Język polski, matematyka i wybrany język nowożytny – wiedzą z tych przedmiotów już wkrótce zmierzą się uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych. Co ich czeka?
Język polski, matematyka i wybrany język nowożytny – wiedzą z tych przedmiotów już wkrótce zmierzą się uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych. Co ich czeka?
Egzamin w terminie głównym odbędzie się 23, 24 i 25 maja (wtorek-czwartek). Co niezwykle ważne, zarówno teraz jak i w przyszłym roku uczniowie nie będą musieli wykazać się wiedzą opartą na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych. Oznacza to, że do powtórzenia nie będą mieli całego materiału. Takie rozwiązanie podyktowane było pandemią i związaną z nim zdalną edukacją, podczas której nie było często możliwości zrealizowania całego materiału.
Najlepiej widać to na przykładzie języka polskiego. Na liście lektur obowiązkowych, z których wiedza będzie sprawdzana (trzeba się do nich odwołać w pracy pisemnej, a fragment jednej z nich będzie tekstem literackim, na pytania, do którego trzeba odpowiadać – red.) nie ma wszystkich lektur omawianych w szkole. Znajdują się na niej za to:
- Charles Dickens: Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro: Zemsta
- Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
- Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec
- Adam Mickiewicz: Reduta Ordona
- Adam Mickiewicz: Śmierć Pułkownika
- Adam Mickiewicz: Świtezianka
- Adam Mickiewicz: Dziady część II
- Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry: Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz: Quo vadis
- Henryk Sienkiewicz: Latarnik
- Juliusz Słowacki: Balladyna
- wiersze wybranych poetów.
Wszystkie egzaminy będą rozpoczynały się o godzinie 9, ale różny będzie czas ich pisania. Na język polski (przeczytanie tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego np. popularnonaukowego oraz na odpowiedzenie na zamknięte i otwarte pytania do nich oraz wypracowanie, którym może być opowiadanie lub rozprawka uczniowie będą mieli 120 minut.
Co można podpowiedzieć zdającym? Zawsze pojawia się zadanie dotyczące napisania krótkiej wypowiedzi: zaproszenia lub ogłoszenia. Pewniakiem może być też zadanie dotyczące wskazania na zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym grafiki (np. plakatu) elementów odnoszących się do konkretnej lektury obowiązkowej i wytłumaczenie, dlaczego się z nią wiążą.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Matematyka i język obcy
Egzamin z matematyki trwać będzie 100 minut, a potyczki z językiem obcym nowożytnym: 90 minut. Uczniowie np. z dysleksją czy dysgrafią będą mogli pisać egzaminy nieco dłużej.
Jeśli ktoś z ważnych przyczyn np. zdrowotnych nie będzie mógł w maju podjeść do egzaminu ósmoklasisty będzie to mógł zrobić w terminie dodatkowym (12-14 czerwca 2023 r.).
Tego, jak im poszło, uczniowie dowiedzą się dopiero 3 lipca. Trzy dni później każdy z nich otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Znajdzie się na nim wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Pierwszy wskazuje, ile procent uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu (egzaminu nie można nie zdać. Warunkiem ukończenia nauki w szkole podstawowej jest tylko przystąpienie do niego – red.).
Z kolei wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.