Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 października 2011 r.
16:14
Edytuj ten wpis

Komiksy na marginesie. Rozmowa z Bohdanem Butenką, ilustratorem

0 0 A A
Bohdan Butenko
Bohdan Butenko

Wystawa retrospektywna kilkudziesięciu oryginalnych ilustracji Bohdana Butenki czynna jest w "Galerii 31” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego (ul. Braci Wieniawskich 5) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie obchodził pan swoje 80 urodziny. A może lepiej nie mówić o tym?

– Szczerze mówiąc, za pierwszym, za drugim razem te obchody rocznicowe były miłe, ale za siódmym, ósmym już nie.

• Ale urodzinom towarzyszy wystawa retrospektywna ilustracji i możemy porozmawiać o pana pracy.

– Można powiedzieć, że zacząłem wcześnie, bo już w II klasie szkoły powszechnej rysowałem tasiemcowe komiksy na marginesie zeszytów. Komiksowy tasiemiec przemieszczał się z kajetu do języka polskiego na margines zeszytu do matematyki i tak dalej. To przez kolegów było przyjmowane entuzjastycznie, ale grono pedagogiczne mojej artystycznej fantazji nie doceniało. Później nie miałem wątpliwości, co chcę w życiu robić. Chociaż najpierw poszedłem na uniwersytet. Ale jakoś do siebie nie pasowaliśmy. Dlatego wkrótce zdałem egzamin do Akademii Sztuk Plastycznych i tę ukończyłem. Mówię, że ukończyłem ASP, ale nie Akademię Sztuk Pięknych, jak niektórzy sądzą. Tam obroniłem dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera.

• Jest pan autorem ponad 150 prac znanych w kraju i za granicą. Jakie tytuły były pierwsze?

– To "Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima i "35 Maja” Ericha Kästnera.

• Co jest najważniejsze w pracy nad książką?

– Żeby mieć coś do powiedzenia. To musi być dialog między ilustratorem a autorem książki. Przy czym nie należy mylić ilustracji z rysunkiem, który tylko ozdabia, ale nie ilustruje. Można iść nawet "przeciwko” autorowi, ja nieraz toczyłem taki spór, ale z tekstem, a nie z osobą autora. I żaden pisarz nie protestował, a nawet proponowali mi następne książki do zilustrowania. I nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także popularnonaukowe.

• Gdyby porównać te najwcześniejsze ilustracje z obecnymi, różnica w kresce byłaby widoczna?

– To pewne, że przez tyle lat postępowała pewna ewolucja tego, co robię. Ilustrowałem kiedyś zbiór opowiadań. Po 20 latach autor do kolejnego wydania tego tomu dołączył jeszcze dwa nowe utwory i poprosił, żebym też je zilustrował. To było wyzwanie. To było bardzo trudne zadanie, nawet proponowałem mu, że na nowo zilustruję całość, bo byłoby to łatwiejsze. To była straszna mordęga dostosować się do tamtego stylu.

• Zaczynał pan w epoce socrealizmu…

– Tak i moje ilustracje do "Emila i detektywów” czy "Pana Maluśkiewicza” budziły niepokój w redaktorach wydawnictwa. Zastanawiali się oni, czy moja fantazja trafi do dzieci, czy ją zrozumieją. Jedna z pań redaktorek chodziła do pobliskiej szkoły i sprawdzała wśród uczniów te moje pomysły. Okazywało się, że uważane w wydawnictwie za bardzo śmiałe od razu zyskiwały uznanie wśród dzieci, dla nich były bardzo czytelne, one doskonale czuły moje intencje. Później już miałem zielone światło dla swoich pomysłów.

• Jakiego bohatera lubi pan najbardziej?

– Gapiszona, który urodził się w telewizji, w 1964 roku jako serial animowany. "Przygody Gapiszona” były emitowane w Wieczorynkach dla dzieci.

• Nad czym teraz pan pracuje?

– Nie mówię o tym nigdy. Taką mam zasadę. Ale mogę powiedzieć o pracy, jakiej niedawno podjąłem się po raz pierwszy. Na zamówienie Poczty Polskiej z okazji Dnia Dziecka wykonałem serię 4 znaczków. Na nich są podobizny moich bohaterów – Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

• To było wyzwanie?

– Nie ma prostych spraw. Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami w Sopocie podeszła do mnie mama z małą dziewczynką chwaląc ją, że tak ładnie rysuje. Mała pokazała mi wszystkie swoje prace, a każda z nich podpisana była moim nazwiskiem. To było zaskakujące i wzruszające, to jedna z satysfakcji, jakie towarzyszą mojemu zawodowi.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]
galeria

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]

Piąty mecz i piąta wysoka wygrana Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze. Lubelskie Koziołki wysoko pokonały na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra, w barwach którego nad Bystrzycę wrócił legendarny Jarosław Hampel

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

68-letni mieszkaniec gminy Hrubieszów zaginął w styczniu br. Niestety, policja natrafiła na ciało mężczyzny.

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Urzędnicy chcą się pozbyć ponad 30 ton stali. To w zasadzie zdemontowana kładka dla pieszych. Będzie można ją wylicytować 23 maja.

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach. W sobotę - garażowa wyprzedaż. Dzień później zwiedzanie budynku i wystawa artystyczna w ramach "nocy muzeów".

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Mieszkaniec powiatu puławskiego został zatrzymany. Na decyzję sądu poczeka w areszcie.

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym
film

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym

Motoryzacja zawsze była obecna na łamach Dziennika Wschodniego. Czas przyszedł na nową formę, czyli program motoryzacyjny.

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!