Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 listopada 2008 r.
9:40
Edytuj ten wpis

Kijarze to widok powszechny

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis

Spoglądając z boku, można pomyśleć: Dziwaki! Już nie mają czego wymyślać tylko spacerują, podpierając się kijami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Albo: Ludzie, narty wam wywiało! Nic bardziej mylnego. Podczas trenowania nordic walking pracuje 90 procent wszystkich mięśni. I można go uprawiać zawsze i wszędzie.

o to w ogóle jest? Maszerowanie ze specjalnymi kijami. Wymyślono to w latach 20. w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Zawsze i wszędzie

W porównaniu ze zwyczajnym marszem, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała i otrzymują stymulację inną niż przy normalnym chodzeniu dla mięśni piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. Szczególnie rozwija się siła i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu… no, ale dość tego żargonu.

- Prostota i łatwość takiej aktywności, a zarazem jej bezpieczeństwo, umożliwia uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej - wyjaśnia krótko sprawę Roman Siejewicz, prekursor chodzenia z kijami w Kraśniku. - Można go uprawiać w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i przez cały rok.

Rajdy

Wszystko zaczęło się rok temu. Za namową Romana Siejewicza, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 nordic walking zaczęła uprawiać grupa nauczycieli z tejże szkoły. Kijarze - jak sami o sobie mówią - na początku spacerowali po mieście, budząc zainteresowanie klasycznych przechodniów.

Teraz są już widokiem powszechnym.

Ale Sielewicz chciał, by w zajęciach z nordic walking uczestniczyły też dzieci. Udało się: szkoła napisała program i otrzymała ponad 10 tys. dotacji na organizowanie wolnego czasu swoim uczniom. I tak w każdą sobotę uczniowie z kilku klas chodzą na rajdy wokół Kraśnika.

- To wspaniała zabawa i możliwość nie tylko aktywnego spędzania czasu, ale i poznawania okolicy. Po pierwszym razie bardzo bolały mnie ręce, ale od razu zapisałem się na następny spacer - opowiada Patryk Dudek uczeń klasy VI e z SP nr 6.

Egzamin z chodzenia

Obowiązkowe zajęcia z nordic walking mają już studenci turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Na trzecim roku muszą nawet zdobyć zaliczenie z tego sportu. A o tym, że to ruch nie tylko dla młodych, może świadczyć fakt, że zajęcia z nordic walking mają w Kraśniku także słuchacze… Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Starsi, dzięki "dodatkowej parze nóg” mogą maszerować dużo i bezpiecznie. Jest to też dobry sposób marszu dla kobiet w ciąży.

Od czego zacząć

- Poza chęcią ruszenia się z domu potrzebne jest wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych, ubranie sportowe i para kijów do nordic walking - wyjaśnia Siejewicz.

Jednak dobór kijów to najważniejsza rzecz.

- Kije powinny być dostosowane, zarówno do wzrostu, jak i predyspozycji fizycznych danej osoby. Ich odpowiedni dobór gwarantuje, że nasze mięśnie będą odpowiednio pracować - podkreśla kraśnicki instruktor. - Dobrze jest przynajmniej kilka pierwszych zajęć odbyć pod okiem instruktora, który, pokaże technikę marszu nordic walking i jednocześnie dopasuje odpowiednie kije. Ja zalecam kupowanie sprzętu u specjalistów; łatwo bowiem kupić tanio sprzęt, który jest zły technicznie - przestrzega Siejewicz.

Jeszcze więcej kijarzy

W Kraśniku kijarze chcą propagować takie formy spacerów w całym mieście. Wokół jest sporo leśnych tras rowerowych, doskonałe są spacery wokół zalewu. Myślą o zorganizowaniu taniej wypożyczalni kijów w szkole. Nie po to, żeby zarabiać, ale żeby udostępniać ludziom i zachęcać ich do takiego spędzania czasu.

Pozostałe informacje

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium