Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 sierpnia 2017 r.
7:51

Germanie w gm. Drelów. Niezwykłe odkrycia archeologów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Archeolodzy prowadzą wykopaliska w gminie Drelów. Odnaleziono tu między innymi ślady osadnictwa Gotów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się w kwietniu od poszukiwań zabytkowego dzwonu w Witorożu, bo w minionym roku domorosły poszukiwacz skarbów przekazał proboszczowi miejscowej parafii XIX-wieczny dzwon.

Fibule zamiast dzwonu

- Po odnalezieniu pierwszego dzwonu zaczęliśmy pytać i okazuje się, że ta historia w społeczności lokalnej jest żywa. Dzwon pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku. Na skutek naporu Niemców, wojska carskie się wycofywały, a Niemcy grabili wszystko co kolorowe, również metale. Dlatego mieszkańcy zakopali dzwony. Wieść gminna niesie, że były trzy dzwony - mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

Poszukiwania ze sprzętem do wykrywania metalu rozpoczęła grupa archeologów i pasjonatów z naukowego koła Fibula przy Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Na początku penetrowano teren wokół miejscowego kościoła. To jeden z najstarszych na tym terenie; pochodzi z XVII wieku. Wcześniej był unicki, później chwilowo prawosławny, a teraz katolicki.

Jednak dzwonu do tej pory nie odnaleziono, ale już podczas pierwszych poszukiwań archeologom udało się wydobyć m.in. fibule z II lub III wieku. - To zapinki należące do Gotów z okresu wpływów rzymskich. Oprócz tego wykopaliśmy unickie krzyże, jeden zdrewniany z połamaną pasyjką, fragmenty ozdób z ołtarza, medalik, monety. Rzeczy są już po konserwacji - zaznacza Mieczysław Bienia, archeolog z bialskiego muzeum.

Radiostacja

Drugie podejście do poszukiwań dało kolejne odkrycia. - Z mocno zarośniętego terenu wydobyliśmy fragmenty radiostacji. Są słuchawki, jest kryształ służący do uruchomienia. To sprzęt polskiej firmy Orion z czasów międzywojennych. Radiostacja mogła służyć żołnierzom podziemia niepodległościowego - uważa Mieczysław Bienia.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Warszawy już zwróciło się do niego z prośbą o przekazanie radiostacji. - Wykluczyliśmy natomiast możliwość odnalezienia dzwonów na terenie otwartym wokół plebanii i kościoła. Bo spenetrowaliśmy go dokładnie. Wydaje się, że zostały zakopane pod budynkami gospodarczymi zimą 1915 roku - dodaje archeolog.

Kilka dni temu archeolodzy wznowili wykopaliska w gminie Drelów, a dokładniej w Witorożu, gdzie oprócz gockich fibul, natrafiano na wielbarskie cmentarzysko z kilkudziesięcioma jamami grobowymi.

Gocka osada

- Teraz chcemy potwierdzić to, co wcześniej ustaliliśmy, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem wielbarskim, co wiązało się z przemarszem germańskich Gotów. A zresztą nie tylko z przemarszem, bo odsłanianie groby wskazują na to, że Germanie musieli jakiś czas tu mieszkać, przynajmniej jedno pokolenie - uważa Bienia. - Spróbujemy jeszcze znaleźć osadę, gdzie mieszkali Goci.

Wykopaliska obejmą jeszcze inne miejscowości w gminie. - Będziemy jeszcze w lasku Horodek w Drelowie. Tam sprawdzimy, czy rzeczywiście mamy do czynienia z grodziskiem wczesnośredniowiecznym. A w miejscowości Szóstka oprócz zabytków unickich i wczesnośredniowiecznych, może trafimy na gocką osadę, bo tam też odnajdywano fragmenty zapinek - opowiada archolog.

Dotychczasowe znaleziska są już zakonserwowane i przygotowane do ekspozycji. - Na początek chcemy je pokazać miejscowym na parafialnym odpuście, a później trafią na ekspozycję do gminy - zapowiada Mieczysław Bienia.

Sięgnąć głębiej

Pomysł wykopalisk wyszedł od wójta gminy Drelów, Piotra Kazimierskiego. - Musimy sięgnąć głębiej, aby dokopać się do naszej historii i to w sensie wymiernym - podkreśla wójt. - Przywykliśmy do myślenia, że pochodzimy od Słowian, a znacznie wcześniej były tu plemiona germańskie, a jeszcze wcześniej Wikingowie. To ciekawa historia, chciałbym aby wiedzę o niej posiedli mieszkańcy gminy - zaznacza Kazimierski. - Mam nadzieję, że kolejne wykopaliska potwierdzą bogatą spuściznę ziemi drelowskiej - nie ukrywa wójt. Przy okazji apeluje do mieszkańców, aby byli wyczuleni na znaleziska. - A także na penetrację tych terenów przez domorosłych poszukiwaczy, który często po prostu grabią cenne znaleziska. Na wszystko musi być zgoda gminy - przypomina Kazimierski.

Monografia

W przyszłym roku powstanie specjalna monografia gminy Drelów z uwzględnieniem znalezisk.
- Wszystko, co uda się odnaleźć archeologom znajdzie się na stałej ekspozycji w naszej gminie. Marzy nam się również muzeum ziemi drelowskiej - dodaje wójt. Tymczasem archeolog Mieczysław Bienia zapowiada, że jeszcze kilka lat będzie prowadził badania na terenie gminy.

- W ten sposób powstanie też mapa archeologicznych znalezisk tej ziemi.

Goci

lud pochodzenia wschodniogermańskiego, zamieszkujący początkowo południowo-wschodnią Skandynawię, który wraz z główną falą Germanów w końcu II tysiąclecia p.n.e. przywędrował na tereny Europy Środkowej. Dyskusyjny jest problem pobytu Gotów na ziemiach polskich, przyjmuje się, że oni lub jakiś ich odłam przybyli na początku I w. do rejonu dolnej Wisły i przeszli w kierunku południowo-wschodnim przez ziemie polskie. W końcu II w. dotarli nad Morze Czarne, mieszając się z Sarmatami

Pozostałe informacje

ChKS Chełm odniósł 21. zwycięstwo w sezonie

ChKS Chełm lepszy od lokalnego rywala PZL Leonaardo Avii Świdnik

W spotkaniu derbowym prowadzący w tabeli ChKS Chełm pokonał na wyjeździe PZL Leonardo Avię Świdnik 3:1. MVP wybrany został Paweł Rusin, przyjmujący drużyny gości

27 lat temu zaprzestano w FSC produkcji Żuka
historia
galeria

27 lat temu zaprzestano w FSC produkcji Żuka

Samochody marki Żuk można było spotkać dosłownie wszędzie, nawet w tak egzotycznych miejscach jak: Egipt, Libia, Tunezja, Ekwador, Kolumbia, Kuba oraz w krajach tzw. bloku wschodniego. Sprzedawane były także do Norwegii. Równo 27 lat temu z taśm produkcyjnych Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał ostatni Żuk.

Szron na głowie i promil we krwi. Pijak nie pojeździł

Szron na głowie i promil we krwi. Pijak nie pojeździł

Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie po służbie zatrzymała nietrzeźwego kierującego. Jadąc swoim autem wspólnie z mężem zauważyli podejrzanie poruszającego się Fiata.

Tevin Brown (z piłką) rozegrał fantastyczne zawody

PGE Start Lublin wygrał z Dzikami Warszawa i awansował do półfinału Pekao S.A. Pucharu Polski

PGE Start zagra w półfinale Pekao S.A. Pucharu Polski. Ekipa z Lublina pokonała w czwartkowym półfinale Dziki Warszawa 93:82.

Imprezy klubowe w weekend (14-15 lutego)
impreza
14 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (14-15 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy przed nami Walentynki. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

105-lecie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś gala, później Dni Otwarte, gra terenowa i "Głos Lubelski"
galeria

105-lecie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś gala, później Dni Otwarte, gra terenowa i "Głos Lubelski"

Lubelski Urząd Wojewódzki obchodzi w tym roku 105-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą galą, a w planach są m.in. Dni Otwarte i specjalne wydawnictwa. To doskonała okazja, by przypomnieć historię tej instytucji.

