Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2009 r.
21:35
Edytuj ten wpis

Moje trzecie marzenie

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 6 A A

Sala, na której trenuję, jest na pewno prostokątem lub kwadratem, ale nie wiem jakiego jest koloru - tak opisuje miejsce swoich ćwiczeń Szczepan Karaś, niewidomy
20-latek. Karateka i poeta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rok 1988. Mama Szczepana, Maria, pod koniec piątego miesiąca ciąży trafia do szpitala i rodzi ważącego niecały kilogram Szczepana. - Pamiętam, jaki był wtedy mały. Nikt nie dawał mu szans na przeżycie - wspomina Maria Karaś.

Diagnoza lekarzy była jak wyrok: porażenie mózgowe i ślepota. - Pewnie, że zadawaliśmy sobie pytanie: dlaczego my? Jednak to, że Szczepan przeżył, było dla mnie bardzo dużym darem. Wspólnie z mężem postanowiliśmy pokazać mu piękno świata - dodaje mama.

Przez dotyk

Tak rozpoczyna się opowieść o Szczepanie Karasiu, człowieku, który mimo swojej niepełnosprawności postanowił odebrać losowi to, co on mu ukradł w dzieciństwie.
- Do szóstego roku życia syn w ogóle nie chodził. Nosiliśmy go na rękach, bo nie był w stanie utrzymać się na nogach. Dopiero później rehabilitacja zaczęła przynosić oczekiwane efekty - mówi mama. - Dlatego o wiele bardziej niż zwykle cieszyliśmy się z jego pierwszego kroku.

Szczepan dorastał, a jego rodzice wkładali coraz więcej pracy w to, żeby mógł żyć normalnie. - Syn zaczął poznawać świat przez dotyk. Prowadziliśmy go w różne miejsca, gdzie mógł wszystko poznać za pomocą rąk - dodaje Maria. W swoim życiu jeździł już m.in. na wielbłądzie w jednym z ogrodów zoologicznych.

- Ma skórę przyjemną jak owieczka - wyjaśnia Szczepan. - No i łatwiej utrzymać się na nim niż na koniu.

Samochodem też jeżdżę

Konie to pierwsza z jego wielu pasji. - Uwielbiam na nich jeździć. Na początku bałem się upadku, ale potrafiłem przełamać strach. Teraz, w nagrodę za postępy w rehabilitacji, mogę czasami pojeździć galopem na lonży - cieszy się Szczepan.
Podobnie jak jego rodzice, jest człowiekiem, o którym mówi się "pozytywnie zakręcony”. Świadczy o tym chociażby fakt, że mimo bycia niewidomym, jeździł już na nartach, latał na paramotolotni i prowadził samochód.

- Niedaleko Łęcznej mamy taki placyk, gdzie Szczepan może sobie pojeździć samochodem. Któregoś dnia podwieźliśmy jedną kobietę z zakupami. Jechała z nami może pół kilometra i nie mogła uwierzyć, że syn jest niewidomy - wspomina Stanisław, ojciec chłopaka.

Ciągle się poprawiam

Jednak to nie konie, narty, ani samochód są jego największymi pasjami. Tylko karate i poezja.

- Karate dodaje mi sił i odpręża - opowiada Szczepan.
- On jest niesamowitym człowiekiem. Przede wszystkim jest bardzo męski. Trzeba mieć charakter, żeby podjąć się treningów karate - opowiada sensei Andrzej Maciejewski.

- Jego najlepszą cechą jest chęć doskonalenia siebie - dodaje Daniel Iwanek, mistrz świata i przyjaciel Szczepana.

Nasz bohater uwielbia treningi. - Cieszę się, że mogę przychodzić do Akademii Karate. Świetnie się w tym realizuję - dodaje.

- Jestem spokojny o jego rozwój, bo filozofia tego sportu polega na ciągłym poprawianiu siebie. On idealnie do niej pasuje - mówi Maciejewski.

Byle nie do szuflady

Drugą miłością Szczepana jest poezja. Młody artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich. - Piszę wtedy, kiedy mam przemyślenia i mam pod ręką dyktafon albo maszynę brajlowską. Nie widząc "widzę” czasami więcej i wyraźniej niż widzący - tłumaczy. - Chcę przybliżyć wszystkim pełnosprawnym swój świat i pragnę, by nigdy nie zapominali o tym, że obok jest wielu takich jak ja: Szczepanów, którzy czekają na przyjaźń, miłość i pomoc.

W 2007 roku udało mu się wydać tomik poezji "Do przyjaciela”, który odbił się szerokim echem w polskich środowiskach literackich. - Nie chciałem mojej twórczości zamknąć w szufladzie. Cieszę się, że moja poezja może dawać radość innym ludziom - mówi.

Szósty zmysł

Nie można oprzeć się wrażeniu, że jego wiersze są tworzone dzięki "szóstemu zmysłowi”. - Tak, to się w życiu przydaje. Umiem sobie wiele rzeczy wyobrazić i dzięki temu uchronić się przed niebezpieczeństwami. Coś w tym jest - stwierdza.

- Poezja Szczepana Karasia to malowanie sercem i myślami pejzaży i ludzkich odczuć w ich doświadczaniu i w ich głęboko ukrytych tęsknotach. W jego wierszach zawarta jest potężna metafora sensu człowieczeństwa: po prostu widzieć i nauczyć się widzieć tak naprawdę - pisze we wstępie do tomiku Szczepana "Do przyjaciela” Irena Conti di Mauro, poetka.

Ewentualni teściowie

Szczepan, gdyby widział, to chciałby być weterynarzem. - Mam w domu trzy psy, dwa koty, pięć papug, rybkę i ślimaki. Poza tym lubię kolekcjonować rośliny egzotyczne i minerały. Rozpoznaję je przez dotyk.

Mimo że osiągnął już wiele, to zostało mu w życiu jeszcze dużo rzeczy do zrobienia. - Mam trzy największe marzenia - rozpoczyna swoją opowieść o przyszłości. - Chciałbym kiedyś pilotować samolot. Nieważne jaki, ale pragnę wznieść się do góry. Wiem, że to może nigdy się nie spełni, ale nikt nie zabroni mi mieć marzeń. Drugim moim celem jest założenie rodziny. Moja wybranka musi być mądra, zrównoważona i stateczna. Boję się tylko, jak moi ewentualni teściowie zaakceptują człowieka niewidomego. Wiadomo, że ludzie niechętnie patrzą na związki niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Trzecie marzenie?

- Choć na chwilę zobaczyć świat na własne oczy.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium