Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 maja 2003 r.
19:33
Edytuj ten wpis

Mój świat to książki

Autor: Zdjęcie autora Beata Malczuk
Maszyna do pisania brajlem służy Andrzejowi Wolskiemu do sporządzania notatek i korespondencji, któr
Maszyna do pisania brajlem służy Andrzejowi Wolskiemu do sporządzania notatek i korespondencji, któr

Nie tęsknię za światem widzianym. Ja go właściwie już nie pamiętam. Nie zamieniłbym się teraz z panią. To dokucza, ale można z tym żyć - przekonuje Andrzej Wolski, niewidomy od 11. roku życia mieszkaniec Białej Podlaskiej.
Jeden pokój w mieszkaniu przy ulicy Zygmunta Starego został zamieniony w pracownię. Komputer, który "mówi”, skaner, maszyna do pisania brajlem - te urządzenia składają się na warsztat tłumacza. Pan Andrzej przygotowuje książki do drukowania systemem brajla: skanuje drukowany tekst, opracowuje go i wysyła do wydawnictwa w Lublinie. W ten sposób odrabia do niskiej renty. Ale drugi, równie ważny powód, to miłość do literatury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komputer ułatwia życie

Z elementarza brajla dowiemy się, że literze A odpowiada w alfabecie dla niewidomych jeden punkt, B - dwa punkty i tak dalej. Z sześciu punktów odpowiednio zestawionych tworzy się 63 znaki czytane palcami.
- Widzący powie, że nauczenie się brajla jest trudne. Ale przecież on musi zapamiętać kształt każdej litery, a ja tylko tyle, że jest 6 punktów, a odpowiedni ich układ daje literkę - swoją odpowiedzią Wolski uprzedza pytanie, które chciałam zadać.
Pan Andrzej naszą rozmowę urozmaica pokazem. Włącza monitor, żebym mogła zobaczyć, co napisze. - Ja go nie używam. Po prostu słyszę tekst, który wystukuję na klawiaturze - wyjaśnia.
- Zapiszę kilka wyrazów - proponuję, kierowana ciekawością. - A proszę bardzo. Potem je odczytamy - zgadza się gospodarz i uruchamia sprzęt. - Kolonia, wakacje... - odzywa się po chwili udźwiękowiony komputer, gdy wstukuje kolejne wyrazy.

Od ślusarza do tłumacza

Sztuki operowania brajlem nauczył się w Szkole Podstawowej w Laskach. Tam też ukończył zasadniczą szkołę zawodową, uzyskując uprawnienia ślusarza narzędziowego. Potem było wieczorowe liceum w Lublinie i trzy lata studium pedagogicznego, a także praca w spółdzielni niewidomych.
W tamtych czasach poznał żonę Grażynę, z którą ma dwóch synów i dwie córki. W Białej Podlaskiej Wolscy mieszkają od lat. Pan Andrzej kierował niegdyś miejscowym okręgiem Polskiego Związku Niewidomych. Oprócz pracy na zlecenie dla wydawnictwa pisuje artykuły do czasopism dla niewidomych, honorowo oddaje krew, działa społecznie w PZN.
- Jacek, daj Maćkowi jeść - przerywa naszą rozmowę i zwraca się do syna, który w sąsiednim pokoju ogląda telewizję. Maciek to kot przybłęda. Właśnie wszedł i miauczeniem daje znać, że jest głodny. Są jeszcze trzy psy (Ina, Patrycja i Matylda), wcześniej bezdomne, zabrane do domu z ulicy.

Katalog się powiększa

Życiorysy: Jadwigi Stańczak, niewidomej poetki; Jerzego Szczygła, pisarza; Michała Kaziowa - niewidomego polonisty bez rąk wraz z fragmentami ich utworów znajdują się w podręczniku do nauki brajla. Tę książkę pan Andrzej zawsze ma na wyciągnięcie ręki.
- Poprzednio opracowałem Kubusia Puchatka. Teraz na warsztacie mam powieść Michaela Ende Momo dla dzieci. Pracując od rana do wieczora przez tydzień przerabiam około 250 stron komputerowych, a za jedną płacą nam 2 złote - mówi pan Andrzej. Liczba mnoga jest tu jak najbardziej na miejscu, bo w pracy pomaga mu żona. Jej oko jest niezbędne przy korekcie tekstu.
Pomoc lektorska najbliższych i brajl - to były narzędzia, którymi posługiwał się pan Andrzej, zanim 3 lata temu zaczął współpracę z wydawnictwem. A dzisiaj w jego katalogu znajdują się już 164 tytuły klasyki literatury światowej.
Ale według Wolskiego brajl jest coraz mniej popularny, gdyż mniej ludzi niż kiedyś cierpi na całkowitą utratę wzroku. A poza tym naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych wychodzi technika. Kto tylko może, kupuje sprzęt "gadający” - w tym książki na kasetach czy płytach. Wtedy jest w stanie zapoznawać się z treścią wszystkiego, co napisane. Nawet z tym, co publikują codzienne gazety. Wystarczy skaner i komputer ze specjalnym programem, który przetwarza druk na słowa wydobywające się z edytora dźwięku.
- Gdyby nie mój książkowy świat, byłbym pewnie złośliwy dla wszystkich z mojego otoczenia i zamęczał ich sobą. A to zajęcie po prostu urozmaica mi życie - stwierdza.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium