Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2004 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Proletariat walczy o godność

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

Wielotysięczna armia lekarzy i pielęgniarek nie otrzymuje ustawowo należnych podwyżek, a ustawodawca już pospieszył z kolejnym dobrodziejstwem: pod groźbą kar pieniężnych zakazał patrzeć na podwładnych pogardliwie, pożądliwie i potwornie. Nowi kapitaliści nie mogą więc już dyskryminować, molestować, ani mobbować swoich pracowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Za czasów słusznie minionego systemu, nawet w piosenkach sławiono chłopsko-robotniczy trud. Bezrobocie nie miało prawa bytu, do paki trafiały „błękitne ptaki”. W święto pracy barwne korowody sunęły przed trybunami, aby okazać władzy wdzięczność. Żarliwa manifestacja przywiązania do ideologii wystarczyła, aby pracę utrzymać, awansować i żyć z różnych „lewizn”.
Transformacja ustrojowa zburzyła złudne bezpieczeństwo socjalne. Państwo przestało być jedynym pracodawcą i instytucją opiekuńczą, ale za odradzającym się kapitalizmem nie przyszło odrodzenie etosu pracy. Dotychczasowe bumelanctwo, nepotyzm i arogancja uzupełnione zostały o nowe elementy modelu pracy najemnej. I to akurat te najgorsze. Nowe firmy zażądały bezwzględnej lojalności, wydajności i dyspozycyjności. Tak rozpoczął się
wyścig szczurów.
Nie dla każdego oznacza on „ciężką pracę zwieńczoną sukcesem”. Dla pani Jadwigi oznacza jedynie pracę pełną upokorzeń. Firma oszczędza, toteż jej przyszło wykonywać pracę, którą kiedyś zajmował się cały wydział, od sprzątaczki po księgową. Płaca marna, a w oficjalnych dokumentach jeszcze zaniżona, aż strach myśleć o wysokości emerytury.
Jednak dla kobiety w średnim wieku, wymówienie równałaby się samobójstwu. Ale chociaż upokorzenie ciśnie jej czasem na usta słowa: Tak dalej żyć nie mogę!, to żyje tak dalej, mimo że nie lubi swojej pracy, swojej firmy i swojego szefa. I w ogóle słowa „swój” wolałaby w tej sytuacji nie używać. To jedynie miejsce zarobku, do którego nie czuje się przywiązana. Lubi mówić o sobie, że jest najemnikiem – wprawdzie nie Legii Cudzoziemskiej, ale cudzoziemskiej korporacji.
Czasami myśli, że związek zawodowy byłby oparciem w dochodzeniu praw pracowniczych, ale zaraz przychodzi opamiętanie. Po pierwsze, musiałaby się przyznać do upokorzenia i niezadowolenia, a niezadowolenie jest niemodne. A po drugie w firmie jest tylko jedno prawo: prawo szefa. Mówi się o wynikach finansowych i budżecie, a nie o godności.
Bo i cóż to jest godność?
Na to pytanie będą już niebawem musiały odpowiedzieć sądy pracy, gdy przyjdzie rozpatrywać im sprawy o mobbing. Za wybitnym socjologiem moralności, Marią Ossowską, można jedynie powtórzyć listę zachowań do niedawna uznawanych za niegodne:
· schlebianie komuś z nadzieją na osobiste korzyści
· okazywanie ślepego posłuszeństwa
· narzucanie się komuś
· działanie niezgodne z przekonaniami dla awansu lub „świętego spokoju”
· przesadne i kłamliwe wynoszenie własnej osoby
· przyzwalanie innym na taksowanie swego ciała
· wyzyskiwanie innych dla osiągnięcia swoich celów
· przeliczanie przysług na pieniądze
Można do tego dorzucić również kilka innych kwestii, które wyszły spod pręgierza moralności i trafiły pod paragrafy kodeksu pracy. Niegodne i prawnie zakazane jest niepłacenie za wykonaną pracę, poniżanie i erotyczne narzucanie się innym. O ile jednak kwestia płacy jest oczywista, o tyle naganne kontakty międzyludzkie trudno zdefiniować. To, co jednym wydaje się chamstwem, inni określają agresywnym marketingiem, a matactwa finansowe – kreatywną księgowością. Ale nawet kreatywni ludzie sukcesu czują czasem
pewien moralny dyskomfort.
– Człowiek potrzebuje i zawsze będzie potrzebować uznania ze strony innych, i to przede wszystkim uznania rozumianego jako szacunek, a nie sława, czy popularność – przypomina psychoterapeuta Krzysztof Jedliński. – Dziś jednak inżynierowie dusz nie są tak ambitni. Wystarczy, jeśli kupujemy ich produkty lub głosujemy na nich w wyborach. Problemu sumienia nie stawiają w ogóle, podobnie jest z godnością.
Gdyby ustawodawcy mieli sumienia, to nie tworzyliby prawa, które istnieje tylko na papierze, jak owe osławione 203 zł pracowników służby zdrowia. Wydział pracy lubelskiego Sądu Rejonowego ma kilka tysięcy takich spraw, w których cała mądrość Temidy sprowadza się do potwierdzenia słusznych roszczeń.
– Większość wnoszonych spraw dotyczy niewypłacania należnych pracownikom wynagrodzeń – mówi przewodnicząca wydziału, sędzia Ewa Gulska. – Ewentualne sprawy o mobbing, będą trudne dla sądu, ponieważ nie jest to kwestia jednoznaczna.
Rzadko do tej pory pojawiali się w sądzie pracownicy, którzy zarzucali swoim pracodawcom złe traktowanie, w tym niechciane „awanse erotyczne”. Np. pracownik pewnej firmy skarżył się, że na skutek szykan szefa trapią go liczne dolegliwości psychosomatyczne.
A ten szef po prostu wrzeszczał...
Tymczasem wielu szefów wrzeszczy, ordynarnie przeklina, odzywa się po chamsku – i nikt nie robi z tego problemów. Po części dlatego, że chamstwo i wulgarne odzywki stały się normą, a po części dlatego, że szefowi lepiej się nie narażać. Pracę stracić łatwo, znaleźć trudno.
– Ludzie zgadzają się teraz na liczne niedogodności, aby nie stracić zatrudnienia – mówi Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Lublinie. – Idą na kompromisy z przełożonymi, bo nieomal wszyscy czują się zagrożeni bezrobociem.
Ten lęk sprawia, że współuczestniczą w łamaniu prawa pracy. Z jednej strony prosty człowiek nie śmie nawet spytać kierownictwa, jakie prawa mu przysługują, z drugiej jeśli nawet je zna, nie śmie ich wyegzekwować. Na pokrętne układy zgadzają się nawet wykształceni profesjonaliści, którzy, dla zysku, godzą się na obejście przepisów. Często dopiero zwolnienie z pracy lub prywatna kłótnia z szefem wyzwala lawinę pretensji, które kończą się pozwem.
Zjawisko mobbingu szczególnie jest nasilone w środowiskach pedagogów i medyków, którzy w programie swojej edukacji mają elementy psychologii i nauki o moralności, którzy wykonują zawody społecznego zaufania. A jednak i oni nie radzą sobie z utratą godności – jak przed wiekiem prości robotnicy. Różnica jest taka, że tamci szli na krwawe barykady rewolucji, a dziś idzie się po odszkodowanie do sądu.

Mobbing


...to bezzasadne, długotrwałe i powtarzające się dręczenie pracownika oraz wywieranie na niego psychicznej, społecznej i ekonomicznej przemocy. Mobbing jest stosowany zwykle wobec jednostki, rzadko wobec grupy pracowników, co powoduje u osoby prześladowanej poczucie osamotnienia, bezsilności i odrzucenia przez grupę.
(ze strony Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego: www.mobbing.most.org.pl)

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium