Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2010 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Rekonstrukcja bitwy pod Cycowem już w niedzielę (program)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Trup ściele się gęsto, powietrze rwą szrapnele, a gryzący dym wciska się w oczy. Tętent kopyt miesza się z jękiem bolszewików, sieczonych ułańskimi szablami pod dowództwem rotmistrza Zygmunta Piaseckiego. Cyców obroniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawie dokładnie 90 lat później w Cycowie ponownie rozegra się bitwa. Tym razem na niby, za pieniądze Unii.

Cmentarz wojenny w Cycowie, pomnik ku pamięci bitwy oraz szkolna izba pamięci lśnią czystością. Cyców już jest gotowy na przyjęcie 5000 gości, którzy chcą obejrzeć rekonstrukcję bitwy z 16 sierpnia 1920 roku.

W młodych siła

Radek Kister i Michał Pakuła, jak wielu innych młodych ludzi z Cycowa, od dwóch tygodni porządkowali miejsca związane z wydarzeniami sprzed lat. – Posprzątaliśmy cmentarz wojenny żołnierzy poległych w latach 1915–1920 i otoczenie pomnika upamiętniającego Bitwę Cycowską. Na koniec wspólnie z kolegami wypucowaliśmy szkolną izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie – wylicza Michał Pakuła.

– To fajna praca na wakacje, bo można dotknąć prawdziwej szabli ułańskiej. A poza tym, jako wolontariusze, będziemy bliżej wszystkich wydarzeń w najbliższą niedzielę – dodaje Radek Kister, który razem z Michałem należy do szkolnego koła PTTK.

Bitwa z unijnym wsparciem

Wynik, podobnie jak pod Grunwaldem, jest znany. W niedzielnej rekonstrukcji bitwy wygra Wojsko Polskie. Bój pod Cycowem zostanie odtworzony przez lubelską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 8 Pułku Piechoty Legionów.

– W rekonstrukcji zagra 100 aktorów ubranych w mundury z epoki – mówi Kamil Zydlewski z GRH 8 Pułku Piechoty Legionów. – Na grupę 30 strzelców bolszewickich natrze polska szarżą ułanów w liczbie 25 szabel.

Ponaddwugodzinne widowisko podzielono na cztery epizody, z udziałem ludności cywilnej, Policji Państwowej, przesłuchania polskiego jeńca przez bolszewików i finałową, decydującą szarżę ułanów.

– Przygotujemy liczne palby karabinowe i atak kawalerii. To zrobi wrażenie – zapewnia Zydlewski. Wojsko Polskie będzie wspierane przez ciężarówkę ford z 1920 roku. Swoje trzy grosze dołożą także pirotechnicy, którzy zapewnią masę wybuchów i dużo dymu.

Rekonstrukcja bitwy cycowskiej organizowana jest w ramach projektu "Magia miejsc: promocja walorów turystycznych Lubelszczyzny”. – Widowisko będzie kosztować

88 000 złotych, z czego większość zostanie pokryta ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013 – mówi Jan Baczyński, wójt gminy Cyców.

Nie zabraknie współczesnej armii

Rekonstrukcja historyczna to nie jedyne militarne atrakcje najbliższej niedzieli w Cycowie. Poza uroczystościami czysto patriotycznymi, wojsko z Lublina zaprezentuje sprzęt militarny, a żołnierze 7 Dywizjon Kawalerii Powietrznej im. Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Lubelskiego pokażą – tuż po rekonstrukcji bitwy – swoje umiejętności bojowe.

– Z bliska także będzie można przyjrzeć się uzbrojeniu i umundurowaniu polskich żołnierzy z 1920 roku. Chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z ułanami czy czerwonoarmistami – dodaje Zydlewski.

Historia jest tragiczna

Bitwa w Cycowie rozegrała się 16 sierpnia 1920 roku. W okolice tego miasteczka dotarła bolszewicka brygada piechoty generała Dotola z Grupy Mozyrskiej, która parła na Lublin. Walki zaczęły się świtem 15 sierpnia od potyczki w okolicach Zabrodzia. 16 sierpnia decydujące walki rozegrały się w okolicach Cycowa. Piechota polska skutecznie broniła się przed atakami bolszewików. 7 Pułk Ułanów Lubelskich otrzymał rozkaz wsparcia batalionów piechoty kapitana Zajchowskiego. Początkowo natarcie 7 pułku miało pełnić charakter pomocniczy, jednak nieoczekiwanie stało się decydującym o zwycięstwie. Szarża 7 pułku pod dowództwem rotmistrza Piaseckiego przeważyła szalę zwycięstwa na polską stronę.

Zygmunt Piasecki, bohater spod Cycowa, dosłużył się w polskiej armii stopnia generała. Przez prawie 10 lat był dowódcą 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W kampanii wrześniowej dowodził Krakowską Brygadą Kawalerii, z którą zakończył szlak bojowy w bitwie tomaszowskiej. Do końca wojny był uwięziony w stalagu Murnau. Po wojnie nie wrócił do kraju. Zmarł w Nicei w 1954 roku. Więcej o generale Piaseckim można się dowiedzieć, odwiedzając w niedzielę izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium