Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
13:16
Edytuj ten wpis

O moście, który jechał koleją

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Spalinowa lokomotywa ostrożnie pcha cztery zgrzytające wagony. Przy tym, co na nich leży, wygląda jak liliput. Na wagonach zamocowany jest most kolejowy. Niedawno jeździły po nim pociągi. Niedługo znów będą jeździć. Na razie to on jest pasażerem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Na przygotowanie wszystkiego mieliśmy dosłownie tydzień. A trzeba było przecież wszystko dokładnie wyliczyć i wymierzyć – mówi Ryszard Borowiec z warszawskiej firmy Trade Trans, która specjalizuje się w takich nietypowych transportach. Niedawno woził elementy Stadionu Narodowego. Tym razem trafił się most. Zlecenie, jak zlecenie.

Stalowa konstrukcja do niedawna stała w Chotyłowie, na linii kolejowej z Warszawy do Moskwy.

To dwutorowa linia, więc i mosty były dwa. Ale przestały być tam potrzebne, kiedy kolejarze przebudowali szlak. Teraz pociągi mogą jechać tędy z prędkością 160 km/h, tymczasem mosty były dostosowane tylko do 120 km/h. Dlatego musiały poszukać sobie innego zajęcia.

Poszukiwania nie trwały długo

Pierwszy został prawdziwą gwiazdą. Stanął w Wólce Orłowskiej na Zamojszczyźnie, zastąpił tam starą konstrukcję i niewątpliwie jest jednym z najczęściej fotografowanych w Polsce. Dlaczego? Bo to jedyne miejsce w Polsce, gdzie krzyżuje się rzeka, most drogowy i kolejowy.
Drugi aż tak sławny jeszcze nie jest. Ale mocno się stara. Zanim dotarł na miejsce, już zrobiło się o nim głośno. Wszystko przez to, że… jedzie pociągiem.

– Tu, gdzie ma stanąć, jest podmokły, bagnisty teren, chroniony programem Natura 2000. Nie da się tu inaczej dojechać niż po torach – wyjaśnia Zygmunt Grzechulski, dyrektor lubelskiego Zakładu Linii Kolejowych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wagony z Niemiec

To miejsce to przeprawa przez rzekę Tyśmienicę w miejscowości Laski, zaledwie 5 km od Parczewa. Do Parczewa most trafił w kawałkach, tam został odnowiony, złożony w jedną całość i wyruszył w drogę.

– Przy użyciu podnośników hydraulicznych załadowaliśmy konstrukcję na wagony – opowiada Borowiec. Potrzeba było do tego czterech wagonów, choć tak naprawdę pracowały tylko dwa, sprowadzone specjalnie z Niemiec, przygotowane do dużych obciążeń. To na nich spoczywał ciężar. Pozostałe dwa zostały doczepione tylko po to, by cały transport miał odpowiednią długość.

– Most ma 45 metrów długości, wysokość 8,6 m i jest szeroki na ponad 6 metrów – mówi Borowiec. Ale przez to, że jest na wagonach, całość jest wyższa. I transport ma 10,2 m wysokości.

Dobrze, że zimno

Żeby wszystko to przetoczyć po torach, trzeba było skonstruować naprędce i zamocować na niemieckich wagonach specjalne platformy, na których wesprze się most. Musiały być jak najbardziej płaskie, by transport nie był zbyt wysoki. Musiały mieć też specjalne łożyska, bo na drodze są zakręty i lekkie wzniesienia i jakoś z tym trzeba sobie poradzić. A problemów do pokonania było jeszcze więcej.

– Na trasie przejazdu trzeba było zdemontować cztery linie energetyczne: trzy niskiego i jedną średniego napięcia. – Po prostu energetycy przecinali kable – mówi Wiktor Borowiec, również z Trade Trans.

Paradoksalnie, najłatwiej poszło z linią wysokiego napięcia. Jej przewody od grzbietu mostu dzieliło niecałe pół metra. Wystarczyło. – Ale gdyby było nieco cieplej, kable by się rozciągnęły, byłyby niżej i mielibyśmy problem. Bo demontaż linii wysokiego napięcia to i wysokie koszty – mówi pan Ryszard.

Transport trwał w sumie dwa dni. We wtorek most przejechał większość trasy. Na środę zostało 800 m, w tym przejazd pod największa linią energetyczną. Udało się.

Żegnaj, staruszku

W Laskach most zajmie miejsce starego... – Który został zbudowany w 1887 r., kiedy powstawała ta linia kolejowa – mówi Grzechulski. – Ten, który przyjechał, ma nieco ponad 20 lat. To dobra konstrukcja – podkreśla Zygmunt Osiak, dyrektor ds. technicznych Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.

Stara konstrukcja już jest cięta na kawałki. – Demontaż zaczął się we wtorek i zajmie nam w sumie około 10 dni roboczych – mówi Jacek Stefański, kierownik budowy z lubelskiej firmy Kolmost, która prowadzi roboty na przeprawie przez Tyśmienicę.

– Później zbudujemy tymczasowe podpory, a docelowo nowa konstrukcja oprze się na istniejących przyczółkach. Ale najpierw musimy jeszcze zdjąć przywieziony most specjalnymi stutonowymi podnośnikami, a wtedy lokomotywa wyciągnie spod niego wagony.

Żółty most na gościnnych występach powinien zacząć pracę w połowie stycznia.
A będzie więcej

Przeprawa w Laskach nie jest jedyną, za którą zabrali się lubelscy kolejarze, modernizując linię nr 30.

– Na trasie do Parczewa wykonaliśmy jeszcze pięć mniejszych konstrukcji – wylicza Grzechulski. – To dla nas bardzo ważna linia, jeżeli chodzi o ruch towarowy, wozi się tędy kruszywo, chemikalia i wiele innych towarów.

W tej chwili trwa już przebudowa linii na odcinku od Lublina do Lubartowa. Tak, by w przyszłości mogły pojechać tędy szynobusy łączące oba miasta i zbierające pasażerów z leżących na trasie miejscowości. Przy okazji nowego blasku nabierze most w Ciecierzynie.

– Firma Skanska, która wykonuje roboty na tej linii, zrobiła nam taki prezent, most będzie mieć nawet iluminację. Bardzo za to dziękujemy – cieszy się Grzechulski. I dodaje, że nadal będzie zajmować się dalszym odcinkiem "trzydziestki”. – Liczę na to, że następnym krokiem po wysłaniu szynobusów do Lubartowa będzie skierowanie ich także do Parczewa.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium