Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2008 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Jakie może być życie

0 0 A A

Rozmowa z mgr Agnieszką Kaczor i mgr Urszulą Kijkowską-Murak z Katedry i Zakładu Syntezy i Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uczestniczyły panie w międzynarodowej konferencji naukowej w Sant Feliu de Guixols w Hiszpanii. Dotyczyła ona biologii syntetycznej, której celem jest m. in. konstruowanie sztucznych organizmów. To nie brzmi jak science fiction!?


- Biologia syntetyczna to faktycznie nowa dziedzina nauki, która wyrosła na pograniczu nauk biologicznych, inżynieryjnych i matematycznych. Mówiąc ogólnie, specjaliści z tej dziedziny próbują - z powodzeniem - budować sztuczne układy, mające cechy żywych organizmów. W podejściu bardziej futurystycznym dyscyplina ta prowadzi do projektowania i wytwarzania nowych organizmów, których istnienie nie zostało urzeczywistnione przez naturę i które będą nosić wszelkie cechy życia z probówki. O tym naukowcy dopiero marzą.
Biolodzy syntetyczni uważają, że można budować nowe organizmy w oparciu o te same zasady, według których inżynierowie budują maszyny?



- Procedura wydaje się być nieskomplikowana. Potrzeba błony komórkowej, trochę materiału genetycznego i kilka substancji, które wytwarzają energię, gdy wejdą ze sobą w kontakt. To teoretycznie powinno wystarczyć, by otrzymać sztuczną, żywą komórkę. Droga do realizacji takiego celu jest jednak najeżona trudnościami technicznymi. Specjaliści są wszakże zgodni, że przezwyciężenie dzisiejszych niepowodzeń jest jedynie kwestią czasu.

• Co naukowcom już się udało?

- Na razie nauka jest na etapie bakterii. Największe osiągnięcia na tym polu ma jak dotąd znany genetyk Craig Venter, ten sam, który odszyfrował genom człowieka. Razem z laureatem Nagrody Nobla z zakresu medycyny, profesorem Hamiltonem Smithem odnotowały kilka sukcesów. W zeszłym roku udało im się, zamieniając materiał genetyczny dwu bakterii, przekształcić jedną bakterię w drugą. Parę dni temu prasa donosiła o ich kolejnym wielkim dokonaniu. Zbudowali sztucznie chromosom występującej w przyrodzie bakterii. Następnym wyzwaniem będzie wszczepienie tak otrzymanego genomu do pozbawionej materiału genetycznego komórki bakteryjnej. Hamilton Smith porównuje taką operację z instalacją oprogramowania komputerowego. Biolodzy syntetyczni po prostu piszą na nowo "oprogramowanie” dla komórek.

• Jakie korzyści może nam przynieść biologia syntetyczna?

- Na początek warto wspomnieć o "zasługach” inżynierii genetycznej i biotechnologii. Jest ich tak wiele, że wspomnimy tylko o kilku. Dzięki genetycznie modyfikowanemu krokoszowi barwierskiemu, roślinie z rodziny astrowatych, w ciągu najbliższych 3 lat będziemy mieć tańszą insulinę. Polskim akcentem jest osiągnięcie profesora Andrzeja Legockiego z Poznania, doktora honoris causa UMCS, w zespole którego opracowano genetycznie modyfikowaną sałatę, zawierającą szczepionkę przeciw żółtaczce typu B. Niestety, z powodu niesprzyjającej w naszym kraju atmosfery wokół roślin modyfikowanych genetycznie, prace nad tą szczepionką zostały przerwane na etapie testów klinicznych.

Znaczenie biotechnologii będzie jednak wzrastać niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia?



- Szacuje się, że w samym tylko przemyśle chemicznym w 2010 roku, 20 proc. produktów będzie wytwarzanych w oparciu o biotechnologię. Biologia syntetyczna idzie jeszcze dalej. Nie modyfikuje istniejących organizmów, ale pragnie stworzyć nowe, zaprojektowane do określonych potrzeb, np. oczyszczania środowiska z dwutlenku węgla, produkcji wodoru - ekologicznego paliwa czy wytwarzania leków.


Minister rolnictwa, Marek Sawicki, zapowiedział otwarcie się Polski na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych (GMO). To zamach na zdrowie Polaków, przyrodę i polskie rolnictwo - zaprotestowało wielu. Bać się czy nie bać takiej żywności?



- Temat ten nie jest dostatecznie zbadany. Nie ma bezpośrednich dowodów, że żywność taka jest szkodliwa, ale nie stwierdzono też ostatecznie, że nie ma niekorzystnego wpływu na organizm człowieka.


Argumenty przemawiające na korzyść modyfikowanych genetycznie kukurydzy, ziemniaka czy soi?



- Specjaliści podkreślają, że rośliny takie są lepszej jakości, dają większe plony, są odporne na herbicydy, na choroby i szkodniki, mają lepszy smak i wartości odżywcze. Nie do końca poznany jest też wpływ takich roślin na glebę. Toksyczne białka produkowane przez nie mogą zaburzać równowagę w glebie. Ponadto, rośliny modyfikowane genetycznie są bezpłodne. Chodzi o to, by nie krzyżowały się bez kontroli, dając w konsekwencji superchwast odporny na herbicydy, toteż ich nasiona muszą być kupowane przez rolników co roku. Wreszcie, mówi się, że żywność GMO może uczulać. Zaraz pada jednak kontrargument, że normalna żywność też wywołuje alergie.


• A panie to właściwie dlaczego pojechały na tę konferencję?

- Biolodzy syntetyczni modelują procesy zachodzące w żywych komórkach. Wykorzystują do tego matematykę i komputery. Tymi samymi narzędziami i my posługujemy się w swojej pracy. Z użyciem komputerów i odpowiednich programów budujemy trójwymiarowe modele białek, zaangażowanych w różne choroby. To pozwala nam lepiej zrozumieć mechanizmy działania leków na poziomie cząsteczek i zaprojektować nowe, lepsze leki. To jak dopasowywanie klucza do zamka. Jeśli poznamy dobrze budowę białka-zamka, łatwiej dobierzemy lek-klucz. W zespole kierowanym przez profesora Dariusza Matosiuka poszukujemy leków głównie przeciwko chorobom centralnego układu nerwowego, np. chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera, epilepsji, depresji. Zbudowane przez nas modele białek mogą być wykorzystane przez biologów syntetycznych do modelowania procesów komórkowych. Stąd nasz udział w tej interdyscyplinarnej konferencji.


• Te pomysły zostały już wprowadzone w życie?

- To nie takie proste. Tylko kilku polskim naukowcom udało się wdrożyć lek. Wymaga to bowiem nie tylko wiedzy i odrobiny szczęścia, ale także ogromnych nakładów finansowych na wieloletnie badania. Myślimy raczej o naszej pracy, jak o wysiłku pojedynczej mrówki, która ma jednak swój wkład w budowę mrowiska. I to daje nam satysfakcję. Metodą na przezwyciężenie problemów finansowych może być współpraca z lepiej wyposażonymi ośrodkami zagranicznymi. Nasz zespół współpracuje z naukowcami z Niemiec, Finlandii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Ponadto, jest teraz sporo możliwości otrzymania grantów pieniężnych, tak na badania, jak i na wyjazdy naukowe. Dzięki tak zdobytym funduszom mogłyśmy pojechać na konferencję do Hiszpanii.

Pozostałe informacje

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Do kolejnego, poważnego wypadek z udziałem motocyklisty doszło dzisiaj w naszym województwie. Po południu w Bogucinie w powiecie lubelskim kierujący land roverem zderzył się z 24-latkiem jadącym hondą. Motocyklista został zabrany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Lublinie.

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]
galeria

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]

Sygnał Lublin w sobotę rozgromił na własnym boisku Hetmana Gołąb. A w niedzielę podopieczni Przemysława Drabika mogli już zacząć świętować awans do IV ligi.

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie
Zdjęcia
galeria

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie

Kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego na czele z liderami listy Mariuszem Kamińskim, byłym posłem i szefem CBA, skazanym prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej oraz europosłem PiS Jackiem Saryuszem-Wolskim spotkali się w niedzielę z mieszkańcami Lublina. – Kandydujemy z jasnym przesłaniem, wizją obecności Polski w Unii Europejskiej, która jest związkiem suwerennych narodów i suwerennych państw, które nawzajem się szanują, które współpracują gospodarczo, politycznie i które w sytuacjach trudnych, kryzysowych okazują sobie solidarność – mówił Kamiński. – Nowy traktat to już nie jest Unia suwerennych państw. To jest superpaństwo, gdzie państwa członkowskie już nie są suwerenne – dodał Saryusz-Wolski.

Sobotnia prywatka
foto
galeria

Sobotnia prywatka

Prywatki mają swój klimat oraz swoich fanów, to także bardzo popularny cykl imprez w Rzut Beretem. Zobaczcie, co się działo na poprzedniej imprezie. To była noc pełna niezapomnianych chwil i tańca do białego rana.

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje
Patronat Dziennika Wschodniego

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje

Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium