Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2010 r.
11:57
Edytuj ten wpis

Formuła 1 2010: Sprawdź, gdzie i kiedy pojedzie Kubica (program)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Występy kończą Adam Małysz i Justyna Kowalczyk, a na tor rusza Robert Kubica. Już w ten weekend startuje najszybszy cyrk świata. Sezon 2010 zapowiada się niezwykle emocjonująco. Nowe przepisy, nowe bolidy, nowe teamy. Wszystko nowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cały wyścig na jednym baku, bez możliwości dotankowania: to chyba największa zmiana w tegorocznym regulaminie wyścigów F1. Jakie będą tego konsekwencje?

Jak zatankowany autobus

Może się zdarzyć, że komuś tuż przed metą zabraknie paliwa albo będzie musiał zwolnić, aby dojechać do końca. Poza tym, zawodnicy będą startować na ciężkich bolidach, z pełnymi zbiornikami o wadze 150–160 kilogramów, a nie jak w sezonie 2009 50–60 kilogramów.

– To znacząca zmiana preferująca umiejętności płynnej i szybkiej jazdy kierowców. Ciężkie bolidy w pierwszej fazie wyścigu będą się prowadzić jak autobusy. Kierowcy, ze względu na oszczędność paliwa przed zakrętami będą musieli wcześniej dohamowywać i kontrolować zużycie paliwa. To w efekcie tylko podniesie temperaturę wyścigów, bo kibice mogę się spodziewać większej walki i większej liczby manewrów wyprzedzania na torze – mówi Waldemar Czerniak z PZM Lublin. – W tym sezonie decydujące znaczeni będą miały umiejętności kierowcy. A to jest szansa Roberta Kubicy, bo temat jazdy na jednym baku doskonale zna z kartingu.

Ciężej i częściej

Minimalna waga bolidów została zwiększona z 605 do 620 kg, z uwzględnieniem ciężaru systemu KERS. Technologia ta nadal będzie dozwolona, mimo że osiem zespołów zdecydowało się z niej nie korzystać w przyszłym sezonie.

Zmieniono także system kwalifikacji. Od tego sezonu w pierwszej i w drugiej części będzie odpadać po siedmiu kierowców ze względu na większą liczbę (12) zespołów występujących w tym sezonie. Ponadto, w ostatniej sesji zawodnicy będą mogli brać udział w bolidach zatankowanych dowolną ilością paliwa.

Lista elementów, lista gwiazd

Skończą się także wojny podjazdowe z dyfuzorami, które w minionym sezonie tak mocno odcisnęły się na rywalizacji. Została wykonana dokładna lista wszystkich elementów zastosowanych w nadwoziu. Elementy, które nadal będą różnicować osiągi bolidów, muszą uzyskać homologację na początku sezonu.

Ale i tak największe emocje będą rozpalać kierowcy. Nie dość, że większość zmieniła miejsce pracy, to pojawiły się nowe twarze. Zwłaszcza jedna doskonale znana. Na tor wraca siedmiokrotny mistrz świata Michael Schumacher. Kierowca przez wiele lat związany z Ferrari zmienił barwy klubowe i przesiadł się do Mercedes GP. W tym teamie pracuje też Ross Brawn, "twórca” ubiegłorocznego sukcesu Brawn GP.

Jak na tym tle wypada Robert Kubica i jego nowa drużyna Renault? Sporo fachowców mówi też, że może być czarnym koniem sezonu. Czy tak będzie? Przekonamy się już niebawem.

Do zobaczenia

Jak zwykle relację z wszystkich wyścigów przeprowadzi telewizja Polsat. Pierwsza relacja z kwalifikacji do GP Bahrajnu już w sobotę o godzinie 12, transmisja z wyścigu: niedziela godzina 13.

Gdzie i kiedy

GP Bahrajnu, Bahrain International Circuit, Manama, 14 marca
GP Australii, Albert Park Cicuit, Melbourne, 28 marca
GP Malezji, Sepang International Circuit, Kuala Lumpur, 4 kwietnia
GP Chin, Shanghai International Circuit, 18 kwietnia
GP Hiszpanii, Circuit de Catalunya, Barcelona, 9 maja
GP Monako, Circuit de Monaco, 16 maja
GP Turcji, Istanbul Park, 30 maja
GP Kanady, Circuit Gilles Villeneuve, Montreal, 13 czerwca
GP Europy, Valencia Street Circuit, Walencja, 27 czerwca
GP Wielkiej Brytanii, Silverstone Circuit, 11 lipca
GP Niemiec, Hockenheimring, 25 lipca
GP Węgier, Hungaroring, Budapeszt, 1 sierpnia
GP Belgii, Circuit de Spa-Francorchamps, Spa, 29 sierpnia
GP Włoch, Autodromo Natzionale di Monza, 12 września
GP Singapuru, Marina Bay Street Circuit, Singapur, 26 września
GP Japonii, Suzuka International Racing Course, Szuka, 10 października
GP Korei Południowej, Korean International Circuit, Cholla, 24 października
GP Brazylii, Autodromo Jose Carlos Pace, 7 listopada
GP Abu Zabi, Yas Marina Circuit, 14 listopada

Nowy tor i powrót do Kanady

W tym sezonie zadebiutuje Grand Prix Korei Południowej na torze Korean International Circuit. Ten tor, podobnie jak kilka innych, jest dziełem Hermana Tilke. Koreański obiekt kosztował 260 mln dolarów. Budowa Korean International Circuit rozpoczęła się w 2007, a ostatnie prace zakończono w 2009 roku.

Tor, podobnie jak w Montrealu i Melbourne, składa się zarówno z sekcji ulicznej, jak i przygotowanej specjalnie na potrzeby wyścigu. Po rocznej przerwie do kalendarza powraca GP Kanady, rozgrywane na torze Circuit Gilles Villeneuve. Na tym torze Robert Kubica miał ciężki wypadek.

Nowy system punktacji

Ze względu na rozszerzenie stawki do 13 zespołów w tym sezonie będzie obowiązywać nowy system punktacji:

miejsce - punkty

1. - 25
2. - 20
3. - 15
4. - 10
5. - 8
6. - 6
7. - 5
8. - 3
9. - 2
10. - 1

Bolid Roberta Kubicy – R30 Renault

Robert Kubica w tym sezonie zasiądzie za sterami bolidu R30 Renault. Całkowicie nowy sprzęt ma jedną wielką zaletę: zużywa najmniej paliwa z całej stawki F1. Według specjalistów, właśnie ten element będzie miał decydujące znaczenie w tym sezonie.

Bolid Roberta jest napędzany nowym silnikiem o oznaczeniu RS27 o pojemności 2400 ccm. Ośmiocylindrowy silnik w układzie V waży 95 kilogramów i kręci się do 18 000 obrotów. Zasilany jest paliwem Total, o smarowanie dbają oleje ELF.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium