Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2007 r.
16:06
Edytuj ten wpis

Książkowcy

Pan W. zagląda raz w tygodniu i pyta czy "coś jest ”? Pan K. przychodził by częściej na zakupy ale i tak żona każe mu już wyrzucić w końcu ten bałagan.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani J. wpada sprzedać jedna kupkę kryminałów i kupić następną. Jak to w antykwariacie.

Centrum Lublina. Antykwariat schowany w piwnicy. Ona: Katarzyna Dardzińska, długowłosa i zakatarzona, bo na kurz ma alergię. On: Wojtek Rogowski. Też długowłosy, wąsaty okularnik w moro. Oboje okutani, bo izba piwniczna, a zima niby ciepła, ale nie tu.
- W tym miejscu jesteśmy już sześć lat. Wiele osób zaprzyjaźniło się z antykwariatem jeszcze w poprzednim miejscu, nad delikatesami przy Krakowskim Przedmieściu - opowiadają: współwłaścicielka, fachowiec od resocjalizacji i pracownik-prawnik.

Plik poszukiwaczy

Są klienci co działają jak radar. Systematycznie przeczesują teren i systematycznie wpadają pytać czy coś, czego szukają, właśnie ktoś przyniósł.
Pan Wojtek szeleści pudełeczkiem z kartkami, karteluszkami, ogryzionymi papierkami. Na nich tytuły, autorzy, kontakt do poszukiwacza.
- Mam na zapleczu jeszcze więcej, o taki plik - pani Katarzyna rozsuwa palec wskazujący i kciuk jak może najdalej. To kolejna lista zamówień. Nigdy się nie kończy bo przychodzą nowe.
Jakie? Na pierwszej z brzegu karteczce "Parki i ogrody dworskie na Lubelszczyźnie”. Ludzie czekają na książki wydane przed 1939 rokiem. Pozycje dotyczące Kresów i kultury kresowej. Zamówienia książek kucharskich i lubliniana. Jest lista wielbicieli Henryka Pająka. Wiele pozycji od lat ‘60 czy ‘80 ubiegłego stulecia nie doczekało się wznowień.

Znika w chemii

Kto tego szuka? Wszyscy. Okazuje się, że mnóstwo ludzi ma niszowe, bardzo wąskie, specjalistyczne zainteresowania. Nie da się ich jakoś posegregować. Urzędnicy, prawnicy, pracownicy uniwersyteccy, studenci. Najmłodszy maniak książkowy to nastolatek. Przychodzi do piwnicy na Wieniawskiej z mamą od kilku lat więc musiał mieć z 8-9 lat kiedy zaczął. Omija półki z książkami dla chłopców w jego wieku i znika w stosie "chemia”. Szuka ciekawostek, wszelkich informacji o doświadczeniach. Podręczniki uniwersyteckie, publikacje dla fachowców to coś na co młody poluje.
Jest pan, który ma wszystko co dotyczy Czesława Niemena. Brakuje mu tylko jakiś bardzo unikatowych dwóch płyt i chyba jednej książki. Wiadomo jakiej, wiadomo jakich płyt. Na pewno trafią do zbieracza. Jeśli się pojawią.
Czasami antykwariusze niechcący się dowiadują, że jakiś klient by chętnie kupił jeszcze to i owo. Oczy mu się świecą, kartkuje w tą i z powrotem. A tu nic z tego. Jak przyniesie do domu kolejna książkę będzie awantura. No, chyba, że jakimś cudem zdąży nowa upchnąć w stosie już leżących. - I wie pani - pan Wojtek konfidencjonalnie nachyla się nad ladą - To głównie kobiety każą wyrzucać z domu "te śmiecie” bo chcą wstawić nowy mebel. Nie chcę uogólniać, nie mówię, że wszystkie takie są ale coś w tym jest - kiwa głową antykwariusz.

Bralczyk poluje

Maniacy książkowi opierają się informatyzacji. Nie wierzą w wirtualne czytelnie w sieci i nie ufają żadnym e-księgarniom.
- Książka jest przedmiotem. Czasami bardzo pięknym. Można go wziąć do ręki, cieszyć się nim - tłumaczy profesor Jerzy Bralczyk, znany językoznawca polski, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, który wizytę w każdym mieście zaczyna od przepatrzenia antykwariatów.
W antykwariacie mówią o profesorze z uznaniem.
- Latem zrobiłem tam całkiem pokaźne zakupy - śmieje się. I bardzo się cieszy, gdy mówię, że na Wieniawskiej czeka na profesora książka. Profesor ma w pamięci notatkę Joanny i Wojtka: Bralczyk "Pan Tadeusz”.
Bo językoznawca zbiera wydania narodowej epopei. - To najlepsza książka napisana w naszym języku, większość tekstu znam na pamięć - mówi profesor i opowiada o dwóch specjalnych egzemplarzach jakie ma w swoich zbiorach. To tekst przepisany ręcznie. - Są pięknie wykaligrafowane, mają duszę. Ale mnie cieszy wygrzebanie w antykwariacie nawet zwykłej edycji tekstu Mickiewicza. Ot, choćby jak ta kupiona latem w Lublinie. Brakowało mi takiej.

3 000 książek

Książki stoją równiutko na półkach, leżą w stosach. Czekają. Taka stacja przeładunkowa, przechowalnia. Tu każda książka ma swoja historię. Jedną ktoś podarował, drugą kupił, lubił, czytał i miał koło łóżka. Niejedną z nich jakiś zdradzony kochanek wrzucił znienawidzoną na dno szafy. Niech nie przypomina ofiarodawczyni!
Tylko tu można kupić miłość czyjegoś życia.
- Pod koniec października w antykwariacie przy Wieniawskiej natrafiłem na liczne książki z autografami autorów: uczonych humanistów, wybitnych krytyków, poetów, prozaików różnych pokoleń. Na początku nie zwróciłem uwagi na dedykacje. Nie do mnie przecież adresowane... Grzebałem w książkach dalej. Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że pochodzą one z księgozbioru jednej tylko, tej samej osoby - tak na książki pani Agnieszki Maciejowskiej natknął się Mirosław Haponiuk. I historię nieżyjącej już zapamiętałej miłośniczki sztuki i kultury wysokiej, doktora matematyki Mirek Haponiuk opisał w swoim felietonie w miesięczniku "Zoom”.

Osiecka

- To było ze trzy tysiące książek. Siedziałam i wpisywałam na listę dzień w dzień do nocy. Większość z autografami - wspominają w antykwariacie kolekcję pani Maciejowskiej. - Rodzina usiłowała te zbiory oddać do biblioteki. Jednej, drugiej, trzeciej. Nikt nie chciał. W końcu trafiły do nas. Jeszcze sporo zostało. Z kim na temat właścicielki rozmawiamy to wszyscy sobie tą siwą panią w grubych okularach przypominają. Na każdym wieczorze poetyckim była, na każdym spotkaniu, spektaklu. Nie tak dawno jakaś klientka zastanawiała się nad książką Agnieszki Osieckiej. Cena wpisana ołówkiem - jak na wszystkich naszych książkach - 15 złotych. A klientka próbowała coś utargować wytykając, że o, tu pomazana. Mówię, spokojnie że to autograf Osieckiej. Klientka aż podskoczyła. Taaaaaak? Popatrzyła wnikliwie na mnie czy nie żartuję i na podpis i natychmiast zapłaciła.

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium