Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 stycznia 2007 r.
11:58
Edytuj ten wpis

Dzierżyński, Lenin i pisarz Pilipiuk

0 0 A A

Egzorcysta przyłożył ucho do wiaderka. - Za pięć minut zacznie kapać. Podreptał do chałupy skąd przyniósł oskórowaną juz psią nogę, deskę i nóż rzeźnicki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mięso zręcznie pociachał w kostkę. Semen sięgnął po leżące w kącie koło rowerowe. Wyłamał z niego kilka szprych i ponadziewał na nie mięso, przekładając kawałki plasterkami cebuli... Potem pojawił się piesek, a oni go zjedli.

- Zagryzać psem? W Wojsławicach? To jakaż bzdura - mówi twardo Jacek Semeniuk, wójt Wojsławic. I dodaje: będziemy musieli się temu przyjrzeć i postawić sprawę na radzie gminy.
Chodzi o książki Andrzeja Pilipiuka. "Wieszać każdy może", książka wydana w Lublinie z lubelskim bohaterem może zostać bestsellerem roku 2006. W plebiscycie "Asy EMPiKu" powieść o wiejskim egzorcyście z Wojsławic pod Chełmem jest już na trzecim miejscu. Pilipiuk dogania popularnością Sapkowskiego. A w Wojsławicach jedni go kochają, drudzy nienawidzą.

Ten jest pisarzem

Pilipiuk urodził się w Warszawie, mieszka w Krakowie, a Wojsławicach ma rodzinę. Zrobił furorę książką "Kroniki Jakuba Wędrowcza" opisującą niezwykłe przygody egzorcysty i bimbrownika w Wojsławic. Potem były kolejno: "Czarownik Iwanowa", "Weźmiesz czarno kure..." i "Zagadka Kuby Rozpruwacza".
- Miałem piętnaście lat i prawie gotową książkę. Nagle pojawiła się perspektywa. Będę kimś. Zostanę pisarzem. Zarobię i będę mógł powłóczyć się po świecie. Tymczasem terror w szkole narastał. W siódmej klasie szkoły podstawowej miałem robiony test na inteligencję. Wykazał ok. 160 jednostek. Na pierwszym roku studiów miałem już tylko 110 IQ. Liceum zabiło we mnie jedną trzecią potencjału intelektualnego. Ponadto wyszedłem z niego w stanie ciężkiej nerwicy i prawie klinicznej depresji - mówi pisarz.
Siedzimy w lubelskim pubie u Szewca. Skromny, nieśmiały.
- Wójta się nie boję. W ostatnim rozdziale "Wieszać każdy może" wójt wynajmuje zbira, żeby dał w łeb Pilipiukowi - śmieje się autor bestsellerów o Wędrowyczu.
Za co?
- Za to, że ten Pilipiuk jest pisarzem. Zbir pyta, czy Pilipiuk jest dobrym pisarzem.
Co na to wójt?
- Nie wie, bo czytać nie lubi.

Kto to jest Wędrowycz?

Na jego ślad natrafiam w "Zwierciadle" z 1923 roku.
"Znachor w szatach mnicha urządził sobie ambulatorjum we wsi Rozieńcin gm. Wojsławice, lecząc naiwnych włościan rozmaitego rodzaju zaklęciami, czarami. Cały tego rodzaju "zabieg lekarski" kosztuje tylko jeden miljon. To też znachor robi nadzwyczaj już poważną konkurencję naszym lekarzom. Aby zyskać pewną powagę wobec pacjentów ubrał się w szaty zakonne. Prócz tego kazał sobie sporządzić bilety wizytowe z wyobrażeniem trupiej głowy i napisem ojciec "Teodor". Zaopatrzony w te akcesorja "leczy ojciec Teodor" i zażywa wśród maluczkich coraz większej sławy. Dobrzeby było gdyby powołane władze zechciały wglądnąć w praktyki znachora".
- Może ten, może inny? - zamyśla się Pilipiuk.
Po chwili zaczyna opowiadać:
- Miałem osiem lat, jak jeździłem do dziadka. W środę, po jarmarku w stodole zbierało się towarzystwo. Omawiali transakcje, zapijali bimbrem. Pamiętam też znachorkę w sąsiedztwie. Znała się na medycynie.
A psem zagryzali?
- Tego nie pamiętam. Na pewno pod zielonego ogórka pili ten bimber.
Elżbieta Majuk z Wojsławic mówi, że i pod psa mogli pić.
- Jest tu kilku takich. Jeden w sam raz jak Jakub Wędrowycz. Nawet rozpoznał się na okładce ostatniej książki Pilipiuka "Wieszać każdy może" - dodaje.

Coś stuka w twoim domu

Książki Pilipiuka idą jak ciepłe bułeczki. Recenzje są rewelacyjnie
"Masz problemy z duchami przodków? Coś stuka w Twoim domu? Sąsiad jest wampirem? Udaj się do Jakuba Wędrowycza, najlepszego Cywilnego Egzorcysty w Kraju!" - Jarosław Grzędowicz.
"Odlotowa książka! Od śmiechu brzuch bolał mnie coś ze trzy dni" - Eryk Vort
"Jakub walczący z unią, zmagający się z się z siłami niebieskimi, próbujący zaradzić klątwie egipskiego boga Amenhotepa, po którego stronie stają Lenin oraz Dzierżyński. To jest naprawdę to" - Romuald Pawlak.
- Jest rewelacyjny - mówi Emil Majuk, który w tamtym roku wyprawił Pilipiukowi w Wojsławicach "Dni Jakuba Wędrowycza.
I wyprawi w tym roku.

Meteoryt

Pilipiuk pisze książkę za książką.
Żona Kasia skończyła Akademię Muzyczną. Gra na oboju barokowym.
Córka Łucja ma 2,5 roku.
A Pilipiuk szuka meteorytów.
Skąd tak ma?
Kocha historię i archeologię.
- Historii uczyła nas baba bardzo tempa, ograniczona, a przy tym czerwona. Szybko zorientowała się ze w przeciwieństwie do reszty klasy coś czytam, a niektóre tematy z historii starożytnej zgłębiłem naprawdę dokładnie. Poczuła strach. Zaczęła mnie gnoić przy każdej okazji. Szkoła zazwyczaj działa na zasadzie dość ścisłego kolektywu. Niechęć ze strony jednej głupiej baby wywołała reakcję łańcuchową. Uchodziłem, za tępego, leniwego, aroganckiego ucznia. W dodatku regularnie z różnych ust słyszałem że nie nadaję się do niczego. Miałem przy tym prawie stuprocentową frekwencję. I jako jeden z nielicznych w klasie czytałem wszystkie lektury szkolne - mówi Pilipiuk.
Ciągnie go do meteorytów. Studiuje historię ich pojawiania się na niebie.
Dziesięć razy jeździł pod Pułtusk szukać meteorytu. Pojechał do Morawska. Nie znalazł.
- Wiem, że znajdę.

Koniec Wędrowycza

Tu żaden pijak nie mieszka - to zdanie wójt Wojsławic reklamuje najnowszą książkę.
- Nie powiedziałem tak - ucina Jacek Semeniuk, wójt Wojsławic. Powtarza, że postawi sprawę Wędrowycza na sesji.
Co na to pisarz?
Wyciąga długopis i pisze na kartce: My starzy, my starzy. Nam z bimbrem nie do twarzy. My młodzi, my młodzi. Nam bimber nie zaszkodzi.
Co to znaczy?
- Za dużo bimbru. W końcu ten dzień musiał przyjść.
Jaki dzień?
- Piszę kolejną książkę. Jakub zginie...

Pozostałe informacje

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium