Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2009 r.
15:26
Edytuj ten wpis

Powstanie Warszawskie w popkulturze: Hardcore 44

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A

200 tys. zabitych i miasto zamienione w ruinę – tak wyglądała Warszawa po 63 dniach zrywu w 1944 r. Teraz o Powstaniu Warszawskim śpiewa rockowy zespół, Amerykanie robią grę, a w studiu filmowym powstaje film, w którym powstańcy walczą… z cyborgami stworzonymi przez Hitlera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do dziś "Kanał” Andrzeja Wajdy robi mocne wrażenie. Czarno-biały film opowiada historię powstańców, którzy kanałami przedzierają się z Mokotowa do Śródmieścia. Żołnierze rozpraszają się, a my oglądamy tragiczny finał ich walki, osobiste porażki i klęski.

Obraz Wajdy – choć pewnie można go zaliczyć do szeroko rozumianej popkultury – jest brodzeniem w wodzie po kostki w porównaniu ze skokiem na główkę, jaki planują autorzy filmu "Hardkor 44”.

Powstańcy kontra cyborgi

Niezwykły filmu robi Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za film "Katedra” wraz ze studiem Platige Image. Co nas zaskoczy w "Hardkorze 44”? Połączenie historii ze science fiction. Pełnometrażowy film ma przypominać głośne i kasowe ekranizacje komiksów, takie jak "300” czy "Sin City” i będzie zrealizowany w podobnej technice. Wystąpią w nim prawdziwi aktorzy, a świat filmowy zostanie stworzony przy pomocy technik komputerowych.

To nie wszystko. Filmowi powstańcy wymierzą lufy swoich stenów w cyborgi, potwory i roboty. Na ich czele stanie Wagner, demoniczny esesman z oszpeconą twarzą. Polacy – przypominający bohaterów amerykańskich komiksów – pod wodzą Arnolda mają przejąć skarb zagrabiony przez Wagnera. Czyli popkultura pełną gębą.

Powstanie w 2012

"Hardkor 44” ma obezwładnić młodych ludzi wychowanych na grach komputerowych. W filmie nie będzie moralnych dramatów, a będzie mnóstwo akcji i jasny podział na tych dobrych i tych złych.

– Wielkie wydarzenia historyczne, takie jak Powstanie Warszawskie, wymagają wyjątkowego ujęcia i dotarcia do szerokich rzesz odbiorców. Oba te warunki spełnia kultura masowa, w której najbardziej nośną platformą pozostaje kino – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które wspiera przedsięwzięcie.

– Chcemy, żeby projekt był gotowy w 2012 roku. Teraz pracujemy nad scenariuszem i rozrysowaniem filmu – mówi nam Marcin Kobylecki, odpowiedzialny za animację w Platige Image.

Mamo, puść mnie na wojnę

Oglądać film to jedno, a wcielić się w bohaterskiego powstańca to drugie. Amerykańska firma Bully Pulpit Games wypuściła na rynek "Grey Ranks”, grę RPG o Szarych Szeregach. RPG to zabawa w odgrywanie ról. W tym wypadku ról 15–17- letnich żołnierzy, którzy walczą z Niemcami. Bitwy na ulicznych barykadach to nie wszystko. Postaci w grze zakochują się, muszą poświęcić rodzinę dla dobra ojczyzny, poznają smak przyjaźni. Gra zebrała oklaski i branżowe nagrody w Stanach.
W Internecie można obejrzeć w akcji Jasona Morningstara, autora "Gray Ranks”.

Szare Szeregi w Polsce?

Co niektórych może zdziwić, Amerykanie bardzo przyłożyli się do odtworzenia realiów Warszawy z 1944 roku. Przeczytali mnóstwo wspomnień, pamiętników i opracowań historycznych. W przygotowaniu gry pomagał im zaprzyjaźniony Polak z Wrocławia. "Tę grę dedykuję Szarym Szeregom, z całym moim respektem i podziwem” – napisał po polsku Jason Morningstar.

W Polsce nie ukazała się jeszcze żadna – komputerowa czy tradycyjna – gra poświęcona powstańcom.
Szefowie Muzeum Powstania Warszawskiego przetestują "Grey Ranks” i jeśli gra przypadnie im do gustu, sprowadzą ją do Polski.

Przebicie do Śródmieścia

To pewnie jedna z najlepszych płyt w historii polskiego rocka. Kiedy płocki zespół Lao Che odgrywał te piosenki na koncertach, młodzi ludzie pogowali, a kombatanci mieli łzy w oczach. Płyta "Powstanie Warszawskie” jest niespotykanym nie tylko na naszym rynku połączeniem fenomenalnej wyobraźni muzycznej i tekstowej: punkowego czadu, wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, powstańczych piosenek, potocznego języka, pastiszu ulicznych piosenek. Kolejne piosenki odpowiadają etapom powstania, od "1939/Przed Burzą” przez "Stare Miasto” i "Przebicie do Śródmieścia” po "Kanały” i "Koniec”.



Warto zobaczyć Lao Che w akcji. W sobotę Kino Polska wyemituje – tuż po "Kanale” – zapis dwóch koncertów z Muzeum Powstania Warszawskiego i z klubu Proxima.

Infantylne i żałosne

Film, muzyka, gry to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o komiksie. Muzeum Powstania Warszawskiego po raz trzeci ogłosiło konkurs na komiks o powstaniu. Efekty poprzednich konkursów można oceniać różnie. Część krytyków narzekała na jakość prac. Krzysztof Varga nie zostawił w "Gazecie Wyborczej” suchej nitki na najnowszym komiks o Tytusie, Romku i A'Tomku walczących w powstaniu: "To najbardziej infantylne i żałosne, co można zrobić nie tyle z historią słynnej małpy, ile z historią najnowszą Polski. Oglądałem te plansze z zawstydzeniem”.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium