Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Mam powody, by nie wierzyć

Nie chodzi do kościoła. Nie boi się piekła, nie spodziewa nieba. Jakub Osina, radny ze Świdnika, który wpisał się na pierwszą w Polsce listę ateistów i agnostyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ateista powiada, że Boga nie ma. Agnostyk, że nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nie istnienia Boga. Jakub zalicza się do tych pierwszych. Choć kiedyś było inaczej...

Bez nawracania

Jako mały chłopak chodził do kościoła. Przez rodziców został ochrzczony, później uczestniczył w pierwszej komunii świętej. Brał udział w mszach, uroczystościach religijnych. I tak do początków nauki w liceum. - Po prostu przestało mnie to interesować. Widocznie są osoby bardziej lub mniej podatne na dogmaty. Ja należałem do tych drugich - mówi Jakub. - Kiedy byłem dzieckiem inaczej do tego podchodziłem. Ale w tym wieku, w inny sposób myśli się o tego rodzaju kwestiach.
Dzięki lekcjom etyki w liceum, rozbudził swoje zainteresowania filozofią, w tym także ateizmem. Nigdy nie ukrywał, że nie wierzy w Boga. Mimo, że wie z jakim odbiorem społecznym są spotykane takie poglądy. - W naszym kraju, człowiek, który tak mówi uznawany jest za kogoś dziwnego. A przecież to normalna decyzja, typu: chce być katolikiem lub wyznawcą islamu. Czy brakuje mi Boga? To tak, jakby zapytała pani, czy brakuje mi "nic”.
Rodzice są tolerancyjni, więc nie nagabują i nie nawracają. Przyjaźnił się też z księdzem: dyskutował, polemizował. Jak mówi, gdy ludzie są na pewnym poziomie, to obywa się bez pyskówek. Jako radny nie bierze udziału w pielgrzymkach, opłatkach, odmawianiu modlitw w różnych intencjach. Jego żona też jest ateistką. Ślub wzięli tylko cywilny. - Moje dzieci będę wychowywał bez nacisku na żadną religię - zapewnia. - Chcę żeby same kiedyś podjęły decyzję, czy chcą wierzyć i w co.

O matko święta!

Czasami wyrwie mu się: "O Boże” czy "Jezus Maria”, ale to słowa, które na stałe wrosły w język polski. - To, że tak mówię, nie znaczy, że to coś znaczy. Gdy używam sformułowań hip-hopowych, nie znaczy że jestem hip-hopowcem - wyjaśnia radny.
Zastanawiał się, czy formalnie nie zakończyć swojego związku z Kościołem rzymskokatolickim. Myślał, by złożyć akt apostazji, czyli wypisać się ze wspólnoty. - Ale właściwie do niczego nie jest mi to potrzebne. To, że figuruję w kościelnych statystykach jako wierzący nie przeszkadza mi. Wie, że wśród tych wszystkich, którzy są wpisani jako katolicy, jest sporo takich jak on.

Wierzę na swój sposób

Ludzie z zagranicy są przekonani, że jak Polak, to katolik. Statystycznie przecież jesteśmy katolicką potęgą - mamy 95,8 proc. wierzących. Podczas ubiegłorocznego liczenia wiernych w kościołach na Lubelszczyźnie ma mszę przyszło 364 533 osób. Do sakramentu przystąpiło 108 tyś. pań i tylko 47 tys. mężczyzn. - Kobiety są zawsze bardziej religijne - mówią księża.
Tyle, że liczenie odbywa się raz w roku. A jak jest w inne dni i święta? Co piąty zadeklarowany katolik nie wierzy w życie po śmierci. Co trzeci nie bierze udziału w rekolekcjach wielkopostnych, jeszcze więcej ignoruje drogę krzyżową i gorzkie żale.
Gdy w ubiegłym roku CBOS sprawdzał, jak wierzą wierzący, okazało się, że Polaków można podzielić na trzy grupy: pierwsza wierzy i stosuje się do wskazań Kościoła. Druga - zapewnia, że wierzy, ale na swój własny sposób. Trzecia - nie wierzy albo nie jest pewna swojej wiary.
Dr Paweł Borecki, adiunkt w Katedrze Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego szacuje, że ponad 3 mln Polaków to bezwyznaniowcy. Wcześniej nikt nie liczył, ilu Polaków może nie wierzyć w żadnego Boga. Aż sami zaczęli się wpisywać na listę.

Lista ateistów

Miesiąc temu powstała Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków (www.lista.racjonalista.pl). Dotąd wpisało się blisko 4 tysiące osób.
- Ludzie niewierzący zaczynają wychodzić z cienia - mówi Mariusz Agnosiewicz z Warszawy. Jest po studiach prawniczych. Młody; przed trzydziestką. Choć kiedyś wierzył żarliwie, to lista zaczęła się od niego. potem długo myślał, że jest agnostykiem. Teraz jednak wpisał się na liście: Mariusz Agnosiewicz, ateista.
Za Agnosiewiczem szybko poszli studenci i uczniowie. Zaczęli się wpisywać profesorowie: z Polskiej Akademii Nauk, z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego. Za profesorami aktorzy, m.in. Anna Mucha, Michał Lesień. I Antoni Łazarkiewicz, kompozytor. I Anja Orthodox, wokalistka zespołu Closterkeller...
Najpierw były wpisy z dużych miast: stolica, Kraków czy Wrocław. Potem ktoś z Lublina i Świdnika: Paweł - pedagog, Piotr - programista, Przemysław - kolejarz...

Jak z takimi rozmawiać?

- To dziwne - mówią ateiści. - Wierzącym jakoś nikt nie zadaje pytania: dlaczego wierzysz? A my musimy się często tłumaczyć.
Jeżeli nie wierzy w Boga, to w co wierzy? Prof. Jan Woleński z UJ, znany filozof i agnostyk powiedział kiedyś, że nie ma w nim wiary religijnej, ale to nie znaczy, że nie ma wiary wcale: Wierzę, że dobro zwycięża zło, że miłość ważniejsza jest od pieniędzy, i że lepiej jest dawać niż brać.
- Ja wierze w siebie - mówi Agnieszka, nauczycielka w Lublina. - Wiem, że muszę liczyć na siebie. To bardziej dodaje mi powera, niż modlitwa do wyimaginowanego boga.
Nie wszyscy rezygnują z kościelnych rytuałów. W Polsce niewierzący mało różnią się od wierzących, uczestniczą w kościelnych obrzędach: chrzcinach, ślubach, pogrzebach. Z badań CBOS wynika, że co trzeci, choć przecież nie wierzy, pości w Wielki Piątek, czternastu na stu chodzi do spowiedzi, dziewięciu na stu sypie głowę popiołem... Niewierzący - jak zauważa Agnosiewicz - są osobami najczęściej ukrywającymi swój światopogląd. Robią to dla świętego spokoju.
Metamorfoza agnostyka
Andrzej był zapalonym agnostykiem. Wojował - na słowa - z wierzącymi. I zawsze miał satysfakcje, gdy przeciwnikowi brakowało argumentów. Cały światopogląd poszedł w łeb, gdy Andrzej miał wypadek samochodowy. Zapadł w śpiączkę na kilka dni. Miał uraz głowy, złamane nogi. Kiedy się obudził, stwierdził że jest innym człowiekiem. Uwierzył w Boga. - Wiem, że trudno w to uwierzyć. Dlatego o tym, co doznałem wiedzą tylko najbliżsi. Nie chce być narażony na głupie dowcipy. Bo zarówno agnostycy i ateiści, jak i zagorzali katolicy mają ciężkie życie, gdy mówią otwarcie o tym, co czują.
Teraz Andrzej też dyskutuje, ale ma inny argument. - Mój argument nazywa się: wiara.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium