Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lipca 2021 r.
13:10

Co wybierali kandydaci na studia na lubelskich uczelniach? Wiemy, gdzie jest jeszcze szansa na indeks

0 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Kryminologia, weterynaria, marketing i komunikacja rynkowa, medycyna – to najpopularniejsze kierunki w tegorocznej rekrutacji na lubelskich uczelniach. Część z nich ogłosiła już dodatkowe nabory na pierwszy rok studiów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektóre z lubelskich uczelni rejestrację kandydatów uruchomiły jeszcze w kwietniu. Zakończyły ją przed kilkunastoma dniami po tym, jak maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów i gdzie jest jeszcze szansa na indeks.

UMCS

Chęć studiowania na największej lubelskiej uczelni wyraziło ponad 16,1 tys. osób. – Dane te są satysfakcjonujące, bowiem pokazują wzrost zainteresowania kandydatów naszą ofertą dydaktyczną UMCS. W roku ubiegłym, po zamknięciu systemu rejestracji odnotowaliśmy 15 170 chętnych. Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego, zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wzrosło – podkreśla Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. Przybyło także kandydatów z zagranicy. W systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się ponad 1,8 tys. obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale też z Azji czy Afryki.

Hitem tegorocznego naboru na największej lubelskiej uczelni ponownie okazała się kryminologia. O jeden indeks ubiegało się tu 16 osób. 12 chętnych rywalizowało o jedno miejsce na psychologii. Do najpopularniejszych kierunków zaliczały się także finanse i rachunkowość, anglistyka, zarządzanie oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie na jedno miejsce przypadło ponad sześciu kandydatów. Dodatkowa rekrutacja na wolne miejsca na pierwszym roku studiów rozpocznie się w sierpniu lub wrześniu.

KUL

Tu najbardziej oblegana również okazała się kryminologia. Najstarsza uczelnia w Lublinie ten kierunek oferowała po raz pierwszy. O jeden indeks starało się tu sześciu kandydatów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także: psychologia, pielęgniarstwo, sinologia, filologia angielska, zarządzanie i prawo. Jeśli chodzi o drugą z tegorocznych nowości, czyli położnictwo, na jedno miejsce przypadało 1,38 osoby.

KUL ogłosił już dodatkowy nabór. Odbywa się w on trybie wolnym. Oznacza to, że osoby które spełniają warunki i poprawnie wypełnią formularz zgłoszenia, decyzję o przyjęciu na studia mają szansę otrzymać nawet tego samego dnia. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania miejsc, nie dłużej niż do 20 września. Na kandydatów czekają różnorodne kierunki, m.in. humanistyczne, społeczne i ścisłe.

Politechnika Lubelska

Na uczelni technicznej najpopularniejsze okazały się kierunki prowadzone przez Wydział Zarządzania: marketing i komunikacja rynkowa (6,3 osoby na miejsce), finanse i rachunkowość (5) oraz inżynieria logistyki (4,8). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także m.in.: architektura, inżynieria multimediów, informatyka, zarządzanie, mechatronika oraz budownictwo.

Politechnika oferuje jeszcze wolne miejsca na 15 kierunkach. Wśród nich są m.in.: budownictwo, elektrotechnika, transport, mechanika i budowa maszyn, inżynieria biomedyczna czy inżynieria odnawialnych źródeł energii. Nabór został przedłużony do 15 września.

Uniwersytet Przyrodniczy

Do 19 września potrwa uzupełniający nabór na Uniwersytecie Przyrodniczym. Kandydaci na studentów do wyboru mają jeszcze ponad 30 kierunków, m.in.: ekonomię, zootechnikę, architekturę krajobrazu, transport i logistykę, Biotechnologię czy biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. W pierwszym etapie rekrutacji w uczelnianym systemie zarejestrowało się 6,2 tys. osób. Tradycyjnie najbardziej oblegana była weterynaria, gdzie na jedno miejsce przypadało 9,7 osoby. Wśród najpopularniejszych były też kierunki unikatowe w skali kraju, jak analityka weterynaryjna (7,6 osoby na miejsce), behawiorystyka zwierząt (4,3) oraz hipologia i jeździectwo (3,7), na które decydują się kandydaci z całej Polski. Niezmiennie sporym zainteresowaniem cieszyły się także geodezja i kartografia oraz architektura krajobrazu, gdzie na jeden indeks przypadają prawie cztery osoby.

Uniwersytet Medyczny

U medyków także bez zmian. Największym zainteresowaniem cieszyły się stomatologia i medycyna, gdzie o jedno miejsce ubiegało się odpowiednio 13 i 10 osób. - Wyniki naboru potwierdzają, że nasze flagowe kierunki należą do ścisłej krajowej czołówki. Do tego grona dołącza biomedycyna, która jest fantastyczną alternatywą i widzimy, że z roku na rok spotyka się coraz większym zainteresowaniem – podkreśla Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Na wspomnianej biomedycynie, która po raz pierwszy pojawiła się w uczelnianej ofercie w 2015 roku, na jeden indeks przypadało 5,4 kandydata. Mocno oblegane były także: kosmetologia (6,95 osoby na miejsce), analityka medyczna (5,83), fizjoterapia (5,61) i dietetyka (5,12). Ewentualny nabór uzupełniający – o ile na którymś z kierunków zostaną wolne miejsca – zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!