Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 września 2011 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Powstanie druga część Kulinarnej Mapy Lubelszczyzny

Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels
Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels

Grał z Davidem Bowie, Massive Attack, Sinéad O'Connor i Moya Brennan z Clannad. W Lublinie Kevin Armstrong zagrał z Franką de Mille. I spróbował naszej regionalnej kuchni. Teraz wie, że tu, na Lubelszczyźnie Polska smakuje najlepiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po ogromnym powodzeniu "Kulinarnej mapy Lubelszczyzny”, wspólnego przedsięwzięcia Dziennika Wschodniego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego postanowiliśmy przygotować drugą część. Jeszcze ciekawszą, jeszcze bardziej intrygującą i bogatszą w przepisy.

Podobnie jak w części pierwszej, zaprezentujemy dziesięć rozdziałów, pokazując nowe smaki, miejsca, gdzie można ich skosztować i zabytki, które przed dobrym obiadem warto zobaczyć. Książka będzie bogato i starannie ilustrowana, zostanie wydana na papierze kredowym.

W części drugiej książki pojawi się Franka de Mille, charyzmatyczna wokalistka z Londynu, Kevin Armstrong, jeden z najlepszych gitarzystów europejskich, Stan Borys, który w Lublinie obchodził urodziny, Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem” oraz Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie” i "Kuchnia TV”. Chcemy w niej pokazać zdrową, ekologiczną kuchnię Lubelszczyzny. Co przeczytacie w drugiej części Kulinarnej mapy Lubelszczyzny?

Odświętny smak

Zaczynamy od kuchni Bożego Narodzenia. – Jakie to piękne, że karp po żydowsku zdobi polski stół Bożego Narodzenia – mówi Robert Makłowicz, który w trzech odcinkach swoich "Podróży kulinarnych Roberta Makłowicza” nie mógł nacieszyć się zdrową, ekologiczną kuchnią Lubelszczyzny. W pierwszej części naszej kulinarnej mapy opisaliśmy barwną kuchnię Biłgoraja i Janowa Lubelskiego z wszechobecnym gryczakiem.

W drugiej części powrócimy w tamte strony. W rozdziale "Smak Bożego Narodzenia” pokażemy odmienność naszej kuchni na tle Polski. Nie zabraknie akcentów prawosławnych. W rozdziale "Smak postu i karnawału” przedstawimy barwną, wielopokoleniową kuchnię postną, w której Polacy byli mistrzami. Podamy także przepisy na kuchnię wielkanocną. Smaczną, pachnącą wędzonką i chrzanówką. Będzie także przedwojenny smak karnawału.

Co jadł Leśmian, a co Czechowicz?

Zapomniana kuchnia Lubelszczyzny silnie splata się z literaturą i teatrem. W rozdziale "Papieski smak” przedstawimy ulubione potrawy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był profesorem na KUL-u i papieskie przysmaki z Watykanu. W tym receptura na słynny piernik, makarony, kaszę, włoską zupę i ryby.
W rozdziale "Smak Hrubieszowa” opiszemy przysmaki Bolesława Leśmiana, kulinarne anegdoty, przepisy przedwojennej kuchni. Leśmian kochał życie. Potrafił je smakować na całego. Na literackich ucztach spotykał się z Józefem Czechowiczem. Zachował się opis jednej z nich, która odbyła się w Hrubieszowie.

Zapomniana lubelska kuchnia to także świat wielkich gwiazd muzycznych i teatralnych: Hanki Ordonówny, Juliusza Osterwy, Stanisława Mikulskiego, Włodzimierza Wiszniewskiego, Jerzego Rogalskiego. Czym doprawią naszą kuchnię?
Paweł Loroch poleca figi Marysieńki

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku poświęcona była osobie króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki. W rodziale "Królewski smak Jana III Sobieskiego i Marysieńki” pokażemy barokowy smak staropolskich stołów, sekrety kuchni barokowej. W tym rozdziale do akcji wkroczy Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie”, który poda receptury na ulubione omlety Marysieńki. Po Piotrze Bikoncie i Robercie Makłowiczu będzie naszym kolejnym kulinarnym ekspertem.

W rozdziale "Tatarski smak Markuszowa” poznacie legendę o tatarskich naleśnikach na ostro, będą receptury na "nalestniki”, krokiety bocianie i bociany. Zdradzimy także sekrety pysznych, domowych wędlin.

W rozdziale "Wiejski smak sjesty” polecimy przepisy na zdrową, ekologiczną i wiejską kuchnię. Będą także wegetariańskie specjały. – Wiejska kuchnia może być lekka i przyjemna – mówi Grzegorz Ostrowski, kucharz portalu MniamMniam.pl, który na Europejskim Festiwalu Smaku odtworzył włoską kuchnię Leonarda da Vinci. Polecimy także przysmaki Małgorzaty Kalicińskiej, autorki słynnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”.

Zaginione Atlantydy

Tu zaczynamy od rozdziału "Litewski smak”, w którym zaprezentujemy zapomniany smak sztufady, kresowej kuchni, leśnych grzybów i domowych przetworów. Znów wrócimy na zaczarowane Polesie, sięgając do smaków Podlasia. Litewski smak dziś najpiękniej odbija się w Kodniu, gdzie Danuta Pietrasik przyrządza litewskie wędliny według XIX wiecznych receptur.

Niespodzianką będzie szwedzka kuchnia z Motycza. – W mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie robi się pierogi, które według legendy oparte są na recepturze z czasów potopu szwedzkiego – mówi Jan Łopata z Motycza. Po raz pierwszy pokażemy tajemniczą i zagadkową kuchnię polskich Olendrów. Osiedlali się w gminach Hanna i Sławatycze, zostawili po sobie przepisy na olenderskie pierogi i słynny ser żółty. Dziś Stary Olender może być przebojem w Europie. Oraz zupełnie nieobecną kuchnię polskich Hucułów. Na skraju Lubelszczyzny można spotkać ich domy, gdzieniegdzie na polanie pasie się huculski konik. – Ludzi nie ma. Została pamięć tamtych potraw – mówi Agnieszka Filiks, szefowa restauracji "Siwy dym” z Celejowa.

Niespodzianek będzie więcej. W kulinarną podróż po Lubelszczyźnie wyruszamy ze Stanem Borysem, który zasiadł za kierownicą czerwonego kabrioletu BMW Jana Milczka. – Nikomu nie daję prowadzić auta. Nawet Grażynie Szapołowskiej, którą woziłem w jednym z filmów. Ale dla Stana zrobiłem wyjątek.
Muzycznych gwiazd będzie więcej. – Ze zdumieniem odkryłam, że na Lubelszczyźnie są restauracje, gdzie dania robi się z warzyw, które rosną w przyrestauracyjnym ogrodzie i można zjeść pstrągi z potoku, nie z hodowli. W Anglii ani o tym pomarzyć – mówi Franka de Mille, która jest zwolennikiem zdrowej, ekologicznej i wegetariańskiej kuchni.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium