Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 kwietnia 2007 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Lotnisko dla wszystkich

0 0 A A

ROZMOWA z Grzegorzem Muszyńskim, nowym prezesem spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czarne chmury zawisły nad lotniskiem w Świdniku. Właśnie okazało się, że jego powstanie zależy od decyzji Komisji Europejskiej, która musi wpisać teren pod lotnisko do programu Natura 2000. Unia ma na to 5 lat. Do tego czasu nie można rozpocząć inwestycji.
- Komisja ma rzeczywiście 5 lat, ale decyzja może zapaść w każdej chwili. Z informacji, które ostatnio otrzymałem wynika, że lista polskich obszarów chronionych wpisanych do programu Natura 2000 zostanie zatwierdzona jeszcze w tym roku. To na razie informacje nieoficjalne, ale myślę, że lada moment się potwierdzą. Nasz przypadek to jeden z wielu podobnych w Polsce. Jeśli Unia będzie zwlekała z wpisaniem nas do programu, to mnóstwo inwestycji infrastrukturalnych stanie pod znakiem zapytania. To byłaby katastrofa.
• Niewielkie to dla nas pocieszenie, że nie jesteśmy sami.
- Zgadza się, ale ponieważ sprawa ma charakter globalny, rosną tym samym szanse na jej szybsze załatwienie. Problem polega na tym, że nie mamy doświadczeń z Naturą 2000. Wszystko, co robimy w tej chwili, to rozpoznanie bojem. Przecieramy szlaki. Na pewno będziemy chcieli spotkać się z Komisją Europejską. Dotrzemy do urzędników z Brukseli, żeby ich przekonać, jak ważna dla naszego regionu jest inwestycja budowy lotniska w Świdniku. Będziemy dobrze przygotowani do tego spotkania, zaprezentujemy kompleksową strategię ekologiczną. Kompletujemy już niezbędne ekspertyzy i opinie pokazujące, że lotnisko w żaden sposób nie zagrozi populacji susła perełkowanego.
• Zakładając scenariusz optymistyczny - uporanie się z formalnościami unijnymi do końca roku - jaki przewiduje pan termin powstania lotniska?
- Mój plan to dwa plus dwa. Dwa lata na projektowanie inwestycji i załatwianie formalności, kolejne dwa lata na budowę.
• To znaczy, że w 2011 roku odlecimy ze Świdnika. Czym i dokąd?
- Na pewno boeingiem 737 i airbusem 320. Bez tanich linii lotniczych nie wyobrażam sobie lotniska w Świdniku. To będzie port lotniczy dla wszystkich; od lotów pasażerskich, przez biznesowe, po cargo. Będą stąd odlatywać samoloty kurierskie i śmigłowce. Cała Europa będzie w naszym zasięgu; Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Rzym. Będziemy wzorować się na łódzkim Lublinku.
• Biznesmeni pytają, czy prywatne samoloty też będą lądować w Świdniku?
- Tak. To lotnisko będzie żyło z obsługi połączeń lotniczych dlatego będzie dostępne dla każdego. Gdyby chodziło o lotnisko dla awionetek, to nigdy bym się nie podjął prowadzenia spółki, która ma je wybudować.
• A dlaczego się pan podjął?
- Dla mnie to sprawa idei. Taki prywatny wkład w nasze województwo.
• Kwestia ambicji?
- Ambicji mam wystarczająco do tego wyzwania.
• W czym jest pan lepszy od swoich poprzedników?
- Nie wiem, w czym jestem lepszy, ale wiem, w jakich warunkach działam, a te są dużo bardziej sprzyjające. Prezes Karol Ścibior miał jedynie połowiczne wsparcie swoich działań; właściciele spółki byli oczywiście za lotniskiem w Świdniku, ale zarząd województwa optował za inną lokalizacją portu regionalnego. Spółka nie miała pieniędzy. Można powiedzieć, że poprzedni prezes zarządzał spółką warunkach kryzysowych. To, że mimo wszystko idea świdnickiego lotniska przetrwała, to w dużej mierze jego zasługa. Ja funkcjonuję już w zupełnie innych, bardziej komfortowych okolicznościach. I Lublin i Warszawa są za nami.
• Jakie ma pan doświadczenie w biznesie?
- Stworzyłem grupę kapitałową Karya działającą od 1993 roku w branży infrastrukturalnej. Budujemy i remontujemy mosty, wiadukty np. wiadukt w Świdniku. Ale większość zleceń realizowaliśmy poza Lubelszczyzną, obroty w naszym regionie to jedynie 7 proc.
• Dlaczego tak mało?
- U nas niewiele inwestowało się w infrastrukturę. Dlatego tym bardziej potrzebujemy lotniska.
• Będą je budowały lubelskie firmy?
- Chciałbym, żeby pieniądze na tę inwestycję zostały w lubelskich spółkach, ale to będzie przetarg publiczny, rządzący się określonymi regułami, w których nie ma miejsca na lokalne preferencje. Mam jednak nadzieję, że nawet gdy generalnym wykonawcą będzie firma spoza regionu, to podwykonawcami będą rodzime przedsiębiorstwa.
• Czy pana działalność biznesowa nie kłóci się z funkcją prezesa Portu Lotniczego Lublin?
- W tej chwili 90 proc. swojego czasu przeznaczam na lotnisko. Spółkę Karya zostawiłem w dobrych rękach, zresztą już od dłuższego czasu zajmowałem się wyłącznie strategią, a nie prowadzeniem bieżących spraw. Teraz najważniejszy jest port lotniczy.
• Czy może pan zapewnić, że w 2011 roku Świdnik wystartuje
- Możliwe, że za kilkanaście dni będę bardziej rozmowny i skłonny do deklaracji, ale w tej chwili wolę mniej mówić, a więcej robić. Zdradzenie pewnych pomysłów związanych z lotniskiem może im dzisiaj tylko zaszkodzić.

Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium