to co?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

Panie komendancie, jestem w WC!

Kolejny dowód, że mundurowi nie mają lekko. Wyjazd na urlop? Wydawałoby się, że to prosta sprawa: złożyć wniosek urlopowy, poczekać na zgodę szefa, spakować walizki i jechać, gdzie oczy poniosą. A już najlepiej zaszyć się gdzieś w ciepłych krajach i wyłączyć komórkę. Bo co to szefa obchodzi, czy opalamy się nad Bałtykiem, czy w Egipcie? Niestety, obchodzi: "Policjant obowiązany jest powiadomić swego bezpośredniego przełożonego o planowanym wyjeździe zagranicznym na więcej niż 3 dni.”
Art. 64 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji

Tasiemiec w butelce

Gdyby ktoś miał wątpliwości, że prawo jest jasne i zrozumiałe: "butelka miarowa - pojemnik oznaczony znakiem "3”, zamykany lub przystosowany do zamykania, przeznaczony do zamykania, przeznaczony do przechowywania, transportu lub dostarczania cieczy, o pojemności nominalnej od 50 ml do 5 l włącznie, posiadający charakterystykę konstrukcyjną i jednolitość wytwarzania zapewniającą odpowiednią dokładność pomiaru zawartej w nim cieczy przez napełnienie do określonego poziomu lub w określonym procencie jego pojemności całkowitej, bez konieczności wykonywania niezależnego pomiaru ilości nalewanej do niego cieczy, wykonany ze szkła lub innego materiału posiadającego taką sztywność i stabilność, która zapewnia pojemnikowi zachowanie takich samych właściwości metrologicznych, jakie zapewnia szkło” Nic dodać, nic ująć. Dla ciekawskich: definicja butelki miarowej, to tylko skromna część długiego zdania, liczącego dokładnie 534 wyrazy!
Art. 2 p. 5 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych.

Czek śródziemnomorski

I jeszcze coś dla finansistów i innych podróżników. „Czek, wystawiony i płatny w innym kraju, niż ten, w którym jest płatny, powinien być przedstawiony w ciągu bądź to dwudziestu, bądź to siedemdziesięciu dni, zależnie od tego, czy miejsce wystawienia i miejsce płatności znajdują się w tej samej, czy w różnych częściach świata. W tym względzie czeki, wystawione w jednym z krajów europejskich, a płatne w kraju położonym nad Morzem Śródziemnym, i na odwrót, uważa się za wystawione i płatne w tej samej części świata.”

Art. 29 Ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo czekowe

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium