Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 stycznia 2009 r.
12:26
Edytuj ten wpis

Gangi Starego Lublina w akcji

Autor: Zdjęcie autora Paweł Wiater

Chcesz się wcielić w postać rodem z "Władcy Pierścieni” i przeżyć przygody w murach Starego Miasta? Weź udział w grze fabularnej organizowanej przez Studencki Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W wieku około 13 lat przebrnąłem przez "Władcę Pierścieni” Tolkiena i byłem zafascynowany tą trylogią. Niedługo potem, przez przypadek trafiła mi się okazja zagrania w grę, gdzie sam mogłem stworzyć postać, która żyła w świecie wykreowanym przez Tolkiena - mówi Daniel Krzaczkowski student kierunku filozoficzno-historycznego. Daniel jest jednym z uczestników gry ,,Gangi Starego Lublina” osadzonej w alternatywnych klimatach naszego miasta.

Projekt jest przykładem LARPa (Live action role-playing) - odmiany gry fabularnej rozgrywanej na żywo, podobnej do improwizowanych sztuk teatralnych. W przypadku Lublina Larpy trwają do kilku godzin. Reżyserem i scenarzystą jest jedna lub wiele osób. Zależy, jaka jest wizja.

Uczestnicy wcielają się w swoje postacie i robią to, co aktorzy, odgrywają przydzielone im role. Każdy dostaję kartę postaci, która opisuje jego cele, charakter czy powiązania z innymi. Są to informacje niezbędne do zabawy. Nieważne czy jako rycerz, mag, kapłan czy też handlarz, każdy może wpłynąć na wydarzenia i obraz gry. Na jakość LARPa wpływa ilość oraz zaangażowanie uczestniczących w nim osób.

- W Gangach moja postać była odludkiem, która wiedziała dużo o ważnych wydarzeniach dziejących się w mieście. Kiedy nadszedł odpowiedni moment wygłosiłem je i wziąłem się do przygotowania rytuału, który miał uratować miasto. Udało się. - mówi Daniel.

Bardzo istotne są elementy budujące nastrój takie, jak odpowiedni język graczy czy stroje. - W skład mojego stroju wchodził szkocki kilt, czarna koszula, kamizelka, cylinder, sakwy z fajką i tytoniem oraz laska - dodaje Daniel.

Gangi Starego Lublina zorganizował Grimuar, czyli Studencki Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych.

Głównymi inspiracjami była twórczość angielskiego pisarza i rysownika Neila Gaimana, a także system RPG (role-playing game/gra wyobraźni) ,,Kult”. Klub działa w naszym mieście od 2003 roku. Należy do niego około 30 osób. Grimuar miał dwa miejsca spotkań. Przez 4 lata był to Femin. Z powodu kosztów przeniósł się jednak do starego Humanika.

Duża liczba uczestników spowodowała stworzenie tzw. wewnątrzkółek - skupiających ludzi zainteresowanych konkretnymi działami fantastyki i gier fabularnych. Są to między innymi Miskatonic University dla miłośników horroru, Jeźdźcy Postapokalipsy dla fanów klimatów postapokaliptycznych.

Organizuje spotkania, na których można zobaczyć takie atrakcje, jak warsztaty, prelekcje ogólnofantastyczne i wszelkiego rodzaju dyskusje. Odbyła się również raz gra terenowa na tegorocznym TyciKONie po Miasteczku Akademickim i erpegowe minikonwenty zwane Akademikonami - w tym miedzy innymi Gierkon i PIIG. Działalność Grimuaru można również zobaczyć, co roku na lubelskim konwencie Falkon, gdzie część klubowiczów występuje w przebraniach.

Można ich było spotkać także na premierowej edycji "Białego Kruka” w Białej Podlaskiej, na krakowskim "Imladrisie” i "Mantikorze” w Lubartowie.

Klub ma na swoim koncie także współpracę z fundacją "Szczęśliwe Dzieciństwo” z Motycza Dolnego, gdzie organizowali Larpy dla młodzieży z Polski, Ukrainy oraz Niemiec. - Takie spotkania pozostawiają bardzo pozytywne wrażenia. Większość młodzieży w dużym stopniu angażuje się w zabawę - podkreśla Daniel Krzaczkowski.

Oprócz Grimuar na Lubelszczyźnie działa także wiele innych stowarzyszeń tego typu. Lublin, jako jedyny posiada dwa kluby, w tym między innymi Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza” z niemal 30-letnią historią. Inne również działają w Puławach, Zamościu czy Lubartowie. Istnieje także inicjatywa - Forum Ściany Wschodniej, która ma na celu wzajemną współpracę klubów ściany wschodniej.

Klub ma dwie wizytówki - jedną jest strona internetowa. Drugą natomiast maskotka Mały Pluszowy Nosorożec (Rhinoceros Unicornis)

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium