Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 listopada 2007 r.
16:02
Edytuj ten wpis

Nosem w mordercę

Znajdą człowieka żywego lub martwego. Ich nos jest dla sądu ważnym ekspertem, co nie przeszkadza całej reszcie psa ganiać za ulubioną piłką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co roku walczą o atest gwarantujący ich roczną niezawodność.

• Czy wśród psów pracujących w policji jest równouprawnienie?

- Psów jest więcej, ale dziewczynki też są. Jedne, bardzo dobrze pracują przy wyszukiwaniu zapachu materiałów wybuchowych, inne zapachu narkotyków. Na naborach nie robimy różnicy, testujemy i psy, i suki, szukając najlepszego psa.

• Policja kupuje psa. Szkoli go kilka miesięcy. Kiedy pies zaczyna pracę i można powiedzieć, że już się wszystkiego nauczył?

- Zaraz, zaraz... Nie można po prostu mówić, że pies się wszystkiego uczy. My po prostu wykorzystujemy to, co dała mu matka natura. Jego węch, jego instynkt, który każe mu w czasie polowania szukać czy bronić. Człowiek może psie cechy rozwinąć, ja to nazywam "podciągnąć”. Jedne psy są bardziej agresywne więc lepiej sprawdzą się jako zwierzęta patrolowo-tropiące. I idą do pracy w prewencji. Z kolei te z pionu kryminalnego, używane do badań osmologicznych, muszą być łagodne.

• Co robi pies używany do badań osmologicznych?

- Każdy człowiek ma oprócz niepowtarzalnego DNA i linii papilarnych swój niepowtarzalny, niezmienny i nieusuwalny zapach. Bez względu na to czy bierze jakieś leki, używa kosmetyków itp. Zadaniem psa jest rozpoznanie woni konkretnego człowieka wśród innych. Osmologia to najmłodsza dziedzina kryminalistyki. Psi nos potrafi np. wskazać zapach, który zdradza sprawcę i jest to dowodem w sądzie.

• Ale pies patrolowo-tropiący też szuka człowieka, to czym się czworonóg prewencyjny różni od tego z pionu kryminalnego?

- Patrolowo-tropiące muszą odnaleźć ślad na przykład złodzieja lub przemytnika, który porzuca auto i dalej ucieka pieszo. Albo kogoś, kto zabłądził. Pracują w polu, lesie. Mają nie zgubić tego śladu, bez względu na hałasy, obecność innych ludzi, zamieszanie. Wybierając kandydata do takiej służby patrzymy jak szuka rzucanego przedmiotu. Czy śledzi go wzrokiem czy z nosem przy ziemi dociera do celu. Mimo że w tym czasie słyszy strzał. Bierzemy te używające nosa. Pies do badań osmologicznych to wyższa półka, taka policyjna psia elita. Musi się dobrze czuć w pomieszczeniach laboratoryjnych i z kilku próbek wybrać tę, która jest identyczna z zapachem mordercy czy złodzieja.

• Często mają zajęcie?

- Praktycznie codziennie. Ale trzeba je wykorzystywać racjonalnie, bo zwierzak się zniechęca do pracy. Zaczynają o 9 rano, po krótkim porannym wybieganiu, bo pies musi być wybiegany ale nie zmęczony...

• I najedzony?

- Nie, nie. Posiłki policyjnym psom daje się po pracy. Najedzony pies nie powinien np. wsiadać do auta lub w ogóle się poruszać. To grozi niebezpiecznymi dla zdrowia i życia psa konsekwencjami. Chodzi o jego przewód pokarmowy. Psi układ trawienny źle znosi wówczas wysiłek.

• Pies policyjny ma dostatecznie pełną miskę?

- Jak badam swoich pacjentów, to w większości zalecam odchudzanie. O 5-10 kilogramów za dużo! One mają stosunkowo mało ruchu, a opiekunowie ciągle swoim pupilom coś podrzucają, no i mamy grubego policyjnego psa. I jak taki patrolowo-tropiący ma na corocznym teście przeskoczyć 170- centymetrową przeszkodę?

• Lubi pani swoich podopiecznych?

- Zajmuję się nimi od siedmiu lat i mogę szczerze powiedzieć, że codziennie z przyjemnością idę do pracy. Jako specjalista od osmologii pracuję z kilkoma psami. Jako weterynarz na całej Lubelszczyźnie mam blisko setkę pacjentów, z czego 80 patrolowo-tropiących. Jestem przy wszystkich naborach, atestach, brakowaniach...

• Brakowanie to selekcja negatywna? Usypiacie te niepotrzebne?

- No chyba pani żartuje! Brakowanie to rzeczywiście nazwa dyskwalifikacji zwierzaka. Z powodu wieku, choroby itp. ale od kiedy tu pracuję to wszystkie psie emerytury kończyły się tak, że swojego pupila zabiera na własność policjant, który był jego opiekunem. Może jeden czy dwa przypadki nieuleczalnej choroby skończyły się uśpieniem psa.

• Prywatnie jest pani psiarzem?

- Chyba w ogóle zwierzęciarzem. A od dwóch lat jestem kociarzem, bo mi znajomi sprezentowali kociego arystokratę, bobtail mekonga.


• To pewnie umiera ze strachu jak wraca pani do domu przesiąknięta zapachem swoich służbowych brytanów...

- A skąd, mój kot nie wie co to pies. W życiu na oczy żadnego nie widział i pewnie nie zobaczy.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium