Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 kwietnia 2007 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Lotnisko dla wszystkich

0 0 A A

ROZMOWA z Grzegorzem Muszyńskim, nowym prezesem spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czarne chmury zawisły nad lotniskiem w Świdniku. Właśnie okazało się, że jego powstanie zależy od decyzji Komisji Europejskiej, która musi wpisać teren pod lotnisko do programu Natura 2000. Unia ma na to 5 lat. Do tego czasu nie można rozpocząć inwestycji.
- Komisja ma rzeczywiście 5 lat, ale decyzja może zapaść w każdej chwili. Z informacji, które ostatnio otrzymałem wynika, że lista polskich obszarów chronionych wpisanych do programu Natura 2000 zostanie zatwierdzona jeszcze w tym roku. To na razie informacje nieoficjalne, ale myślę, że lada moment się potwierdzą. Nasz przypadek to jeden z wielu podobnych w Polsce. Jeśli Unia będzie zwlekała z wpisaniem nas do programu, to mnóstwo inwestycji infrastrukturalnych stanie pod znakiem zapytania. To byłaby katastrofa.
• Niewielkie to dla nas pocieszenie, że nie jesteśmy sami.
- Zgadza się, ale ponieważ sprawa ma charakter globalny, rosną tym samym szanse na jej szybsze załatwienie. Problem polega na tym, że nie mamy doświadczeń z Naturą 2000. Wszystko, co robimy w tej chwili, to rozpoznanie bojem. Przecieramy szlaki. Na pewno będziemy chcieli spotkać się z Komisją Europejską. Dotrzemy do urzędników z Brukseli, żeby ich przekonać, jak ważna dla naszego regionu jest inwestycja budowy lotniska w Świdniku. Będziemy dobrze przygotowani do tego spotkania, zaprezentujemy kompleksową strategię ekologiczną. Kompletujemy już niezbędne ekspertyzy i opinie pokazujące, że lotnisko w żaden sposób nie zagrozi populacji susła perełkowanego.
• Zakładając scenariusz optymistyczny - uporanie się z formalnościami unijnymi do końca roku - jaki przewiduje pan termin powstania lotniska?
- Mój plan to dwa plus dwa. Dwa lata na projektowanie inwestycji i załatwianie formalności, kolejne dwa lata na budowę.
• To znaczy, że w 2011 roku odlecimy ze Świdnika. Czym i dokąd?
- Na pewno boeingiem 737 i airbusem 320. Bez tanich linii lotniczych nie wyobrażam sobie lotniska w Świdniku. To będzie port lotniczy dla wszystkich; od lotów pasażerskich, przez biznesowe, po cargo. Będą stąd odlatywać samoloty kurierskie i śmigłowce. Cała Europa będzie w naszym zasięgu; Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Rzym. Będziemy wzorować się na łódzkim Lublinku.
• Biznesmeni pytają, czy prywatne samoloty też będą lądować w Świdniku?
- Tak. To lotnisko będzie żyło z obsługi połączeń lotniczych dlatego będzie dostępne dla każdego. Gdyby chodziło o lotnisko dla awionetek, to nigdy bym się nie podjął prowadzenia spółki, która ma je wybudować.
• A dlaczego się pan podjął?
- Dla mnie to sprawa idei. Taki prywatny wkład w nasze województwo.
• Kwestia ambicji?
- Ambicji mam wystarczająco do tego wyzwania.
• W czym jest pan lepszy od swoich poprzedników?
- Nie wiem, w czym jestem lepszy, ale wiem, w jakich warunkach działam, a te są dużo bardziej sprzyjające. Prezes Karol Ścibior miał jedynie połowiczne wsparcie swoich działań; właściciele spółki byli oczywiście za lotniskiem w Świdniku, ale zarząd województwa optował za inną lokalizacją portu regionalnego. Spółka nie miała pieniędzy. Można powiedzieć, że poprzedni prezes zarządzał spółką warunkach kryzysowych. To, że mimo wszystko idea świdnickiego lotniska przetrwała, to w dużej mierze jego zasługa. Ja funkcjonuję już w zupełnie innych, bardziej komfortowych okolicznościach. I Lublin i Warszawa są za nami.
• Jakie ma pan doświadczenie w biznesie?
- Stworzyłem grupę kapitałową Karya działającą od 1993 roku w branży infrastrukturalnej. Budujemy i remontujemy mosty, wiadukty np. wiadukt w Świdniku. Ale większość zleceń realizowaliśmy poza Lubelszczyzną, obroty w naszym regionie to jedynie 7 proc.
• Dlaczego tak mało?
- U nas niewiele inwestowało się w infrastrukturę. Dlatego tym bardziej potrzebujemy lotniska.
• Będą je budowały lubelskie firmy?
- Chciałbym, żeby pieniądze na tę inwestycję zostały w lubelskich spółkach, ale to będzie przetarg publiczny, rządzący się określonymi regułami, w których nie ma miejsca na lokalne preferencje. Mam jednak nadzieję, że nawet gdy generalnym wykonawcą będzie firma spoza regionu, to podwykonawcami będą rodzime przedsiębiorstwa.
• Czy pana działalność biznesowa nie kłóci się z funkcją prezesa Portu Lotniczego Lublin?
- W tej chwili 90 proc. swojego czasu przeznaczam na lotnisko. Spółkę Karya zostawiłem w dobrych rękach, zresztą już od dłuższego czasu zajmowałem się wyłącznie strategią, a nie prowadzeniem bieżących spraw. Teraz najważniejszy jest port lotniczy.
• Czy może pan zapewnić, że w 2011 roku Świdnik wystartuje
- Możliwe, że za kilkanaście dni będę bardziej rozmowny i skłonny do deklaracji, ale w tej chwili wolę mniej mówić, a więcej robić. Zdradzenie pewnych pomysłów związanych z lotniskiem może im dzisiaj tylko zaszkodzić.

Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium