Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2023 r.
10:53

To był szok. Pół Polski usłyszało o rakiecie z Lublina. O co chodzi w tym zamieszaniu?

Rakieta na LSM obecnie
Rakieta na LSM obecnie (fot. Szymon Zalewski)

Rakieta-zjeżdżalnia na placu zabaw, jeden z najbardziej znanych elementów LSM w Lublinie, została przemalowana. Teraz jest ozdobiona lotniczą szachownicą. Było nawet godło Polski, ale spółdzielnia mieszkaniowa je zdjęła. Komu podoba się nowa rakieta, a kto woli jej poprzednią wersję?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rakieta stoi na placu zabaw na osiedlu im Mickiewicza Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jest legendą. Jednym z bardziej znanych elementów LSM.

Z rakiety-zjeżdżalni korzystają kolejne pokolenia mieszkańców Lublina.

>>e-wydanie świątecznego Magazynu Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

– Jeszcze kilka lat temu, kiedy moje dzieci były małe, a teściowa mieszkała właśnie na LSM, jeździliśmy na ten plac zabaw. Któregoś dnia postanowiłam sama zjechać z rakiety. Niestety: był jakiś wystający metalowy element i skaleczyłam się w rękę – opowiada pani Agnieszka z Lublina.

Kolorowa historia rakiety

– Rakieta została postawiona w latach 60. XX wieku po locie Gagarina w kosmos. To nie tyle symbol, to po prostu już tradycja – mówi starszy pan, mieszkający tu od ponad 50-ciu lat. – Oryginalnie rakieta była cała srebrna, szara – zaczyna opowiadać jej kolorystyczną historię, a jego żona dopowiada: – Po kilku latach została przemalowana na niebiesko-żółto, ale zostawiono srebrny czubek.

Można to zobaczyć na zdjęciu Tadeusza Boruckiego, które pochodzi z 1972 roku.

– Następnie od lat 90. była niebiesko-czerwono-biała – dowiaduję się od innej mieszkanki, zmierzającej do osiedlowego sklepu.

Oryginalna rakieta na fotografii Romualda Marona zamieszczonej na stronie Teatru NN (fot. Teatr NN)

Na stronie internetowej Teatru NN, na fotografii Romualda Marona, wykonanej na początku lat 60. możemy zauważyć, że dodatkowo rakieta miała małe kwadraty na statecznikach.

To lotnicze szachownice, a z czarno-białego zdjęcie można wnioskować, że oznaczenie było dwukolorowe. Można się też domyślać, że biało-czerwone.

Szachownica na zjeżdżalni

Pod koniec marca rakieta została ponownie przemalowana. Teraz cała jest w biało-czerwoną szachownicę kojarzącą się wojskowym lotnictwem. Nos rakiety jest czerwony i naklejone na nim godło Polski. Naklejka szybko została usunięta.

– Pomysł z barwami i godłem bardzo mi się spodobał. Szkoda, że je zdjęto. Moi sąsiedzi nawet nie zauważyli, myśleli, że zmyślam z tym godłem – odpowiada klientka osiedlowego sklepu. – Miałam nadzieję, że to może być taki nasz symbol, że Polacy kiedyś wylądują na Księżycu – dodaje żartobliwie.

Ale nie wszystkim nowe malowanie się podoba. Widać to po burzliwej dyskusji w internecie. „Łał, szachownica ok, taki pomysł. Ale z tym godłem na zjeżdżalni dla dzieci to ktoś odleciał” – to jedna z opinii.

Kolejny komentarz: „Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie do pierwotnego wyglądu rakiety. Uważam także, że obiekty małej architektury na placu zabaw powinny być neutralne, nie wzbudzać negatywnych emocji. Od zarządzających spółdzielnią powinno wymagać się szerszego spojrzenia na zagadnienie, czego w tym przypadku zabrakło”.

Tak wyglądała rakieta przed marcową renowacją (fot. Nasz Wspólny LSM/FB)

Nie można komentować

Jednak kiedy zapytać o sprawę ludzi spacerujących w okolicy placu zabaw, to już wielkiego oburzenia nie ma.

– Nie mam pojęcia o dyskusji. Nawet nie zauważyłam, że rakietę przemalowano. Po co mieszać w to politykę. Najważniejsze, aby dzieci miały się gdzie bawić – mówi starsza pani spacerująca ze swoim psem.

Jednak w internecie sprawa nadal rozpala. Do tego stopnia, że na profilu facebookowym Nasz Wspólny LSM została zablokowana możliwość komentowania.

– Założeniem autora profilu było po prostu dzielenie się obrazkami, wspominanie historii, luźna wymiana poglądów. Z czasem profil, z przyczyn osobistych, przeszedł w inne (również prywatne) ręce. Z założenia chcemy skupiać się na dzielnicy i zjawiskach związanych z LSM. Stronimy jednak od brudnej polityki, a ta ewidentnie rozgrywa się na innych, podobnych stronach i grupach dyskusyjnych – opowiada jeden z administratorów, a zapytany o przemalowanie rakiety odpowiada: – Modernizacja, a właściwie odświeżanie malowania: tak, popieramy. Warto dbać o naszą wspólną infrastrukturę. Tu się bawiliśmy my, nasze dzieci i zakładamy, że z placu będą również korzystać nasze wnuki.

W środku po staremu

Tu trzeba dodać, że modernizacja zjeżdżalni jest tylko zewnętrzna. W środku nic się nie zmieniło, nadal widnieją tam obraźliwe rysunki i napisy. Zresztą z wierzchu też już jest pomazana.

Chciałem o rakiecie, o jej barwach, o godle co pojawia się i znika, a także o dyskusji na ten temat, porozmawiać z prezesem Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nie udało się. Odpowiedzi na pytania mailem nie otrzymałem.

– Osobiście barwy mi nie przeszkadzają, kojarzą się z polskim lotnictwem. Godła wcześniej nie zauważyłam. Jedyny minus, to córka teraz mówi, że po przemalowaniu rakieta wydaje się niższa – kwituje pani spacerująca w okolicach placu zabaw.

(fot. Szymon Zalewski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium