Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2004 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Przeszczepione życie

26 stycznia każdego rogu obchodzimy Dzień Transplantologii. W ciągu 36 lat, od chwili kiedy świat zelektryzowała wiadomość o udanej transplantacji serca, medycyna zrobiła szalone postępy. Bo chorym ratuje życie także przeszczep nerki, wątroby, trzustki, a nawet płuca. Być może bardzo dociekliwy statystyk zliczyłby, ilu dziś jest takich ludzi, ale nie jest to takie pewne. W kolejce tylko do lubelskiej kliniki, w której dokonuje się transplantacji nerki, jest w tym roku ok. 100 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Bracia Kosma i Damian, którzy żyli w IV wieku naszej ery, byli lekarzami. Skazani na męczeńską śmierć zostali świętymi. Chyba dlatego, że – wg. przekazów – okazywali szczególną dobroć biednym i za leczenie nie brali pieniędzy...
Kosma i Damian zostali patronami lekarzy, a niektórzy nawet – na podstawie zachowanych wizerunków na polichromii – uważają, że usiłowali dokonać transplantacji. Dlaczego nie, skoro archeolodzy odkopali szkielet człowieka po udanej trepanacji czaszki z czasów prehistorycznych. I jak wykazały badania – człowiek ten jeszcze długo żył po tej wykonanej prymitywnie, ciężkiej operacji.
Nawet wtedy, kiedy chirurgia miała osiągnięcia, uważano, że chirurg, który dotknie bijącego serca, niechybnie naraża siebie i pacjenta na nieszczęścia. Serce uważane było przez wieki za centrum życia, przydawano mu metafizyczne znaczenie.
A przecież znalazł się odważny, który zszył dziurę w żyjącym sercu. Zrobił to z powodzeniem, ale dopiero w 1896 roku.
„Rehn każe sobie podać cienką igłę do zszywania jelit z jedwabną nicią. Serce rozszerza się. Szybkim ruchem wbija igłę. A może jednak nie mają racji ci wszyscy, którzy przepowiadają, że dotknięcie serca igłą spowoduje wstrzymanie jego akcji...?” – tak pisze o tej pierwszej udanej operacji Jurgen Thorwald w „Stuleciu chirurgów”.
Dziś serce nie tylko się zszywa, ale bierze od jednego człowieka, aby dać życie innemu.
Pierwsze transplantacje
Za pierwszy udany przeszczep serca uważa się operację, jakiej dokonał w RPA Christiaan Barnard w 1968 roku, chociaż 54 letni Louis Washkansky żył tylko 17 dni. Jednak świat uznał to wydarzenie za epokowe.
Rok później – właśnie w styczniu – pierwszej transplantacji serca w Polsce dokonał w Łodzi profesor Jan Moll. Ale najbardziej spektakularna była ta udana, jakiej podjął się w 1985 roku Zbigniew Religa w Zabrzu. Trzy lata później profesor Antoni Dziatkowiak zrobił to w Krakowie. Można powiedzieć, że w ten sposób wyłoniły się krajowe ośrodki, w których przeszczepiano serce.
W Polsce 1985 roku wykonano 2 transplantacje serca, w 2000 roku było ich 129.
Chirurgia transplantacyjna należy do najdroższych technik medycznych. A my pod względem operacji tego typu zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Każdego roku na przeszczep serca czeka w Polsce kilkaset osób. Ponad połowa umiera nie doczekawszy operacji. Jak oceniają transplantolodzy – gdyby tylko od połowy ofiar wypadków drogowych pobrano narządy, wystarczyłoby ich dla wszystkich potrzebujących.
Bariera lenistwa
Jak mówi chirurg jednej z lubelskich klinik, przyczyny należy szukać nie tylko w stosunku ofiar i ich rodzin do transplantacji. Winę ponoszą także lekarze, którzy po prostu nie chcą... obarczać się dodatkową pracą wynikającą ze zgłoszenia organu do transplantacji. Trzeba bowiem porozmawiać z rodziną, skontaktować się z centrum transplantologii, zawieźć pacjenta do szpitala, w którym można pobrać organy etc. Doktor mówi bez ogródek:
– Wielu kolegów uważa, ze prościej jest wypisać akt zgonu i zamknąć drzwi za sobą...
Tymczasem wiemy, że wiele osób żyje i pracuje dzięki transplantacjom. Wiele znanych osób. Ot, choćby Jose Carreras, sławny tenor, który po transplantacji szpiku wrócił na scenę. Były kanclerz Austrii Bruno Kreisky ma przeszczepioną nerkę. Być może sąsiadem z tego samego bloku lub koleżanką z pracy jest osoba z przeszczepioną nerką, wątrobą. Młode kobiety nieraz po transplantacji dochodzą do takiego zdrowia, że rodzą dzieci.
Akceptacja Kościoła
W naszej kulturze, obyczajowości i religii przywiązujemy wielką wagę do poszanowania ciała zmarłego. Ale dar życia, jaki ze szlachetnych pobudek możemy uczynić bliźniemu, nie umniejsza szacunku dla niego.
Dziś papież i Kościół katolicki akceptują przeszczepianie ludzkich organów (z wyjątkiem mózgu i narządów rodnych). Jan Paweł II powiedział kiedyś, że kto dla ratowania życia innym zgadza się ofiarować po śmierci cząstkę własnego ciała, daje świadectwo altruizmu i chrześcijańskiej miłości bliźniego.
Akademia Papieska za ostateczną śmierć człowieka także uznała śmierć pnia mózgu.
Jest coraz więcej osób, które wyrażają zgodę na przekazanie organu, ponieważ sądzą, że jakaś cząstka ich lub ich bliskich będzie żyła dalej. Jakakolwiek pobudka kierowałaby nimi, cel jest szlachetny.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium