Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2007 r.
16:09
Edytuj ten wpis

Moja szkoła jest w domu

0 9 A A

W szkole Korneliusza nie ma dzwonków, przerw, ocen, dzienników, klasówek, tablicy, kredy, stawiania do kąta, noszenia mundurków, wagarowania, ściągania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie ma, bo Korneliusz chodzi do szkoły, w której nauczycielką jest mama, a lekcje odbywają się w kuchni i pokoju.
Siódma: budzi się Korneliusz i jego młodsze siostry: Lidia i Iga. Śniadanie, poranne krzątanie.
- Czas na lekcje - mówi mama do Korneliusza. - Ale ja się teraz bawię - wymiguje się chłopczyk. Nie ma mowy. Dyscyplina musi być.

Plan domowy

Najpierw angielski. Tak by było napisane w planie lekcji, gdyby chodził do tradycyjnej szkoły. - Ale my mamy plan domowy - śmieje się Anna Kopeć, mama chłopca. - I bez żadnych dzwonków, bo tresury nie uprawiamy. I nie przez 45 minut. Siedzimy 10-15 minut nad książką i dopiero później wracamy do nauki. Bo dzieci w tym wieku szybko się nudzą.
Kornel przechodzi do pokoju. Siada przy komputerze. Do nauki angielskiego ma specjalny program sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych. - Home school edition - napis na pudełku pokazuje Radosław Kopeć, tata Kornela. - To program dostosowany do edukacji domowej. Z resztą w Stanach zbili na tym interes. Tam szkoły domowe są bardzo popularne. Tylko w Niemczech za naukę w domu rodzic idzie do wiezienia.

Do szkoły tylko na w-f

Rodzina Kopciów chciała mieć wybór. - Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Bo sami mamy przykre doświadczenia związane ze szkołą - twierdzi Anna. - Nauczyciele nas zniechęcali do nauki, a my nie wykorzystywaliśmy swoich maksymalnych możliwości.
Anna i Radosław chcą, by ich syn uczył się w domu przez całą szkołę podstawową i gimnazjalną. Później w tym samym trybie będą się uczyły Iga i Lidia. Z resztą już siadają obok brata i dopytują o literki. - To jest "C”, a to "A” - pokazuje dumnie Lidia. Za chwilę z siostrą śmigają do komputera, gdzie leci program do nauki języka. Powtarzają słówka. - Bo ja chcie się ucić jak Kojnel i citać tak jak on - tłumaczy Lidia. - Bo kiedyś pójdę do pjacy. Tak tata mówił.
O pójście do szkoły się nie dopytują. Tylko Korneliusz mówi świadomie, że do szkoły nie chce chodzić. - W domu jest fajniej - zapewnia na poważnie.
Tylko na w-f chodzi do szkoły. Kornel od dwóch lat wspina się na skałkach. - Trener zgodził się na to, bo syn jest zdyscyplinowany. W innym przypadku, nie zgodziłby się na wspinanie tak młodego dziecka - mówi Radosław.

Egzamin w pokoju

Korneliuszowi kolegów nie brakuje. Nie siedzi z nimi w ławkach, ale spotyka się na placu zabaw czy na podwórku przed blokiem. Albo na skałkach w szkole. - Tam też słyszy dzwonek, widzi szkolne korytarze. Jak pójdzie do liceum nie będzie mu to obce - tłumaczy tata chłopca.
Mimo, że chodzi do szkoły domowej, to egzaminy go też nie ominą. - Raz na pół roku będziemy zawozić Korneliusza na egzamin do szkoły. Tam sprawdzą, jak mu idzie nauka - mówi mama. - Jeśli dyrektor szkoły stwierdzi, że uczeń nie radzi sobie z materiałem, może odebrać zgodę na edukację domową.
Zresztą już teraz mierzy się z egzaminami. Na płycie z nauką angielskiego co dziesięć lekcji jest test sprawdzający wiedzę z przekazanego materiały. - Trzeba go robić ze skupieniem. Bo jeśli czegoś się nie wie, lub błędnie się wpisze, to program cofa o te dziesięć lekcji. Wtedy Korneliusz się wścieka - śmieje się tata.
Im chłopiec będzie starszy, tym przedmiotów zacznie przybywać. Już znajomi rodziców - matematycy, historycy - zaczynają podrzucać ciekawostki ze swoich dziedzin. Później Kornel będzie miał normalne lekcje z geografii, biologii, fizyki. - Skorzystamy z pomocy korepetytorów - mówi mama.

Zła szkoła niszczy

Tradycyjna szkoła przeraża Kopciów. - Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, jechałem samochodem i słuchałem radia. Jeden z rodziców, który puszczał dziecko do szkoły, zastanawiał się nad skierowaniem syna do psychologa - opowiada Radosław. - To jakaś paranoja! Dlatego sądzę, że źle uformowana szkoła, jest narzędziem do niszczenia ludzi.
Ale ogólnie nie są przeciw szkole. Zdają sobie sprawę, że należą do mniejszości, bo tradycyjny system edukacyjny zawsze wygra z edukacja domową. Przekonali się o tym szukając dyrektora szkoły, który wyrazi zgodę na naukę ich syna w domu. Taka aprobata, to warunek do tego, by dziecko uczyło się pod opieką rodziców. - I zaczęły się problemy. Odwiedziliśmy kilku lubelskich dyrektorów szkół i ci niechętnie podchodzili do naszego pomysłu. Dlatego nasze kroki skierowaliśmy do szkoły w innym województwie. Trafiliśmy do dyrektora, który już miał uczniów, pobierających lekcje w domu - mówi Radosław Kopeć. - Na naszą prośbę też spojrzał przychylnie.


Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium