Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2009 r.
15:26
Edytuj ten wpis

Powstanie Warszawskie w popkulturze: Hardcore 44

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas

200 tys. zabitych i miasto zamienione w ruinę – tak wyglądała Warszawa po 63 dniach zrywu w 1944 r. Teraz o Powstaniu Warszawskim śpiewa rockowy zespół, Amerykanie robią grę, a w studiu filmowym powstaje film, w którym powstańcy walczą… z cyborgami stworzonymi przez Hitlera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do dziś "Kanał” Andrzeja Wajdy robi mocne wrażenie. Czarno-biały film opowiada historię powstańców, którzy kanałami przedzierają się z Mokotowa do Śródmieścia. Żołnierze rozpraszają się, a my oglądamy tragiczny finał ich walki, osobiste porażki i klęski.

Obraz Wajdy – choć pewnie można go zaliczyć do szeroko rozumianej popkultury – jest brodzeniem w wodzie po kostki w porównaniu ze skokiem na główkę, jaki planują autorzy filmu "Hardkor 44”.

Powstańcy kontra cyborgi

Niezwykły filmu robi Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za film "Katedra” wraz ze studiem Platige Image. Co nas zaskoczy w "Hardkorze 44”? Połączenie historii ze science fiction. Pełnometrażowy film ma przypominać głośne i kasowe ekranizacje komiksów, takie jak "300” czy "Sin City” i będzie zrealizowany w podobnej technice. Wystąpią w nim prawdziwi aktorzy, a świat filmowy zostanie stworzony przy pomocy technik komputerowych.

To nie wszystko. Filmowi powstańcy wymierzą lufy swoich stenów w cyborgi, potwory i roboty. Na ich czele stanie Wagner, demoniczny esesman z oszpeconą twarzą. Polacy – przypominający bohaterów amerykańskich komiksów – pod wodzą Arnolda mają przejąć skarb zagrabiony przez Wagnera. Czyli popkultura pełną gębą.

Powstanie w 2012

"Hardkor 44” ma obezwładnić młodych ludzi wychowanych na grach komputerowych. W filmie nie będzie moralnych dramatów, a będzie mnóstwo akcji i jasny podział na tych dobrych i tych złych.

– Wielkie wydarzenia historyczne, takie jak Powstanie Warszawskie, wymagają wyjątkowego ujęcia i dotarcia do szerokich rzesz odbiorców. Oba te warunki spełnia kultura masowa, w której najbardziej nośną platformą pozostaje kino – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które wspiera przedsięwzięcie.

– Chcemy, żeby projekt był gotowy w 2012 roku. Teraz pracujemy nad scenariuszem i rozrysowaniem filmu – mówi nam Marcin Kobylecki, odpowiedzialny za animację w Platige Image.

Mamo, puść mnie na wojnę

Oglądać film to jedno, a wcielić się w bohaterskiego powstańca to drugie. Amerykańska firma Bully Pulpit Games wypuściła na rynek "Grey Ranks”, grę RPG o Szarych Szeregach. RPG to zabawa w odgrywanie ról. W tym wypadku ról 15–17- letnich żołnierzy, którzy walczą z Niemcami. Bitwy na ulicznych barykadach to nie wszystko. Postaci w grze zakochują się, muszą poświęcić rodzinę dla dobra ojczyzny, poznają smak przyjaźni. Gra zebrała oklaski i branżowe nagrody w Stanach.
W Internecie można obejrzeć w akcji Jasona Morningstara, autora "Gray Ranks”.

Szare Szeregi w Polsce?

Co niektórych może zdziwić, Amerykanie bardzo przyłożyli się do odtworzenia realiów Warszawy z 1944 roku. Przeczytali mnóstwo wspomnień, pamiętników i opracowań historycznych. W przygotowaniu gry pomagał im zaprzyjaźniony Polak z Wrocławia. "Tę grę dedykuję Szarym Szeregom, z całym moim respektem i podziwem” – napisał po polsku Jason Morningstar.

W Polsce nie ukazała się jeszcze żadna – komputerowa czy tradycyjna – gra poświęcona powstańcom.
Szefowie Muzeum Powstania Warszawskiego przetestują "Grey Ranks” i jeśli gra przypadnie im do gustu, sprowadzą ją do Polski.

Przebicie do Śródmieścia

To pewnie jedna z najlepszych płyt w historii polskiego rocka. Kiedy płocki zespół Lao Che odgrywał te piosenki na koncertach, młodzi ludzie pogowali, a kombatanci mieli łzy w oczach. Płyta "Powstanie Warszawskie” jest niespotykanym nie tylko na naszym rynku połączeniem fenomenalnej wyobraźni muzycznej i tekstowej: punkowego czadu, wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, powstańczych piosenek, potocznego języka, pastiszu ulicznych piosenek. Kolejne piosenki odpowiadają etapom powstania, od "1939/Przed Burzą” przez "Stare Miasto” i "Przebicie do Śródmieścia” po "Kanały” i "Koniec”.



Warto zobaczyć Lao Che w akcji. W sobotę Kino Polska wyemituje – tuż po "Kanale” – zapis dwóch koncertów z Muzeum Powstania Warszawskiego i z klubu Proxima.

Infantylne i żałosne

Film, muzyka, gry to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o komiksie. Muzeum Powstania Warszawskiego po raz trzeci ogłosiło konkurs na komiks o powstaniu. Efekty poprzednich konkursów można oceniać różnie. Część krytyków narzekała na jakość prac. Krzysztof Varga nie zostawił w "Gazecie Wyborczej” suchej nitki na najnowszym komiks o Tytusie, Romku i A'Tomku walczących w powstaniu: "To najbardziej infantylne i żałosne, co można zrobić nie tyle z historią słynnej małpy, ile z historią najnowszą Polski. Oglądałem te plansze z zawstydzeniem”.

Pozostałe informacje

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium