Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:26
Edytuj ten wpis

Rok pracy Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

– Będę prezydentem realizacji zadań, a nie spraw politycznych. Będę prezydentem, który rozumie politykę jako działanie dla dobra mieszkańców, a nie dla środowisk i grup politycznych – tak mówił rok temu Krzysztof Żuk podczas ślubowania. Chwilę później Jacek Sobczak, szef lubelskiej PO, cieszył się z mównicy, że Platforma obsadziła fotel prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sala nie zna szyldów politycznych – zgromił go Piotr Kowalczyk (PiS), przewodniczący Rady Miasta. I przypomniał jedno z haseł z billboardów PO: "nie róbmy polityki, budujmy drogi”. Tak rozpoczęły się rządy Krzysztofa Żuka, który musi forsować uchwały przez radę, w której większość głosów ma Prawo i Sprawiedliwość

Spokój w Radzie Miasta trwał 11 miesięcy i 11 dni. Zburzyła go… sama Platforma. Jej radni doprowadzili do zdjęcia z porządku obrad prezydenckiego projektu podwyżek cen biletów ZTM od 1 kwietnia 2012 r. Miała ona dać 8 milionów zł. Co więcej, radni PO nie zgłaszali do niej wcześniej większych zastrzeżeń. Nieoficjalnie wiadomo, że to kara za zbytnią niezależność Żuka, który nie daje politycznym szefom PO rządzić miastem z tylnego siedzenia.

Na początku kadencji Żuk dotrzymał słowa danego kontrkandydatom. Zbigniew Wojciechowski został jego zastępcą (na krótko, bo został posłem). Zgodnie z porozumieniem z Sierakowską, dał stanowisko doradcy Krzysztofowi Szydłowskiemu z SdPl (ten stracił stanowisko po tym, jak zorganizował karkołomną konferencję, na której ganił Ratusz).

Rok z asfaltu

Pierwszy rok przyniósł wielką dawkę remontów ulic. Nowy asfalt pojawił się na fragmencie al. Kraśnickiej, Lwowskiej, Podzamcze, Unickiej, al. Spółdzielczości Pracy, al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, Koryznowej. Na zdegradowanej Krochmalnej i wyboistym fragmencie ul. Diamentowej.

Drogowcy przebudowali skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Prusa i Dolną 3 Maja, trwają prace na ul. 3 Maja, jest nowy odcinek ul. Grygowej. Nie było tak od dawna. Jest nawet lista koniecznych remontów na kolejne lata, a w projekcie przyszłorocznego budżetu również widnieje wiele ulic. Co więcej, Zarząd Dróg i Mostów podpisał już umowę z firmą, która ma zbudować nowoczesny system zarządzania sygnalizacją świetlną na kilkudziesięciu skrzyżowaniach.

Prezydent dogadał się z rowerzystami: przy Koryznowej powstała nowa ścieżka rowerowa, a w jezdni ul. Krochmalnej wydzielony pas dla jednośladów. Przybyło stojaków na rowery i powstał dokument określający standardy i zasady budowy nowej infrastruktury rowerowej.

Górki mają z górki

Wielkim sukcesem prezydenta było przełamanie pata w sprawie górek czechowskich. Miasto zyska skrzyżowanie, inwestor zbuduje centrum handlowe, a najcenniejszą przyrodniczo część dawnego poligonu wykupi Ratusz. Sprawa ciągnęła się kilkanaście lat, dopiero Żukowi udało się przekonać radę, by zapaliła zielone światło inwestorowi.
Do czasu budowy wiaduktów mieszkańcom Sławina ulżyć miała ul. Zelwerowicza. Żuk mówił w kampanii, że tę ulicę da się zbudować w rok. Nic z tego nie wyszło. Zawinił Wydział Ochrony Środowiska.

Wietrzenie Ratusza

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Marian Stani – choć uchodził za niezatapialnego – nie pracuje już w urzędzie. Odszedł sam, ale wcześniej coraz częściej był ganiony przez szefów. Zdarzyło się nawet, że zastępca prezydenta skrytykował go publicznie, przy przedstawicielach innych metropolii.

Po czterech latach rządów Adama Wasilewskiego, który nie umiał raczej uderzyć pięścią w stół, Żuk musiał ustawić sobie podwładnych. Zdarza się jednak, że musi uciekać się do ręcznego sterowania. Wszystkiego upilnować nie zdoła, choćby dyrektora Wydziału Komunikacji, który latem tak ochoczo rozdał urlopy pracownikom, że brakowało ich do obsługi interesantów stojących w kolejkach od bladego świtu.

Z Ratuszem rozstała się nisko oceniana Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji. Z Urzędu Miasta wyodrębniono Zarząd Dróg i Mostów. Dyrektorem Kancelarii Prezydenta przestała być Iwona Haponiuk, którą Żuk przeniósł na stanowisko zastępcy dyrektora w Wydziale Sportu i Turystyki. Fotel dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej stracić ma Tomasz Radzikowski.
I trochę smrodku.

Zmian personalnych nie ma w Straży Miejskiej, choć wiele się o nich mówiło. Kontrola z Urzędu Miasta wykazała nieprawidłowości, ale nie tak duże, by mający wielu zwolenników komendant stracił posadę. Później wyszło na jaw, że prowadzący kontrolę urzędnik dostał w Straży Miejskiej posadę naczelnika i to bez konkursu.

Wewnętrzna kontrola wykazała, że miasto nie umie solidnie sprawdzać biletów na parkingach. Efekt? Jedno miejsce zarabia przez dwie godzinny dziennie, a nie przez osiem.

Przegrana-wygrana

Choć Lublin przegrał wyścig o tytuł ESK 2016, to jednak pospolite ruszenie różnych środowisk było wartością samą w sobie. Wielu mieszkańcom udało się uwierzyć we własne miasto. Powstało mnóstwo pomysłów na wydarzenia. Zaraz po przegranej padły zapowiedzi, że nie zostanie to zmarnowane. Ale to, co dalej dzieje się z tymi pomysłami, odbywa się chyba za cicho; w gronie animatorów, artystów i wolontariuszy. Wśród zwykłych mieszkańców entuzjazmu współtworzenia rozpalać na większą skalę nikt już nie próbuje. Co nie znaczy, że nie można tego jeszcze sprytnie odkręcić.

Decyzje niepopularne

Żuk nie bał się kilku niepopularnych decyzji. Przeforsował strefę płatnego parkowania, przeniósł niektóre szkoły do innych budynków, by działały taniej. Na jego wniosek radni zmienili prawo tak, by bilety u kierowców były droższe niż w kiosku. Teraz forsuje podwyżki cen biletów, tłumacząc, że potrzebuje dodatkowych ośmiu milionów złotych.

Prezydent musiał też wybrnąć z ogłoszonego w poprzedniej kadencji konkursu na projekt przebudowy pl. Litewskiego – większość lublinian krytykowała zwycięską pracę. Dopiero niedawno Ratusz uznał, że nie spełnia ona wymogów, ale architekci mogą się jeszcze odwoływać.

Zabrakło odwagi

Porażką Żuka jest to, że znów przed wyborami parlamentarnymi Lublin zalały plakaty polityków wieszane za preferencyjną opłatą uchwaloną przez radnych kilka lat temu. Żuk chciał zmienić stawki, przez co politycy płaciliby 16-krotnie więcej niż teraz, kiedy płacą kilka razy mniej niż inni.

Prezydent skierował taki projekt do rady, ale go… wycofał, bo radni i tak by go nie poparli. Żuk nie odważył się na to, by postawić radnych pod ścianą i zmusić do głosowania za śmietnikiem wyborczym lub przeciw niemu.

Ale niezależnie od tego i tak mógł później zdecydować, że plakatów nie będzie wcale, jak zrobił to prezydent Białej Podlaskiej. Na to się nie zdobył. Zamiast tego mieliśmy śmietnik, a na jednym ze skrzyżowań widoczność ograniczał baner z podobizną Żuka i informacją, którego kandydata popiera.

Zmiany przyspieszyły

Ruszyło wiele innych inwestycji: budowa basenu przy ul. Roztocze, pływalni przy Łabędziej i szkoły na Sławinie. Policja dostała ziemie pod budowę dwóch komisariatów: przy Wyżynnej i Kunickiego. Pojawiają się nowe autobusy, w planach są kolejne. Jest też nacisk na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej w centrum. Tak, jak w wielu miastach. Stąd pomysł na bilet za złotówkę w ścisłym centrum: zostawisz auto na parkingu, pojedziesz taniej.

MOSiR stał się spółką, przez co będzie mógł zaciągać kredyty, nie zwiększając długu miasta. Prezydent wynajął też światową firmę, by pozyskiwała dla nas inwestorów, a w dawnej Fabryce Samochodów rozkręcić ma się produkcja ciągników – docelowo do 5 tys. sztuk rocznie.

Pozostałe informacje

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium