Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 maja 2003 r.
11:57
Edytuj ten wpis

Rak nie ma szans

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tomograf komputerowy, jakim dysponuje lubelski SPSK-4, pozwala wykryć chorobę w najwcześniejszym jej stadium. Ma też doniosłe znaczenie profilaktyczne. To rewolucja w medycynie, zarówno jeśli idzie o szybkość badania, prędkość postawienia diagnozy, jak też możliwości "dotarcia” do niedostępnych obszarów ludzkiego organizmu.
Ktoś, kto się uskarża na nieokreślone bóle w mostku, poddany badaniu tomograficznemu będzie wiedział, czy jest to wada wrodzona serca, czy tętniak pozawałowy lub niedrożne naczynia wieńcowe. Pacjent uskarżający się na dolegliwości gastryczne, może uniknąć drastycznych badań. Tomograf wykaże najdrobniejsze zmiany wewnątrz jelit. Do tej pory stwierdzało się to jedynie w badaniu endoskopowym, krępującym chorych, nie zawsze możliwym do wykonania. Wreszcie - nieprzytomna ofiara wypadku może być zbadana od stóp do głów. Na diagnozę często wystarcza zaledwie 30 sekund.
Tomografia komputerowa ma zaledwie 30 lat. To stosunkowo młoda metoda diagnostyczna, ale we współczesnej medycynie wprost nieoceniona. Dziś można nawet powiedzieć, że przełomowa.
Nauki ścisłe dla zdrowia
Pierwszy tomograf w oparciu o zasadę fizyczno - matematyczną skonstruowali Hounsfield i Cormack, którzy wkrótce za to znaczące dla ludzkości opracowanie otrzymali nagrodę Nobla - jeden w dziedzinie medycyny, drugi fizyki.
- To była rewolucja w diagnostyce - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Drop, kierownik Zakładu Radiologii Lekarskiej AM w Lublinie. - Aparat działa na zasadzie promieniowania rentgenowskiego, którego źródłem jest lampa. Promienie, przechodząc przez pacjenta, padają na układ detektorów. Wszystkie dane o strukturze i budowie tkanki zostają następnie przekazane do układu komputerowego i tam systemy matematyczne przerabiają to na obraz widzialny w postaci kliszy lub na monitorze.
W 1974 roku po raz pierwszy, eksperymentalnie, wykonano tzw. skan mózgu. Zresztą pierwsze tomografy służyły wtedy przede wszystkim do badań głowy.
Tomograf nie leczy
W Polsce, w dużych ośrodkach miejskich, już w połowie lat osiemdziesiątych zainstalowano pierwsze tomografy komputerowe. W Lublinie czekaliśmy na ten cud diagnostyki aż do roku 1987 - w nowo powstałej pracowni stanął wysokiej klasy światowej aparat firmy Siemens, pierwszy i jedyny po tej stronie Wisły.
Wielu chorych przyjęło tę wiadomość z ogromną ulgą, wynikającą po trosze z nieświadomości. Jedni upatrywali w tomografie szansy na badania profilaktyczne i nieomylną diagnozę w każdej chorobie, inni nawet sądzili, że tomograf ich wyleczy. A każdy był przekonany o tym, że badania można wykonywać bezkarnie.
- Tomografia cudów nie zdziała - zauważa kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, lek. med. Elżbieta Jezierska. - Zanim pacjent podda się takiemu badaniu, powinien np. wykonać zdjęcie rtg. płuc, usg jamy brzusznej, jednym słowem skorzystać z diagnostyki znanej od dawna. Trzeba pamiętać, że działanie tomografu opiera się na promieniowaniu rentgenowskim i nie można korzystać z tego na własną rękę. Należy mieć skierowanie od lekarza.
Rewolucja diagnostyczna
Tomograf komputerowy zrewolucjonizował diagnostykę, ale też zobligował specjalistów do pogłębienia wiedzy. Otrzymali bowiem nowy obraz człowieka.
Do tej pory zdjęcia rentgenowskie pokazywały go w jednej płaszczyźnie. W dodatku trudno uchwytne były głębokie warstwy narządów. Teraz wszystko jest w trójwymiarze. Obrazowo można powiedzieć, że wszystkie wewnętrzne narządy zostały "pokrojone” na plasterki i są oglądane "z góry”. Dotarcie do tych warstw, które były jeszcze niedawno niedostępne, nie przedstawia teraz problemu. Najmniejsze zmiany w tętnicy, płucach, jelitach są widoczne jak na dłoni. Kiedyś także robiło się podobne badania. Ale otrzymywano tylko zewnętrzny obraz jelit czy pęcherza. Dziś można zajrzeć do środka.
Ogromne znaczenie dla chorych ma możliwość - po raz pierwszy - koronarografii (badania żył i tętnic) nieinwazyjnej. Klasyczna wymagała wprowadzenia sondy do dużych naczyń krwionośnych.
Niezwykłe usługi dzisiejszy tomograf oddaje poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Zszokowaną i ranną ofiarę można "prześwietlić” niemal w całości - można od razu uzyskać obraz śledziony, wątroby, kręgosłupa etc.
Niewątpliwym minusem jest to, że jeszcze nie możemy sobie pozwolić na badania profilaktyczne, choć wykrywanie zmian w stadium najwcześniejszym z możliwych jest pewną formą reagowania wtedy, kiedy można w pełni przywrócić zdrowie.

Pozostałe informacje

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium