Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 sierpnia 2003 r.
11:32
Edytuj ten wpis

Miesiąc bez picia


Statystyczny Polak w wieku powyżej 16 lat przez 1,5 miesiąca w roku pracuje wyłącznie na alkohol – twierdzi publicysta Marek Wolny i dodaje, że na alkohol wydajemy więcej pieniędzy niż na mięso, jego przetwory, nabiał, jaja, cukier, miód i wyroby cukiernicze razem wzięte.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Paradoks: alkoholem, który dla wielu ludzi okazał się zabójcą, wznosimy toast: „na zdrowie”... Na ogół, nie stronimy od alkoholu. Znam piosenkarkę, która wyznała publicznie, że alkohol w momentach depresji, załamania bardzo jej pomógł. Nawet mój znajomy urolog jest zdania, że lampka koniaku na dolegliwości kamicy nerkowej od czasu do czasu nie zaszkodzi.
Ale to co innego wychylić symbolicznie kieliszek trunku podczas niecodziennej uroczystości, a co innego pić bez umiaru czy „zalać się w pestkę”.
Alkohol wciąga
Zaczyna się niewinnie – od jednego kieliszka. Potem jest następny i kolejny. Niektórzy piją na rozładowanie stresu albo żeby dodać sobie animuszu. Kończy się często na takim stadium, że bez alkoholu nie mogą się obejść.
Krystyna, pracownica szacownej instytucji, kontakt z alkoholem miała „od zawsze”. Lubiła pić. Nie bez satysfakcji powtarzała zasłyszany slogan: ”Piję, bo lubię”. Pamięta, że kiedy po studiach rozpoczęła pracę zawodową, była nieśmiała, skryta, a alkohol zmieniał ją diametralnie, rozweselał, wprowadzał w lepszy nastrój. Nawet dodawał pewności siebie.
Nie kryje się z tym, że wpadła w nałóg. Po alkoholu nie miewa żadnych hamulców, potrafi nawet usiąść za kierownicą samochodu. Spowodowała kilka wypadków. Raz nawet jej samochód „stanął na dachu”. Wszyscy się dziwili, że wyszła bez szwanku. Zeznawała przed patrolem policyjnym, że koleżanka przedwczoraj wyprawiła imieniny, na które została zaproszona. A podczas takiego przyjęcia – wiadomo – nie wylewa się za kołnierz. Pan władza przyznał, iż faktycznie czasami „organizm tak długo trzyma...” Nie budziła podejrzeń, że jest alkoholiczką. Zawsze zadbana, elegancka, więc kto by dał wiarę, że kłamie na poczekaniu, wymyśla jakieś historyjki.
Przygnębiające są
sytuacje rodzin alkoholików
gdy oboje małżonkowie piją, a dom przypomina melinę. W dokumentach jednego z ośrodków opieki społecznej z przerażeniem czytałem takie notatki: „Matka była zupełnie pijana. Leżała w barłogu i bełkotała. Noworodek leżał obok butelek z alkoholem”. Albo taki zapis, relacja pracownicy ośrodka z odwiedzin innej rodziny: „Weszłam z policją do środka. Troje malutkich dzieci leżało na glinianym klepisku. Na nasz widok wszystkie przeraźliwie krzyczały: Nie bij! Tylko nie bij!” Ubranka dzieci były sztywne z brudu, Najmłodsze raczkowało i zlizywało glinę z klepiska. Pewnie z głodu...”
Wielu nie chce uwierzyć, że alkoholizm jest chorobą. Rządzi tymi, którzy odeń nie stronią. Często nawet się nie spostrzegą, iż coś jest z nimi nie w porządku.
Dzieci z rodzin alkoholiczych cierpią najbardziej i nie z własnej winy.
Sierpień – miesiącem trzeźwości
Dlaczego sierpień, miesiąc wakacyjny, w którym jakby więcej jest okazji, zwłaszcza wśród urlopowiczów, żeby sięgnąć po kieliszek, jest miesiącem trzeźwości?
Ks. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Apostolstwa Trzeźwości w dwumiesięczniku „Trzeźwymi bądźcie” taką daje wykładnię: „W sierpniu tak często Polacy podejmowali ważne dla narodu decyzje... To właśnie w sierpniu 1864 r. został stracony w warszawskiej cytadeli Romuald Traugutt, abstynent od alkoholu i tytoniu, wzorowy ojciec rodziny, a także żołnierz i przywódca narodu.
Poprzez zachowanie trzeźwości, w nastroju poważnej refleksji, wyrażamy wdzięczność i szacunek dla ofiary krwi, którą przelewały tysiące Polaków po to, byśmy mogli żyć w wolności w tak niełatwych dziejach naszej Ojczyzny”.
Bbp Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski Apeluje w tym roku do rodaków:
„Trzeźwość jest cnotą, która stoi na straży dalszego używania rzeczy przemijających, zwłaszcza w odniesieniu do alkoholu i wszelkich napojów odurzających. Ze smutkiem musimy wyznać patrząc na to, co nas otacza, że nieczęsto spotykamy się z cnotą trzeźwości. Skutkiem jej braku jest tragedia wielu jednostek, nieszczęście dzieci i młodzieży, rozbicie rodzin, katastrofy w zakładach pracy, ranni i zabici na drogach. Trudno byłoby wyliczyć wszystkie nieszczęścia, do których prowadzi alkohol. (...) Zdobądźmy się więc w miesiącu sierpniu, gdy tak wielu z nas pielgrzymuje do Matki Bożej, kiedy mamy tak wiele rocznic narodowych i państwowych, gdy chcemy wypocząć przed nowym rokiem szkolnym nową pracą, zdobędziemy się na pełną abstynencję”.
Ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii pw. św. Rodziny na Czubach w Lublinie, dodaje: „Wstawiennictwo Matki Bożej może sprawić, że żadna z doczesnych klęsk, żaden dramat nie jest tak ogromny, by nie można go było przerwać, podźwignąć się, stać się wielkim na miarę osoby ludzkiej”.
Księża też walczą z nałogiem
W jednym z wydań programu telewizyjnego „Tok-szoł” wystąpił ksiądz, który przyznał się otwarcie do walki z własnym nałogiem pijaństwa. Zresztą nie trzeba sięgać daleko. W Nałęczowie funkcjonuje Krajowy Ośrodek Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego – Rekolekcyjne Hospicjum Kapłańskie „Przemiana i Przetrwanie”, w którym przebywają księża walczący m.in. z alkoholizmem.
Przy wielu parafiach istnieją grupy anonimowych alkoholików (AA), w Zakroczymiu działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, w Warszawie – Polska Liga Trzeźwości, a w Lublinie – punkt informacyjny o problemie alkoholowym, mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu 42 (Klasztor Braci Kapucynów – Ośrodek Powołaniowy).

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium