Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2009 r.
21:27
Edytuj ten wpis

Jak nie być żebrakiem Europy

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas

Z Lubelszczyzną ma być, jak z zespołowym wyścigiem kolarskim. Najcięższe odcinki dostaje najsilniejszy zawodnik, ale ostatecznie wygrywa cała drużyna. Dlatego w naszym regionie najwięcej pieniędzy z Unii pójdzie tylko na wybrane przedsięwzięcia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Unia Europejska ma dość zabawy w dobrego wujka. W Brukseli i Strasburgu urzędnicy właśnie siadają do pisania zasad dzielenia unijnej kasy na lata 2014–2020. Polska dostanie pieniądze, ale najpewniej nie tak duże, jak teraz. W dodatku trzeba będzie udowodnić, że nie zostaną przejedzone. Jednym słowem: kasę dostaną te regiony, które wiedzą jak nimi obrócić, żeby mieć długotrwały zysk.

Na przedostatnim miejscu
Unijni urzędnicy nie są ślepi. Lubelskie do końca 2007 roku dostało 2,1 mld złotych wsparcia. W latach 2007–2013 otrzymamy z samej UE ok. 20 mld zł. Ale efektów nie widać.
Nasz region jest na przedostatnim miejscu w Polsce w produkcie krajowym brutto na głowę mieszkańca. Według prognoz Komisji Europejskiej w 2020 r. PKB na mieszkańca naszego województwa nadal będziemy mieli poniżej 50 proc. średniej UE.

– Nie dajemy pieniędzy każdemu, kto nas zaczepi na ulicy. Nie mamy pewności, co z nimi zrobi. Podobnie jest z Unią – mówił kilka dni temu w Lublinie wiceminister Krzysztof Hetman z resortu rozwoju regionalnego. – Nie będzie efektu, jak sypniemy pieniędzmi trochę tu, trochę tam. Trzeba odważnie zdecydować się na inwestowanie w kilka obszarów, które zapewnią rozwój.

Ochłapy to zły pomysł
Urzędnicy marszałka też tak myślą i przygotowali założenia do nowej strategii rozwoju Lubelszczyzny. Najwięcej pieniędzy pójdzie na kluczowe miejsca i gałęzie gospodarki (Lublin jako metropolię, dolina Wisły i Bugu, energia, wiedza i nauka, itd.).

– Musimy pokazać Unii, że mamy pomysł, jak wykorzystać jej pomoc – mówi Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim.

Część samorządowców już się boi, że dostaną ochłapy z unijnego stołu. – Pieniądze podzielone równo na wszystkie gminy zostaną przejedzone. Jednak wydane na najważniejsze cele, pomogą całemu regionowi. Mieszkańcy gmin sąsiadujących z Roztoczem przyjadą tam do pracy lub otworzą własny biznes oferujący usługi turystom – podkreśla dr Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Potrzeba liderów rozwoju. To jak z zespołowym wyścigiem kolarskim. Najcięższe odcinki dostaje najsilniejszy zawodnik, ale ostatecznie wygrywa cała drużyna.

Rewolucyjne pomysły mogą trafić do szuflady. Politycy, którzy za kilka lat chwycą stery Lubelszczyzny, będą kalkulowali: Po co mi eksperymenty? Lepiej dać każdej gminie mniej więcej po równo, wyborcy to zapamiętają.

– Wierzę, że odwagi im nie zabraknie. Jak sprawdzimy każdy z potencjałów rozwojowych i udowodnimy, że przyniesie on korzyści mieszkańcom, to każdy się pod tym podpisze – mówi Bogdan Kawałko.

– Historia pokazuje, że wielkie zmiany robili ludzie, którzy szli pod prąd. Po tym poznaje się ich wielkość – stwierdza Zdzisław Antoń, wójt Niedrzwicy Dużej i szef Związku Gmin Lubelszczyzny. Jemu pomysł na strategię się podoba, ale już czuje, że dyskusja w związku będzie gorąca.



Lokomotywy rozwoju Lubelszczyzny

Dolina Wisły
Szeroki pas wzdłuż lubelskiego odcinka Wisły z Kazimierzem Dolnym, Nałęczowem, Puławami i tworzonym właśnie geoparkiem "Małopolski Przełom Wisły”. Atrakcyjne miejsce dla inwestowania dużych pieniędzy np. w ekoturystykę i źródła geotermalne.

Dolina Bugu
Unikatowa przyrodniczo dolina nieuregulowanej rzeki. Turystów mogą też przyciągnąć atrakcje archeologiczne (Archeo Park Gotania w okolicach Hrubieszowa). Potrzeba współpracy z Ukraińcami i Białorusinami
m. in. żeby zapewnić czystość rzece.

Położenie na wschodniej granicy Unii Europejskiej
To może być atut dla inwestorów. Potrzeba m. in. nowych przejść granicznych (20–25, teraz jest 10 drogowych i kolejowych), terminali przeładunkowych przy Linii Hutniczej Szerokotorowej oraz zainwestowania w szlak Warszawa – Lublin – Lwów.

Lubelski Ośrodek Metropolitalny
Lublin jako serce gospodarcze, naukowe i kulturalne regionu. Miejsce, gdzie działają firmy obsługujące instytucje finansowe oraz rynki wschodnie, uniwersytety współpracują z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, działają międzynarodowe instytucje

Wiedza i nauka
Na Lubelszczyźnie jest ponad 100 tys. studentów i 19 publicznych i prywatnych uczelni. Dobrze wykształcona kadra może m. in. przysłużyć się wykorzystaniu wiedzy w życiu ekonomicznym i społecznym.

Roztocze
Nowe inwestycje m. in. w infrastrukturę mogą przyciągnąć jeszcze więcej turystów. Roztocze da radę pomieścić rocznie 120–150 tys. gości.

Energia
Lubelszczyzna ma duży potencjał do wykorzystania: wysokiej jakości węgiel kamienny (21,5 proc. zasobów krajowych), złoża węgla brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej, możliwość produkcji energii z biomasy, źródła geotermalne. W pobliżu kopalni w Bogdance planowana jest budowa elektrowni.

Rolnictwo
Eksperci twierdzą, że na Lubelszczyźnie zbyt wiele osób pracuje w rolnictwie. Jednak dobre grunty rolne mogą być atutem. Szansą jest np. produkcja ekologicznej żywności,

Północne Pasmo Aktywizacji Gospodarczej
Chodzi o inwestycje wzdłuż trasy Berlin – Poznań – Warszawa – Mińsk – Moskwa (linia kolejowa i projektowana autostrada A2). Wzdłuż szlaku mogą powstać np. bazy magazynowe, terminale przeładunkowe. W Małaszewiczach jest szansa na postawienie Wschodniego Centrum Logistycznego.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium