Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 kwietnia 2007 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Lotnisko dla wszystkich

ROZMOWA z Grzegorzem Muszyńskim, nowym prezesem spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czarne chmury zawisły nad lotniskiem w Świdniku. Właśnie okazało się, że jego powstanie zależy od decyzji Komisji Europejskiej, która musi wpisać teren pod lotnisko do programu Natura 2000. Unia ma na to 5 lat. Do tego czasu nie można rozpocząć inwestycji.
- Komisja ma rzeczywiście 5 lat, ale decyzja może zapaść w każdej chwili. Z informacji, które ostatnio otrzymałem wynika, że lista polskich obszarów chronionych wpisanych do programu Natura 2000 zostanie zatwierdzona jeszcze w tym roku. To na razie informacje nieoficjalne, ale myślę, że lada moment się potwierdzą. Nasz przypadek to jeden z wielu podobnych w Polsce. Jeśli Unia będzie zwlekała z wpisaniem nas do programu, to mnóstwo inwestycji infrastrukturalnych stanie pod znakiem zapytania. To byłaby katastrofa.
• Niewielkie to dla nas pocieszenie, że nie jesteśmy sami.
- Zgadza się, ale ponieważ sprawa ma charakter globalny, rosną tym samym szanse na jej szybsze załatwienie. Problem polega na tym, że nie mamy doświadczeń z Naturą 2000. Wszystko, co robimy w tej chwili, to rozpoznanie bojem. Przecieramy szlaki. Na pewno będziemy chcieli spotkać się z Komisją Europejską. Dotrzemy do urzędników z Brukseli, żeby ich przekonać, jak ważna dla naszego regionu jest inwestycja budowy lotniska w Świdniku. Będziemy dobrze przygotowani do tego spotkania, zaprezentujemy kompleksową strategię ekologiczną. Kompletujemy już niezbędne ekspertyzy i opinie pokazujące, że lotnisko w żaden sposób nie zagrozi populacji susła perełkowanego.
• Zakładając scenariusz optymistyczny - uporanie się z formalnościami unijnymi do końca roku - jaki przewiduje pan termin powstania lotniska?
- Mój plan to dwa plus dwa. Dwa lata na projektowanie inwestycji i załatwianie formalności, kolejne dwa lata na budowę.
• To znaczy, że w 2011 roku odlecimy ze Świdnika. Czym i dokąd?
- Na pewno boeingiem 737 i airbusem 320. Bez tanich linii lotniczych nie wyobrażam sobie lotniska w Świdniku. To będzie port lotniczy dla wszystkich; od lotów pasażerskich, przez biznesowe, po cargo. Będą stąd odlatywać samoloty kurierskie i śmigłowce. Cała Europa będzie w naszym zasięgu; Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Rzym. Będziemy wzorować się na łódzkim Lublinku.
• Biznesmeni pytają, czy prywatne samoloty też będą lądować w Świdniku?
- Tak. To lotnisko będzie żyło z obsługi połączeń lotniczych dlatego będzie dostępne dla każdego. Gdyby chodziło o lotnisko dla awionetek, to nigdy bym się nie podjął prowadzenia spółki, która ma je wybudować.
• A dlaczego się pan podjął?
- Dla mnie to sprawa idei. Taki prywatny wkład w nasze województwo.
• Kwestia ambicji?
- Ambicji mam wystarczająco do tego wyzwania.
• W czym jest pan lepszy od swoich poprzedników?
- Nie wiem, w czym jestem lepszy, ale wiem, w jakich warunkach działam, a te są dużo bardziej sprzyjające. Prezes Karol Ścibior miał jedynie połowiczne wsparcie swoich działań; właściciele spółki byli oczywiście za lotniskiem w Świdniku, ale zarząd województwa optował za inną lokalizacją portu regionalnego. Spółka nie miała pieniędzy. Można powiedzieć, że poprzedni prezes zarządzał spółką warunkach kryzysowych. To, że mimo wszystko idea świdnickiego lotniska przetrwała, to w dużej mierze jego zasługa. Ja funkcjonuję już w zupełnie innych, bardziej komfortowych okolicznościach. I Lublin i Warszawa są za nami.
• Jakie ma pan doświadczenie w biznesie?
- Stworzyłem grupę kapitałową Karya działającą od 1993 roku w branży infrastrukturalnej. Budujemy i remontujemy mosty, wiadukty np. wiadukt w Świdniku. Ale większość zleceń realizowaliśmy poza Lubelszczyzną, obroty w naszym regionie to jedynie 7 proc.
• Dlaczego tak mało?
- U nas niewiele inwestowało się w infrastrukturę. Dlatego tym bardziej potrzebujemy lotniska.
• Będą je budowały lubelskie firmy?
- Chciałbym, żeby pieniądze na tę inwestycję zostały w lubelskich spółkach, ale to będzie przetarg publiczny, rządzący się określonymi regułami, w których nie ma miejsca na lokalne preferencje. Mam jednak nadzieję, że nawet gdy generalnym wykonawcą będzie firma spoza regionu, to podwykonawcami będą rodzime przedsiębiorstwa.
• Czy pana działalność biznesowa nie kłóci się z funkcją prezesa Portu Lotniczego Lublin?
- W tej chwili 90 proc. swojego czasu przeznaczam na lotnisko. Spółkę Karya zostawiłem w dobrych rękach, zresztą już od dłuższego czasu zajmowałem się wyłącznie strategią, a nie prowadzeniem bieżących spraw. Teraz najważniejszy jest port lotniczy.
• Czy może pan zapewnić, że w 2011 roku Świdnik wystartuje
- Możliwe, że za kilkanaście dni będę bardziej rozmowny i skłonny do deklaracji, ale w tej chwili wolę mniej mówić, a więcej robić. Zdradzenie pewnych pomysłów związanych z lotniskiem może im dzisiaj tylko zaszkodzić.

Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium