Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 października 2017 r.
17:50

Kluczowe będzie 60 procent. Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP

0 30 A A
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski

Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Zaskoczyły pana wyniki ostatnich sondaży wyborczych? Niektóre z nich dają Prawu i Sprawiedliwości nawet prawie 50-procentowe poparcie.

- Przyjąłem taką zasadę, że sondażami wyborczymi zajmę się dopiero rok przed wyborami. Na razie nie podchodzę do nich na poważnie. Uważam, że po dwóch latach rządzenia PiS skonsolidował swój elektorat i ma trwałe poparcie na poziomie trzydziestu kilku procent. A te wahania o kilka procent w górę lub w dół są normalne i ani mnie nie zaskakują, ani nie zajmują. Moim zdaniem dzisiaj kalkulacja powinna być taka, że PiS poparcie na poziomie, o którym wspomniałem, będzie miał w kolejnych wyborach i musiałoby się stać coś dramatycznego wewnątrz partii, żeby ono osłabło. Pytanie jest inne. Co się dzieje z pozostałymi 60 proc.? Na ile one są skonsolidowane, a na ile rozproszone. To jest klucz do odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać nasza scena polityczna po kolejnych wyborach.

• Czy pana zdaniem PiS może je przegrać?

- Moje doświadczenie polityczne podpowiada mi, żeby nie wierzyć, że jest się niepokonanym. Donald Tusk kiedyś powiedział, że nie ma z kim przegrać. Okazało się inaczej. Dzisiaj coraz bardziej zaczyna w to wierzyć PiS i kiedyś też przegra. Każdego kiedyś to czeka.

• Kto może zatem zagrozić PiS-owi?

- Opozycja, która miałaby przemyślany i atrakcyjny program oraz wiarygodnych ludzi będących obrazem przyszłości, a nie utożsamianych z przeszłością. Ważna jest też zdolność integrowania się, bo środowiska opozycyjne w składzie pięciu, sześciu czy siedmiu ugrupowań PiS-owi nie zagrożą. Można też sobie wyobrazić scenariusz, w którym PiS wygrywa wybory, ale brakuje mu siły do stworzenia większości w parlamencie. Takiej wersji bym nie odrzucał.

• Kto jest dziś liderem opozycji i kto może nim być w momencie wyborów?

- Dziś są nimi liderzy partii opozycyjnych. Odpowiedź na pytanie, kto może być w niedalekiej przyszłości - bo do wyborów zostały tylko dwa lata - już taka łatwa nie jest. Moim zdaniem poszukiwanie jednego lidera może prowadzić na manowce. Trzeba raczej liczyć na to, że łączącej się opozycji będzie przewodzić drużyna a nie jednostka. Chciałbym, żeby do tej grupy doszło młodsze pokolenie. Żadnych nazwisk nie wymienię, bo przekonałem się, że kiedy to robię, jest to traktowane jako „pocałunek śmierci”. Nie chcę nikomu robić krzywdy, ale widzę potencjał po stronie opozycji, przede wszystkim wśród tzw. pokolenia „czterdziestolatków plus”.

• W ostatnich dniach uznawana za przedstawicielkę właśnie tego pokolenia posłanka Joanna Mucha przedstawiła swoje założenia programu dla opozycji. Zgadza się pan z jej pomysłami?

- Uważam, że jest to trafna analiza i ciekawa propozycja na przyszłość. Wymaga dwóch rzeczy: dyskusji w celu jej pogłębienia, ale i uproszczenia języka. To musi być przełożone na język, który dziś obowiązuje. A żyjemy niestety w świecie nowej komunikacji, w którym ludzie czytają tylko duże litery, gdzie nie ma miejsca na długie teksty. Ale politycznie i intelektualnie są to bardzo ciekawe propozycje.

• Pojawiają się głosy, że takie działania mają miejsce o dwa lata za późno. Że do tej pory opozycja skupiała się na straszeniu PiS-em, zamiast zaproponować merytoryczne rozwiązania.

- W mojej ocenie każda partia, która rządziła, a pani poseł Mucha do takiej partii należy, ma co najmniej rok traumy, którą musi przeżyć. To czas potrzebny na to, żeby wszystko przemyśleć, zrozumieć, że jest już w innym miejscu. To dla mnie zrozumiałe, że zachowywali się tak, jak się zachowywali. Ale w drugim roku zbyt nadmiernie skupili się na tzw. „antyPiS-ie”, a za mało na tworzeniu będącego rzeczywistą alternatywą programu i promowaniu ludzi. Moim zdaniem opozycja wygra nie tylko wtedy, kiedy przedstawi dobry program, ale kiedy będzie miała wiarygodnych ludzi mogących go zrealizować.

• W ostatnim czasie pojawiały się tezy, że prezydent Andrzej Duda stawia się w miejscu opozycji. Zgadza się pan z takimi opiniami?

- Prezydent ma coś na sumieniu, ponieważ mógł objąć urząd zaraz po inauguracji czekał prawie dwa lata na to, żeby pokazać, że jest jednym z najważniejszych uczestników życia politycznego w Polsce. Będąc bardzo przedmiotowo traktowanym przez PiS został przyciśnięty do ściany i nie miał innego wyjścia, niż powiedzieć dwa razy „veto” i tym samym pokazać, że uczestniczy w wielkiej polityce. Najbardziej namacalnym dowodem na to jest fakt, że przez dwa lata z prezesem Kaczyńskim spotkał się raz na Żoliborzu, a w ostatnich tygodniach prezes kilkukrotnie przyjeżdżał do niego do Belwederu i to pewnie nie koniec tych pielgrzymek. Andrzej Duda odbudowuje swoją pozycję, ale uważam, że możliwość zbudowania partii przez urzędującego prezydenta jest bliska zeru. Ma on za dużo obowiązków, po drugie taka inicjatywa zostałaby całkowicie zniszczona nie tylko przez PiS, ale także przez dzisiejszą opozycję.

• Jeśli mówimy o skonsolidowanej opozycji, jakie widzi pan w niej miejsce dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej?

- Pewnie zdziwi pana to, co powiem, ale moim zdaniem przyszłość polskiej demokracji rozstrzygnie się prawdopodobnie poprzez wynik dwóch ugrupowań: SLD i PSL. Chodzi o to, czy te partie przekroczą próg wyborczy. Dla polskiej demokracji jest niezwykle ważne, żeby one były w parlamencie. Po pierwsze to dałoby prawdziwy obraz polskiego społeczeństwa, a po drugie odebrałoby w sumie przypadkową większość, jaką PiS uzyskał w wyborach w 2015 roku poprzez stracenie prawie 12 proc. głosujących na lewicę. Ale zobaczymy, jak będzie. Oba ugrupowania czeka sporo pracy, ale życzę im jak najlepiej.

• Przy obecnych nastrojach, wyraźnie skręcających w prawo jest szansa na to, że nieobecność lewicy w Sejmie potrwa tylko cztery lata?

- Sondaże są takie, jakie są. Ale elektorat lewicowy wciąż jest. Być może wobec tego wyraźnego zwrotu w prawo bardziej się zaangażuje, nie zostanie w domach. Rozmawiam ze środowiskami lewicowymi i wielu ludzi mówi mi, że nie ma wyjścia, zaciśnie zęby i będzie głosować na SLD, choć mają wiele pretensji i uwag.

• A pan bierze pod uwagę powrót do polityki?

- Nie, na pewno nie w Polsce. Jeśli byłaby okazja do działań na arenie międzynarodowej, to nie odmówię. Zresztą zdarza mi się to robić, bo to lubię, mam do tego warsztat, znam kilka języków. Ale dla byłych prezydentów powrotu do polskiej polityki nie ma.

• Pojawia się pan w mediach przy okazji komentowania bieżących wydarzeń politycznych.

- Staram się z tym nie przesadzać. Nie jestem politykiem, który musi pojawiać się w mediach codziennie czy co drugi dzień. Dozuję swoją obecność.

• Ale jest pana dużo w internecie, głównie za sprawą memów z pana wizerunkiem. Jak pan to odbiera? Trudno jest podchodzić do tego z dystansem?

- Trzeba mieć do tego dystans. Polska jest krajem, w którym jest bardzo dużo przekory. Wańkowicz jeszcze przed wojną pisał, że mamy problem z bezinteresowną zawiścią. W czasach internetu ta zawiść przerodziła się w nienawiść, która niestety z sieci się wylewa. To jest bardzo złe, psuje nasz kraj i odbiera nam kapitał społeczny. Jak memy są inteligentne i dowcipne, to chętnie się z nich śmieje, natomiast staram się nimi nie zajmować. Powiedziałbym, że tak długo, jak jesteś obecny w memach, to znaczy, że jeszcze żyjesz.

• Nienawiść, o której pan mówi, może brać się z obserwacji życia politycznego i niektórych jego uczestników?

- Oczywiście, że tak. Scena polityczna jest obserwowana przez wszystkich. Politycy czy chcą, czy nie chcą, tworzą pewne wzorce. Uważam, że dyskusja polityczna w Polsce od wielu lat pogarsza się. Prekursorem tej zmiany był nieżyjący już Andrzej Lepper. Nie zapomnę, jak w Sejmie powiedział: „jak myślicie, że tu będzie Wersal, to się mylicie”. Z każdym rokiem jest mniej Wersalu, a więcej brutalności. To, że parlament przestaje być miejscem dialogu i współpracy jest fatalną zmianą. To później przekłada się na media czy środowiska akademickie, które są po jednej, albo po drugiej stronie i żyjemy w Polsce coraz bardziej podzielonej. Nad tym boleję, bo taka plemienna Polska jest bardzo złą perspektywą.

Pozostałe informacje

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim
5 czerwca 2024, 16:00

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim

Doświadczycie nie tylko wyjątkowych dzieł sztuki, ale także nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które sprawią, że ta wystawa będzie jeszcze bardziej inspirująca! - tak Muzeum Zamojskie zachęca do udziału w wernisażu i odwiedzenia wystawy grafik Pabla Picassa, które placówka udostępniać będzie przez najbliższy miesiąc.

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Czy możliwe jest skuteczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu? Współczesne okna charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi, które przekładają się na ograniczenie strat energii cieplnej i znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął
WIDEO
film

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął

Dwa tygodnie szybko minęły. Dziś zapraszamy na drugi odcinek naszego nowego programu motoryzacyjnego Moto.DW. Dziś zajmiemy się sprawą zamykania w weekendy ulicy Królewskiej w Lublinie, sprawdzimy jak się spisuje Skoda Kodiaq ze starym, dobrym dieslem pod maską oraz zajmiemy się pamięcią mięśniową motocyklistów. Zapraszamy do oglądania.

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!