Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 listopada 2017 r.
20:38

Rozmowa o memach. "Polityczne memy przede wszystkim komentują rzeczywistość"

0 3 A A
(fot. Archiwum prywatne)

O blaskach i cieniach memów internetowych opowiada Krzysztof Piskorz – doktorant Wydziału Politologii UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest mem?

Mem jest kulturowym „odpowiednikiem genu”. Gen to najmniejsza jednostka informacji w biologii, zaś mem pełni taką rolę w kulturze. Memy rozpowszechniają się przez naśladowanie czyichś zachowań oraz idei. Słynny badacz, pomysłodawca tego terminu – Richard Dawkins mówił, że są „wirusami umysłu”.

Jedną z ich odmian są memy internetowe. Kiedy pojawiły się w sieci?

Pierwsze popularne memy internetowe pojawiły się w latach 90. Były nimi na przykład              demotywatory. Ich rozwój nastąpił wraz z pojawieniem się Web 2.0, czyli Internetu współtworzonego przez użytkowników. Ludzie zaczęli sami dodawać treści oraz szybko na nie reagować. Aby to zrobić nie musieli już znać się na programowaniu stron www. Bardzo ważną rolę odegrały tutaj portale społecznościowe.

Wyobrażenia ludzi o memach internetowych bywają mylne. 

Tak, bo większość uważa, że są to wyłącznie zabawne obrazki z podpisami. Występują jednak memy także w formie wideo, dźwiękowej, a nawet samego tekstu. Poza tym z naukowego punktu widzenia memy internetowe nigdy nie są pojedynczymi obiektami, lecz ich serią.

Zajmijmy się jednak memami internetowymi bardziej w rozumieniu potocznym. Często epatują one złośliwością. Z czego to wynika?

To prawda, bywają memy pełne złośliwości oraz wulgaryzmów, ale nie są pod tym względem wyjątkowe. Nawiązują do zjawisk, które od dawna istniały w Internecie, czyli np. hejtu i trollingu. Zaczepki słowne zmieniły formę i przybrały właśnie postać obrazkowych memów internetowych. Ich przewagą jest atrakcyjna forma, poza tym łatwo można je przekazać i zrozumieć. To rodzaj powrotu do kultury obrazkowej. W jednym z moich artykułów naukowych nazwałem je zresztą „hieroglifami XXI wieku”.

Pisał Pan także o stereotypach kobiet w memach internetowych. Do jakich wniosków Pan doszedł?

Pesymistycznych. Memy internetowe o kobietach często są wulgarne i seksistowskie oraz utrwalają patriarchalny model społeczeństwa. Kobiety są w nich traktowane instrumentalnie. Są „lepsze” od mężczyzn tylko wtedy, gdy to oni są wyjątkowo nieudolni życiowo. Autorami tych memów są zwykle młodzi mężczyźni, którzy mają problem z własną seksualnością. Kultura popularna często bazuje zresztą na utrwalaniu stereotypów. Choć zdarza się także inteligentne ogrywanie klisz w memach – polecam np. obrazkową serię o tym, jak biorą prysznic przedstawiciele różnych nacji.

Jaką rolę memy internetowe odgrywają w polityce?

To „temat-rzeka”. Polityczne memy przede wszystkim komentują rzeczywistość. Przejęły tym samym rolę rysunków satyrycznych. Bywają jednak niebezpieczne. Są np. wykorzystywane do framingu, czyli swojego rodzaju manipulacji narzucającej pewną wizję rzeczywistości. Polega ona na eksponowaniu pewnych faktów, przy jednoczesnym pomijaniu innych. Memy internetowe w rosyjskojęzycznych mediach społecznościowych utrwalały np. negatywny wizerunek Ukrainy, podczas konfliktu o Krym. Jednocześnie w pozytywny sposób przedstawiały Władimira Putina. Z kolei w prezydenckiej kampanii wyborczej w USA, wykorzystywane były do rozpowszechniania fake newsów, czyli dezinformowania społeczeństwa.

A w Polsce?

Można powiedzieć, że stosunek do memów internetowych wpływa na wizerunek polityka. Fatalnie wypadł prezydent Bronisław Komorowski, gdy próbował ścigać twórcę strony Antykomor. Zupełnie inne podejście, i słusznie, ma Andrzej Duda, choć często jest przedstawiany niezbyt korzystnie.

Który mem internetowy najbardziej zapadł Panu w pamięć?

Trudno mi wskazać jeden. Bawiły mnie choćby właśnie te z udziałem prezydenta Dudy. Był w nich przedstawiany jako bezwzględny bardziej niż Frank Underwood polityczny gracz lub niesforny uczeń.

Przykład?

Oryginał jest dość wulgarny, więc pozwolę sobie na cenzurę: Andrzej Duda siedzi w pierwszym rzędzie autobusu w towarzystwie Beaty Szydło. Podpis: „Kiedy  podczas wycieczki narozrabiałeś w autobusie i facetka posadziła Cię  obok siebie”. Czasem jednak memy internetowe zbyt często są  eksploatowane i przez to szybko wyczerpują swój potencjał – jak zbyt często powtarzany i przerabiany dowcip.

Krzysztof Piskorz – doktorant w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMCS. Zajmuje się badaniem memów internetowych, przygotowuje rozprawę doktorską na ich temat.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium