Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 października 2010 r.
18:26
Edytuj ten wpis

Joanna Pacuła nie spodobała się radnym z Tomaszowa Lubelskiego

0 6 A A

Nie będzie honorowego obywatelstwa Tomaszowa Lubelskiego dla Joanny Pacuły. Mieszkająca dziś w Kalifornii polska aktorka urodziła się w Tomaszowie i tu stawiała pierwsze kroki na scenie, ale, zdaniem miejscowych radnych, to za mało, by zasłużyć sobie na tak ważny tytuł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ja nic przeciwko tej pani nie mam. Pewnie nawet byłoby miło, gdyby to obywatelstwo dostała i częściej odwiedzała Tomaszów Lubelski, ale jak dotąd rzeczywiście nic specjalnego dla naszego miasta nie zrobiła – tłumaczy Ryszard Koprowski, tomaszowski radny miejski, który w głosowaniu nad honorowym obywatelstwem dla aktorki wstrzymał się od głosu. – Bo weźmy np. taką Dorotę Gardias. Ona może robi mniejszą karierę, ale przy każdej okazji przypomina, że stąd pochodzi. To jest z pewnością promocja.

– Ta pani niczego dla naszego miasta nie zrobiła – mówi tymczasem Grażyna Śrutwa, tomaszowska radna PO. – Pamiętam wywiad, w którym przedstawiono ją jako rodowitą lubliniankę. Nigdy tego nie zdementowała. Uważam, że tytuł jej się nie należy.

Dlatego radna, podczas głosowania, które odbyło się na poniedziałkowej sesji, była na "nie” i tym samym, wraz z innymi przeciwnikami honorów dla Pacuły, m.in. z PiS, "utopiła” pomysł burmistrza Ryszarda Sobczuka.

A miało być tak pięknie

Pomysł, by sławną tomaszowiankę uhonorować zrodził się w głowie Ryszarda Sobczuka dawno temu. – Przy okazji wymiany życzeń świątecznych w ostatnie Boże Narodzenie – wspomina burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. Mówi, że Joanna Pacuła bardzo serdecznie wypowiadała się o mieście. Była gotowa jakoś je wesprzeć. – Od słowa do słowa zaczęliśmy później wspólnie zastanawiać się nad zorganizowaniem np. jakiegoś przeglądu filmów z udziałem pani Joanny albo też festiwalu, który firmowałaby swoim nazwiskiem. Pomyślałem, że przyznanie honorowego obywatelstwa ładnie by to przypieczętowało – opowiada burmistrz Sobczuk.

To przypadek

Zapewnia, że nie chodziło mu o nic innego, jak tylko promocję miasta. A że pomysł "wyskoczył” tuż przed wyborami, jak zarzucali mu niektórzy radni? – To przypadek. Po prostu pewne procedury nie pozwoliły, by stało się to wcześniej – mówi burmistrz.

Jego argumenty przekonały jednak niewielu. Pomysł poparło jedynie 6 osób. "Za” był m.in. Marian Łysiak, przewodniczący Rady Miasta. Dlaczego? – Moim zdaniem, fakt, że pani Joanna Pacuła zgodziła się przyjąć ten tytuł, to tak naprawdę honor dla miasta, a nie odwrotnie – mówi Marian Łysiak. – Nie przypominam sobie, aby jakakolwiek osoba nie tylko z Tomaszowa, ale w ogóle z Lubelszczyzny odniosła tak duży sukces. Ale stało się, jak się stało. To przykre.

Wpada taksówką z Okęcia

O tym, że Joanna Pacuła urodziła się w Tomaszowie Lubelskim wie większość mieszkańców miasta. Ale nie wszyscy uważają, że coś jej się za to należy. – Tytuł honorowego obywatela to nie byle co. I na to trzeba sobie rzeczywiście zapracować. A ona za co miałaby dostać? Za urodzenie? – pyta Grażyna Pacuła. I choć nosi to samo nazwisko, to sławnej Joanny nie zna. – To zdaje się jakaś bardzo, bardzo daleka krewna mojego teścia. Pamiętam, że kończyła nasze liceum, gdy ja je zaczynałam. Widziałam ją kiedyś na scenie. I to wszystko. Bo teraz nawet, jak wpada do rodziców, to w mieście się nie pojawia. – Ona wpada tu jak po ogień. Bierze taksówkę z Okęcia, przyjeżdża i zaraz wyjeżdża – przyznaje Zofia Pacześna, która prowadziła kółko teatralne, w którym Joanna Pacuła stawiała pierwsze kroki na scenie.

– Przez te wszystkie lata widziałam ją tylko raz. Podczas przypadkowego spotkania na cmentarzu.
Ale zasłużona pani pedagog przyznaje, że to, co Joanna osiągnęła, zawdzięcza wyłącznie samej sobie. – Nikt jej nie pomógł przecież. Sama na wszystko zapracowała – mówi Pacześna. – Czy to jednak wystarczy do honorowego obywatelstwa? Nie chcę tego komentować.
Gwiazda się obrazi?

Czy pomysł wróci? Przed wyborami na pewno nie. A później? Burmistrz Sobczuk niczego nie wyklucza. – To jednak kwestia wyjątkowo drażliwa, delikatna. Trzeba poczekać. Trzeba czasu – zastrzega. Obawia się jednak, że gwiazda może się po prostu na rodzinne miasto obrazić.

Jadwiga Pacuła, mieszkająca w mieście kuzynka aktorki, nie uważa, że to może być afront. – To jest miła, sympatyczna osoba – tłumaczy pani Jadwiga. – W lecie była w naszym mieście i zawsze się z nim identyfikowała. Cała jej rodzina mieszka w Tomaszowie, ale jej uhonorowanie byłoby sympatycznym gestem.

Joanna Pacuła

urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w 1957 r. Jest absolwentką miejscowego LO i warszawskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wystąpiła w kilku filmach polskich, m.in. w "Barwach ochronnych” Krzysztofa Zanussiego, "Akcji pod Arsenałem” i w serialu "Dom”. Gdy wybuchł stan wojenny, przebywała akurat w Paryżu. Stamtąd wyjechała do USA i zaczęła podbijać Hollywood. Grała w wielu filmach m.in. w horrorze "Pocałunek”. Najważniejszym filmem w jej karierze jest "Gorki Park”, w którym wystąpiła u boku Lee Marvina. Za tę rolę była nominowana do Złotego Globa. Obecnie występuje przede wszystkim w filmach klasy B.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium