Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2003 r.
11:36
Edytuj ten wpis

Order od Oli



d O profesorze Hilarym Koprowskim Ola Jarecka po raz pierwszy usłyszała do ojca, który jest lekarzem pediatrą. Dlaczego opowiedział córce historię niezwykłego człowieka, który w latach pięćdziesiątych przekazał do Polski dziewięć milionów dawek wynalezionej przez siebie szczepionki przeciwko polio?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 1951 roku była epidemia polio w Polsce. Na chorobę Heine – Medina zachorowało trzy tysiące osób. W 1958 roku zanotowano ponad sześć tysięcy zachorowań. Szczepionką, podarowaną przez profesora, zaszczepiono wtedy mnie i moją żonę. Być może dzięki temu uniknęliśmy ciężkiego kalectwa a nawet śmierci – opowiada Piotr Jarecki.
Czy można umrzeć z powodu zakażenia polio?
W 1944 roku Hilary Koprowski (dyplom z medycyny w 1939 r w Warszawie) przyjeżdża do Nowego Jorku. Pracując w koncernie farmaceutycznym Lederde zajmuje się szczepionkami. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej z 2001 roku mówi:
„Pamiętam, jak na studiach asystowaliśmy przy śmierci pacjenta umierającego na zapalenie płuc. Przyprowadził nas lekarz, który prowadził ćwiczenia, mówiąc: Musicie to zobaczyć i znaleźć ratunek”.
W 1946 roku przystępuje do prac nad chorobą Heine – Medina. Na amerykańskich ulicach można było wtedy zobaczyć dzieci i młodzież z porażeniem polio. Czy można było umrzeć z powodu zakażenia wirusem polio?
„Jeśli zakażeniu ulegnie więcej niż jedna trzecia komórek nerwowych w tzw. przednich rogach rdzenia kręgowego, wtedy następuje paraliż. W przypadkach zagrożenia paraliżem układu oddechowego używano wówczas tzw. żelaznych płuc, czyli dość prymitywnego aparatu do sztucznego oddychania. Tułów chorego obejmowano szczelnie stalową rurą. Rytmiczna zmiana ciśnienia wewnątrz rury przenosiła się na klatkę piersiową, powodując wdech i wydech powietrza. Ale czasem taka kuracja nie pomagała i chory umierał – tłumaczył prof. Koprowski dwa lata temu „Gazecie Wyborczej”.
Gadu – gadu
Był lipcowy wieczór, gdy Ola podeszła do ojca, siedzącego przy komputerze.
– A z kim ty tak gadasz i gadasz przez internet? – spytała.
– Z profesorem Hilarym Koprowskim ze Stanów.
Zapytała, kim jest profesor.
– Tata opowiedział mi – wspomina dziś Ola – jak ten lekarz za darmo wysłał do Polski szczepionkę i dzięki temu wiele dzieci nie zachorowało na straszną chorobę Heine – Medina. Mama z tatą też się wtedy zaszczepili i są zdrowi.
Na wakacjach Ola była w Rabce, gdzie zwiedziła Muzeum Orderu Uśmiechu.
– Dowiedziałam się, że dzieci mogą występować o odznaczenie, które jest najważniejsze na świecie. Nawet ważniejsze niż najważniejsze ordery – tłumaczy Ola.
Ola pisze list do Kapituły Orderu Uśmiechu
Tata opowiedział Oli historię życia i działalności polskiego lekarza mieszkającego w Stanach, który bezinteresownie przekazał do ojczystego kraju cenną szczepionkę.
– Wzięłam dużą kartkę i najpierw narysowałam szczęśliwe dzieci. Potem napisałam, że to są dzieci, które mogą być szczęśliwe dzięki polskiemu lekarzowi. Napisałam jeszcze, że to jest mądry lekarz, który pięknie gra na fortepianie. Ja też gram, więc jest mi bliski – tłumaczy Ola.
List został zapakowany w kopertę, zaadresowany i w ostatniej chwili dotarł do Warszawy. Dzień przed ostatecznym terminem składania podań.
– No i zaczęliśmy czekać. A nuż się uda? – wspomina ojciec Oli.
• Czy profesor wart jest dziecięcej nagrody?
– Uratował życie wielu dzieciom. Także nam z żoną. Mimo osiemdziesiątki na karku, pracuje nad kolejną straszliwą chorobą, stwardnieniem rozsianym. Podziwiam go – tłumaczy Piotr Jarecki.
Po lekcji fortepianu
Ola ma dopiero dziewięć lat, ale – z powodu nawału zajęć – umówić się z nią trudno.
– Balet, basen, plastyka, angielski, konie, łyżwy zimą, szkoła muzyczna... – wylicza jednym tchem.
Po którejś lekcji zobaczyła w drzwiach szkoły muzycznej uśmiechniętego ojca.
– Spytałam, dlaczego taki rozradowany. A on, że był telefon z Warszawy. Od razu się domyśliłam, że to w związku z moim listem o Order Uśmiechu dla Hilarego Koprowskiego – tłumaczy Ola.
• Co wtedy czułaś?
– Że warto było napisać ten list. Że gdyby profesor orderu nie dostał, to nie byłoby sprawiedliwie.
Marek Pawłowski, sekretarz Kapituły Orderu Uśmiechu wniosek Oli przeczytał z zainteresowaniem i wzruszeniem. Podobnie jak cała Kapituła.
– Ola napisała konkretnie i bardzo przekonywująco. Z prostego odruchu serca. Bardzo szczerze. Bez udawania. Jej wniosek przeszedł jednogłośnie. Prof. Hilary Koprowski dostanie Order Uśmiechu – mówi Pawłowski.
Warto być dobrym
Siedzimy na ławce przed szkołą Oli na Czechowie. Na rozmowę mamy jeszcze pięć minut, gdyż Ola jedzie z tatą do szkoły muzycznej.
• Powiedz Olu, za co chciałaś dać polskiemu lekarzowi Order Uśmiechu?
– Za to, że uczynił wiele dobra dla dzieci w Polsce i na całym świecie.
• Warto czynić dobro?
– Warto, bo od tego ludzie są szczęśliwi.
• Dlaczego warto postępować tak, by inni ludzie byli szczęśliwi?
– Bo lepiej być szczęśliwym niż nieszczęśliwym – śmieje się Ola na pożegnanie. – No to lecę na lekcję fortepianu...

Pozostałe informacje

Zmarł zasłużony mieszkaniec miasta. Burmistrz składa kondolencje rodzinie

Zmarł zasłużony mieszkaniec miasta. Burmistrz składa kondolencje rodzinie

Nie żyje Leszek Otręba, osoba zasłużona dla Hrubieszowa, wieloletni nauczyciel, sportowiec, działacz społeczny.

Wisła Puławy tuż przed świętami wygrała drugi mecz z rzędu

Wisła Puławy tuż przed świętami wygrała drugi mecz z rzędu

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi swój kolejny mecz ligowy rozegrała Wisła Puławy. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka w czwartek wygrali skromnie ze Skrą Częstochowa i zrobili kolejny krok w kierunku utrzymania

Second hand w PSZOK-u w Chełmie

Nowy second hand w Chełmie. Powstał w nietypowym miejscu

W Chełmie powstało miejsce, które łączy troskę o środowisko z praktycznym podejściem do codziennego życia. Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin ruszył second hand – przestrzeń, gdzie mieszkańcy mogą zostawić niepotrzebne już rzeczy lub… zabrać coś dla siebie.

Uroczystość przekazania obowiązków w Brygadzie Wielonarodowej
ZDJĘCIA
galeria

Wielonarodowa Brygada ma nowego dowódcę

Płk Marcin Maj przejął dziś dowodzenie Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Dowództwo formacji działa w Lublinie. Dotychczasowy dowódca, gen. bryg. Piotr Lisowski został przeniesiony do Zarządu Planowania Operacyjnego w Sztabie Generalnym WP.

Szymon Ziółkowski

Policjanci zatrzymali mistrza olimpijskiego. Sportowiec złożył zażalenie

Mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski złożył zażalenie na zatrzymanie przez policję, do którego doszło 7 kwietnia. Funkcjonariusze interweniowali w domu lekkoatlety w Swarzędzu w związku z awanturą domową i nietrzeźwego przewieźli na komisariat.

Kontrowersje wokół nowych stawek za śmieci w Lublinie. Radny domaga się wyjaśnień

Kontrowersje wokół nowych stawek za śmieci w Lublinie. Radny domaga się wyjaśnień

Uchwała dotycząca nowych stawek opłat za wywóz śmieci i sposobu ich naliczania w Lublinie głosowana była w ubiegłym roku. Echa jej przyjęcia nie milkną jednak do dzisiaj. Nadchodzi bowiem dzień, w którym nowe zapisy zaczną obowiązywać. Do sprawy wrócił ponownie radny PiS Tomasz Gontarz.

Auto kontra łoś. Zwierzę nie przeżyło, samochód zmasakrowany

Auto kontra łoś. Zwierzę nie przeżyło, samochód zmasakrowany

Kierowca volkswagena nie miał szans z łosiem, który wybiegł mu na drogę. Zwierzę nie przeżyło zderzenia z autem.

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Poziom alkaloidów opium w tym produkcie przekroczył najwyższy dopuszczalny. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny stanowczo ostrzega przed spożywaniem i wykorzystywaniem w kuchni konkretnej partii maku.

Łączna kwota świadczeń w ramach 13. emerytury, którą ZUS wypłaci świadczeniobiorcom z Lubelszczyzny to ponad 805 mln zł

Emerytury 2025. Jaka waloryzacja i kiedy przelewy "trzynastek"

W kwietniu rozpoczęła się wypłata trzynastych emerytur, które w tym roku wynoszą 1878,91 zł brutto. Część świadczeniobiorców pieniądze ma już na koncie. ZUS wykonał dotąd trzy transze przelewów, pozostały jeszcze trzy. Wraz z nimi emeryci otrzymują wyliczenia dotyczące wysokości świadczeń.

38-latkowi z Zamościa grozi nawet do 10 lat więzienia

Miał w domu mnóstwo narkotyków. Policja przejęła mefedron i marihuanę

Policjanci mieli na oku 38-latka od jakiegoś czasu. Wiedzieli, że mężczyzna może mieć w domu sporo narkotyków. Podczas przeszukania zarekwirowali znaczne ilości mefedronu i marihuanę. Mieszkańcowi Zamościa grozi do 10 lat więzienia.

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń komunikacyjna w sercu miasta ponownie znalazła się w centrum uwagi. Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Tremend, został finalistą 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Tym samym dołączył do grona pięciu najlepszych realizacji architektonicznych w Polsce za rok 2024.

Rafał Zwolak nagłośnił sprawę kierowanych pod jego adresem gróźb w mediach społecznościowych. I zapowiedział, że o wszystkich tego rodzaju sytuacjach będzie zawiadamiał organy ścigania

Kto groził prezydentowi? Prokuratura umorzyła śledztwo

Ktoś wysłał mail z informacją o bombie w ratuszu. Groził też prezydentowi Zamościa. Do sprawy zatrzymano nawet jedną osobę, ale ostatecznie kary nikt nie poniesie. Śledztwo zostało umorzone.

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium