Noc z soboty na niedzielę należeć będzie do tych nieprzespanych, bo co najmniej do godz. 2 trwać mają atrakcje tegorocznej edycji Nocy Kultury.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Czekamy na Wasze zdjęcia lub filmy wykonane podczas Nocy Kultury. Wysyłajcie je na adres alarm24@dziennikwschodni.pl
>>>
Spodziewać można się wiele: od skocznych oberków przez rocka po elektronikę; od muzyki przez teatr po sztuki wizualne, będą zabawy światłem elektrycznym, ogniste drzewo i rzeźbienie w lodzie.
Wyprawy warto zacząć przed Ratuszem, bo tu można w punkcie informacyjnym (na zdjęciu. Wczoraj dyżurowała tu Patrycja, przedstawicielka całej armii wolontariuszy i organizatorów) zaopatrzyć się w broszurę z programem. Obok, na ul. Lubartowskiej wyrośnie trawnik, będzie też tkana konstrukcja do siedzenia, a nieco niżej, przed Lubartowską, plenerowe kino. Skręcając w Kowalską do lat międzywojennych przenieść mają nas szyldy, auta, 100-letnia karuzela oraz muzyka. Tak, będzie retro potańcówka.
Inną muzykę usłyszymy na pl. Zamkowym, scena w ciężarówce stanie też w poprzek Kowalskiej, gdzie mają grać lubelskie kapele, na kolejną scenę muzyczną można się wybrać pod browar (Czesław Śpiewa), a koncerty zorganizują też lokale, m.in. Ramzes i Riders Pub.
Twardo trzymając się trasy nie da się raczej przegapić ryb rzeźbionych w lodzie (pl. Rybny), ognistego drzewa (pl. Po Farze), czy mebelków z bajki (podwórko obok Bramy Krakowskiej). Nie da się też zapewne nie usłyszeć LSM Sound System na Rynku, przeoczyć kolejki do zamkowej kaplicy czy na Wieżę Trynitarską.
Zapuszczając się nieco dalej można trafić na Most Kultury, który może dobrze się sprawdzić jako miejsce dla osób, które w trasę wyruszą z dziećmi. Nieco na uboczu głównej trasy jest Centrum Kultury, choć mylny byłby wniosek, że skoro na uboczu, to nudno, przynajmniej w programie nudy nie widać. Jeszcze dalej, bo do Chatki Żaka trzeba się pofatygować na potańcówkę Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znanej z tego, że w połowie sierpnia ściąga wielu fanów wycinania hołubców na placu przed Teatrem Andersena. Plac ten w tym roku ma być miejscem dla chętnych spróbować sił w rzeczach tak nietypowych jak np. szermierka.
Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Darmowa jest też komunikacja nocna, która godz. godz. 22.45 do 2.30 kursować ma co kwadrans, a potem pojedzie jeszcze o 3.30 i 4.30. Linie, które będą musiały omijać zamkniętą Lubartowską pojadą Zamojską al. Unii Lubelskiej.