Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2016 r.
12:17

"Noc Kultury pokazała mieszkańcom, że mają się z czego cieszyć". To już 10 bezsenna noc w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

Już po raz 10. odbędzie się w Lublinie coroczna Noc Kultury, która za pierwszym razem tak zachwyciła mieszkańców, że została z nimi na stałe. Mało tego, prawdopodobnie to przez nią miasto tętni latem festiwalami.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury 2016. Pełny program imprez, koncertów i wydarzeń

Niby to tylko 9 lat, a jednak świat był jakby inny... Prezydent USA George Bush szykował się do wizyty w Polsce (a może to Polska szykowała się bardziej), nad Wisłą rzecznik praw dziecka krzywiła się na damską torebkę Teletubisia płci męskiej, a paczka papierosów kosztowała kilka złotych.

Za to w Lublinie, mieście ciut sennym i przywykłym do niskiej samooceny, przygotowywano coś, czego efektów pewien nie był nikt, z władzami miasta włącznie. Padało też pytanie: Czy to już ta impreza, która w końcu przyciągnie rzesze turystów? - Nie wiem - odpowiadał ówczesny prezydent miasta, Adam Wasilewski. - Ale proszę nie myśleć o mieszkańcach Lublina, jako o ludziach drugiej kategorii. Też im się coś należy.

Mobilizacja

- Wtedy to była powszechna mobilizacja - mówi Grzegorz Rzepecki, obecnie dyrektor Warsztatów Kultury. - Wszyscy czuliśmy się bardzo podekscytowani, emocjonalnie zaangażowani, żeby jednak skończyć z pewną taką narracją, że u nas w Lublinie nic się nie dzieje, że tutaj to tylko buraki cukrowe.

- Siedzieliśmy w urzędzie, bo nie było wyjść na komórkę z Centrum Kultury, dzwoniliśmy po artystach - wspomina Rafał KoZa Koziński. - Wtedy się udało zaprosić wszystkich. Wystąpili za darmo, bo od początku było powiedziane, że robimy to za darmo. Że raz w roku możemy wystąpić za darmo dla lublinian, żeby mogli to zobaczyć - podkreśla.

Głównym zamysłem szybko stało się to, by artyści wyszli do mieszkańców na ulice i nie występowali w czterech ścianach swoich instytucji. - Powiedziałem wyciągnijmy to wszystko z na ulice, do parków, bo wtedy ludzie to zauważą - mówi Koziński. - To było trudne dla artystów teatralnych, o czym powiedzieli mi po czasie, bo zastanawiali się: „czy na mnie przyjdą, czy na tego drugiego, czy trzeciego? Czy będę miał pełną publiczność?”.

Zaskoczenie

- Zastępcy prezydenta powiedziałem, żeby zrobił sztab kryzysowy, bo 50 tys. ludzi wyjdzie na ulice i trzeba będzie ruchem kierować. Na początku się śmiał, ale zobaczył intensyfikację przygotowań i rezerwację placów - wspomina KoZa.

Prawdziwym zaskoczeniem było to, co stało się w nocy z 1 na 2 czerwca 2007 roku.
Ulice w centrum szczelnie wypełnił tłum mieszkańców, którzy swoje miasto zobaczyli w niecodziennej odsłonie. Kolorowe, tętniące życiem, z artystami co krok pokazującymi swoje dzieła i talenty. Lublin zupełnie odmienny od tego ponurego obrazu, który nieraz kreślimy w swoich głowach. Niekończące się rzeki pieszych na przejściu przez Lubartowską, głowa przy głowie w Bramie Krakowskiej. Muzyka, obraz, zakamarki.

Równie powszechna jak zachwyt była wśród mieszkańców konkluzja, że trzeba to powtórzyć. I samoocena Lublina też jakby się poprawiła. - Ze dwa lata później jadąc autobusem do innego miasta spytałem dwóch lublinian, tak z ciekawości, czy coś wiedzą na temat tego, że się staramy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. A oni mówią: no jak to, przecież mamy ten tytuł. Byli święcie przekonani, że już jesteśmy stolicą kultury - opowiada Rzepecki. Jego zdaniem Noc Kultury pokazała mieszkańcom, że mają się z czego cieszyć i mają co docenić.

Potencjał

Co ciekawe, wiele z tego, co możemy zobaczyć w Noc Kultury jest dostępne na co dzień. Może nie za darmo, może za kilka złotych, ale jest.

Nikt przecież nie stawia specjalnie na tę noc zamkowej kaplicy, ani nie buduje podziemi. To wszystko mamy pod ręką, ale w tę jedną noc w roku nagle ustawiają się wielkie kolejki osób, które chcą tam zajrzeć. - W święta Bożego Narodzenia spożywamy taki sam posiłek, jak spożywamy 365 dni w roku. Ale w Wigilię on jest specjalny, świąteczny. To samo dotyczy Nocy Kultury. Mam wrażenie, że ona jakby realizuje potrzebę naszego lubelskiego święta - ocenia Rzepecki.

- Noc Kultury była taką pierwszą manifestacją potencjału kulturalnego Lublina i aktywności Lublinian. I rzeczywiście, gdyby nie uwolnienie tej energii, trudno byłoby mówić o tylu wydarzeniach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Od 2007 roku lubelskie lato obrosło w imprezy, które równie skutecznie zapełniają ulice i place oraz przyciągają turystów, także tych zagranicznych. Teraz także w okolicach Nocy Kultury trudno w Lublinie o miejsce noclegowe.

A odespać kiedyś przecież trzeba.

>>>

Noc Kultury 2015: Tak było w ubiegłym roku

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium