Krzyż księdza Popiełuszki
Inicjatywa upamiętnienia męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki powstała w puławskim środowisku podziemnej „Solidarności” w listopadzie 1984 r. Wówczas to Zenon Benicki i Jan Okoń wykonali tablicę z czarnego granitu poświęconą pamięci księdza Jerzego. Umieszczono na niej napis: „NIE BÓJCIE SIĘ TYCH,/KTÓRZY ZABIJAJĄ CIAŁO,/LECZ DUSZY ZABIĆ NIE MOGĄ./MT. 10,28/KS.JERZEMU/POPIEŁUSZCE/W HOŁDZIE/SOLIDARNOŚĆ ZIEMI/PUŁAWSKIEJ/GRUDZIEŃ 1985”.
Całość dopełnia krzyż i wizerunek Pogoni. Tablica została przewieziona przez Jana Okonia, Zenona Benickiego i Tadeusza Skibę do Warszawy i umieszczona w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
– Poza tablicą został zawieziony również kamień, na którym wyryłem dedykację poświęconą zamordowanemu księdzu od mieszkańców Puław. Ten symboliczny kamień został zawieziony pociągiem przez Marię Szewczyk, Wiesława Rymkiewicza i przeze mnie, a następnie złożony na grobie ks. Jerzego Popiełuszki – wspomina tamto wydarzenie Tomasz Kraszewski, wówczas uczeń Zespołu Szkół Chemicznych w Puławach.
Kamień ten do dzisiaj leży na chodniku, tuż przy ogrodzeniu placu przykościelnego.