Minister Paszyk osiedli Polaków w używanych mieszkaniach

Minister Paszyk osiedli Polaków w używanych mieszkaniach

Rządowy program "Klucz do mieszkania" zakłada wsparcie dla zakupu mieszkań i domów z rynku wtórnego lub działki i budowy domu metodą gospodarczą - poinformował w czwartek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Zaznaczył, że pieniądze ze wsparcia "nie trafią do deweloperów". W ten sposób rząd wkłada „kij w szprychy” kola zamachowego gospodarki, jakim jest budownictwo.

Urban Lab w Lublinie już działa. Podziel się pomysłem przy kawie
ZDJĘCIA
galeria

Urban Lab w Lublinie już działa. Podziel się pomysłem przy kawie

Ta przestrzeń powstała w samym sercu miasta, w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ulicy Spokojnej 2. Na 185 metrach kwadratowych powstały dwie w pełni wyposażone sale konferencyjno-warsztatowe i kafejka partycypacyjna.

Niesforny uczeń budzi strach. Do szkoły przyniósł nóż

Niesforny uczeń budzi strach. Do szkoły przyniósł nóż

Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej w Kamionce w powiecie lubartowskim przeżyli chwile grozy, gdy ich nadpobudliwy kolega w zeszły piątek wyciągnął z kieszeni nóż. Gdy został poproszony o jego oddanie, próbował stawiać opór. Rodzice pozostałych dzieci boją się o ich bezpieczeństwo.

Pięcioro dzieci marzło, bo matka poszła pić
Opole Lubelskie

Pięcioro dzieci marzło, bo matka poszła pić

34-letnia obywatelka Ukrainy wyszła w nocy z domu pozostawiając piątkę małych dzieci bez opieki. Gdy wróciła następnego dnia, miała prawie promil alkoholu w organizmie. Dzieci były głodne i przebywały w wychłodzonym pomieszczeniu.

3 promile – z drogi trafił za kratki

3 promile – z drogi trafił za kratki

Dzięki obywatelskiej postawie kierowcy, policjanci z ryckiej drogówki zatrzymali pijanego 33-latka. Szofer miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, był objęty decyzją o cofnięciu uprawnień. Lecz to nie był jeszcze koniec problemów 33-latka, który trafił do zakładu karnego, ponieważ był poszukiwany przez sąd do odbycia kary.

Saudade. Wystawa fotografii Magdaleny Chojnackiej
14 lutego 2025, 17:00

Saudade. Wystawa fotografii Magdaleny Chojnackiej

Saudade to portugalskie słowo oznaczające nostalgię, smutek, melancholię i przemijanie. Saudade to też tytuł wystawy fotografii Magdaleny Chojnackiej. Wernisaż w piątek, 14 lutego.

Mateusz Stolarski potwierdził w czwartek, że Motor myśli o sprowadzeniu kolejnego bramkarza

Czy Motor planuje kolejne transfery? „Kacper Tobiasz jednym z kandydatów, ale każda pozycja jest otwarta”

W zimowym okienku transferowym Motor Lublin sprowadził sześciu nowych zawodników. Trener Mateusz Stolarski nie wyklucza kolejnych transferów. Priorytetem znowu jest pozycja bramkarza, bo po kontuzji Gaspera Tratnika beniaminek ma do dyspozycji Kacpra Rosę i młodego Oskara Jeża. Na celowniku żółto-biało-niebieskich znalazł się chociażby golkiper Legii Warszawa Kacper Tobiasz.

Dorabiałeś do renty czy wcześniejszej emerytury? Powiadom ZUS o przychodach

Dorabiałeś do renty czy wcześniejszej emerytury? Powiadom ZUS o przychodach

Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do końca lutego masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Obowiązek nie dotyczy emerytek, które skończyły 60 lat i emerytów, którzy mają co najmniej 65 lat.

GKS Górnik Łęczna odpadł z rozgrywek Orlen Puchar Polski

Górnik Łęczna i MOSiR Lubartów już poza Orlen Pucharem Polski

W czwartek na 1/8 finału Orlen Pucharu Polski zakończyła się przygoda z tymi rozgrywkami piłkarek Górnika Łęczna, a także MOSiR Lubartów. Zielono-czarne musiały uznać wyższość UKS SMS Łódź po rzutach karnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium